İçeriğe geç

İletişim

Öğrenciler İçin Oturum İzni

Bir öğrencinin Danimarka’da yaşamını devam ettirebilmesi için aylık olarak 5941 DKK’ya karşılık gelecek maddi desteğini şu şekilde sunması gereklidir; Öğrenci hibesi, Öğrenci kredisi.

Öğrencinin erişebileceği banka hesabı, banka hesabı öğrenci üzerine olmalıdır. Göçmenlik Ofisi sadece uluslararası bankaların banka dökümlerini kabul etmektedir. Örneğin; başvuru sahibi aylık 500 € (3730 DKK) öğrenci hibesi almaktadır. Geri kalan 2211 DKK’yı uluslararası bir bankada öğrenci adına açılmış bir hesapla sunmalıdır.

Yabancı uyruklu kişiler Danimarka’da eğitim görmek için oturum izni almalıdır. Bir oturma izninin verileceği 3 ana kategori bulunmaktadır: Yüksek eğitim programları, Temel ve gençlik eğitim programları ve liseler

Danimarka Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • 1 adet doldurulmuş renkli başvuru formu, İlgili formlar, Danimarka Göçmenlik Bürosunun internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir.
  • Yakın bir zamanda çekilmiş beyaz zemin üzerine pasaport boyutlu (4.5 cm x 3.5 cm) 3 adet renkli fotoğraf. Fotoğrafta, başvuru sahibinin yüzü-çenesi, alnı, burnu, gözleri, kaşları ve ağzı açık bir şekilde görülebilmelidir.
  • Son 10 Yil içerisinde alınmış geçerli bir pasaport ve işlenmiş tüm sayfalarının 1 adet A4 boyutlu renkli fotokopisi, varsa önceki pasaportlar ve siyah-beyaz fotokopileri
  • Nüfus Müdürlüğünden son 1 ay içinde alınmış vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin aslı ve onaylı İngilizce çevirisi. Nufus kayıt örneği anne, baba, eş, kardeş ve çocukları göstermelidir.
  • Danimarka’da eğitim kurumundan düzenlenen kabul mektubunun aslı ya da renkli çıktısı.
  • Danimarka’da konaklama ve yaşam masrafları için yeterli mali kaynak kanıtı – örn. banka hesabı, hibe mektubunun aslı (aylık 5941 DKK’ya denk gelecek şekilde maddi destek sunulmalıdır) (daha fazla bilgi için Danimarka Göçmenlik Ofisinin internet sitesini ziyaret edin).
  • Öğrenci Belgesi aslı ve onaylı İngilizce çevirisi.
  • Konsolosluk ek belgeler isteme hakkına sahiptir.
  • Türkçe Belgeler, yeminli çevirmen tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.
  • Case Order ID numarası oluşturulup ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır Gereken bilgiler www.newtodenmark.dk/fee adresinde mevcuttur. (Case order ID numarası banka dekontunun açıklamalar kısmına yazılmalıdır.)

Lütfen Dikkat!

20 Mayıs 2012 tarihinden itibaren uzun dönemli vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında, parmak izi alımı ve biyometric fotoğraf çekimi vize başvuru merkezlerinde yapılacaktır. 6 yaşından küçük başvuru sahiplerinin parmak izi alınmayacaktır. Parmaklarda kına varsa parmak izi alımı mümkün olmayacağı için başvuru yapmadan önce kınanın geçmesini bekleyiniz.