İçeriğe geç

İletişim

Öğrenci Oturum İzni

İsveç Öğrenci Oturum Vizesi Almak İsteyenler İçin Gerekli Evrak ve Şartlar

1. Erasmus değişim programı çerçevesinde oturum izni başvuruları, başvuru ücretinden muaftırlar.

2. Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş başvuru formu (yandaki linkten edinebilirsiniz).

3. Kabul mektubu (Erasmus öğrencisi olduğunuz açıkça belirtilmelidir).

4. Üniversitenizden aldığınız ve sizin Erasmus değişim öğrencisi olduğunuzu teyit eder mektup.

5. Sizin üniversiteniz ile sizi kabul eden üniversite arasında imzalanmış “Bilateral or Learning Agreement”.

6. Oturum izni başvurusu yaptığınız esnada, İsveç’teki tüm öğrenim sürenizi kapsayacak şekilde ve yeterince finansal kaynağınızın olduğunu gösterir adınıza düzenlenmiş banka hesabı.

7. Sizin eğitim masraflarınızı karşılamaya yönelik olarak herhangi bir şekilde sponsorluk (akraba veya bir şirket) kabul edilmemektedir.

8. Mevcut durumda bir aylık olması gereken en az tutar 7.300 SEK’tir. Bursunuz var ise aldığınız burs miktarını 7.300 SEK’ten düşerek hesaplama yapabilirsiniz.

9. 6 ay kalacaksanız 6 X 7.300 SEK = 43.800 SEK
1 sene kalacaksanız 10 X 7.300 SEK = 73.000 SEK (bir senelik eğitim 10 ay üzerinden hesaplanmaktadır). Hesabınızda İsveç Kronu (SEK) dışında bir döviz cinsinden para gösterecekseniz, lütfen kur alış ve satış arasındaki farkı göz önüne alıp hesaplamalarınızı buna uygun olarak yapınız.

10. Burs alıyorsanız, burs miktarınızın ne kadar olduguna dair resmi yazışma.

11. 1 sene ve daha az bir süre ile eğitim görecekseniz kalacağınız süreyi kapsayacak şekilde düzenlenmiş seyahat ve sağlık sigortası.

12. Pasaport veya seyahat belgenizin ilk sayfası ile dolu olan her sayfasının fotokopisi. Pasaport veya seyahat belgenizin geçerlilik süresi, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha fazla olması gerekmektedir. Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.

13. 35 mm. x 45 mm. ölçülerinde altı aydan eski olmayan bir (1) adet fotoğraf. Fotoğraflar, tüm yüzü gösterecek şekilde, karşıdan çekilmiş ve fonu açık renkte olmalıdır.

14. Elçiliğimize gelerek doğrudan başvuru yapmayı seçtiğiniz takdirde, teslim edeceğiniz bütün evrakların (başvuru formu dahil) orijinallerinin teslim edilmesi gerekmektedir.