İçeriğe geç

İletişim

Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

Fransa’ya 90 günden uzun bir süre için eğitim amacıyla gidiliyorsa öğrenci vizesi alınması gerekiyor. Eğitiminiz (dil kursu vb.) 90 günden kısa sürecek ise Schengen vizesi ile Fransa’ya giriş yapabiliyorsunuz. Schengen vizesi için gerekli evrakları ve detaylı bilgiyi konusunda deneyimli ülke sorumlusu arkadaşlarımızdan telefon eliyle veya internet sitemizde yer alan ‘Fransa Öğrenci Vizesi’ sekmesinden öğrenebilirsiniz.
Uzun dönem öğrenci vizesi başvurusundan önce evrakların Campus France tarafından onaylanması gerekiyor. Campus France Fransa Büyükelçiliğinin bir hizmetidir. Fransa’da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk veya Türkiye’de yaşayan yabancı öğrenciler vize başvurusuna gelmeden önce evraklarını Campus France’ta onaylatmaları gerekiyor.

Evraklarınızı tamamlayıp onay sürecini de geçirip vize başvurunuzdan olumlu sonuç aldıysanız Fransa’ya girişinizin akabinde yaşadığınız şehrin yerel yönetimine oturma izni konusunda başvuru yapılması gerekiyor. Bu vize türü “Ulusal D” vizesi olarak biliniyor. Bu başvurunun ihmal edilmesi durumunda Türkiye’ye dönüşünüzün ardından Fransa’ya yeniden seyahat edilmesi durumunda sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Fransa’daki adresinizi belirterek bulunduğunuz ildeki ya da bölgedeki OFII(Office Français de l’Immigration et de l’Intégration – Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi) merkezine udk dil kursunden verilen belgeyi ve sağlık belgenizi göndermeniz gerekiyor. Gönderim genellikle posta yoluyla yapılabiliyor. Bazı şehirlerde üniversiteler içerisinde kısa bir süreliğine geçici OFII standları açılabiliyor.

Sağlık ile ilgili belgeler akciğer filmi ve OFII’nin Türkiye’deki sağlık kurumlarından alınmış sağlık belgesinden oluşuyor.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Eğitim ve öğrenim hayatını Fransa’da sürdürmek isteyen öğrenciler uzun süreli veya kısa süreli Fransa öğrenci vizesi için Fransa Konsolosluklarına veya Fransa Büyükelçiliğine başvuru yapmalıdırlar. Fransa’da 6 aydan daha uzun süre bir okulda eğitim alacak olan öğrenciler Fransa uzun süreli vize başvurusu yapmalıdırlar. Fransa’da gideceğiniz okuldan alacağınız davetiye mektubunun aşağıda yer alan diğer vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Davetiye mektubunda ne süreyle hangi alanda eğitim alacağınızın belirtilmelidir. Türkiye’deki Fransa Konsoloslukları tarafından onaylanan vizenizle birlikte size verilecek olan resmi formu Fransa’ya gittiğinizde Fransa Göç ve Entegrasyon Dairesine sunmanız gerekmektedir. Uzun süreli öğrenci vizesi için başvurusunda bulunmadan önce gidilecek olan okulun/kurumun kaydı Campus France üzerinden onaylanmalıdır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Oturma İzni Alınabilir Mi?

Uzun süreli Fransa’ya öğrenci vizeniz onaylandıktan sonra Fransa’da oturum işlemi için gereken kayıtları yaptırabilirsiniz. Fransa Göç ve Entegrasyon dairesi ile anlaşmalı çalışan bir okula gideceksiniz oturum izni işlemleriniz okulun öğrenci işlerinin çalışma alanı içinde olacaktır. Fransa’da 2013’de çıkarılan yasaya göre Fransa öğrenci vizesi, öğrenciye Fransa’da oturum izni de tanımaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Uzatılır?

Fransa’da gideceğiniz okulda alacağınız eğitimin niteliğine bağlı olarak oturum izni süreniz uzatılabilmektedir. İlk başvurudan sonra 1 yıl süreli yenilenebilir vize alabilirsiniz. Dil öğrenimi, lisan veya lisansüstü eğitiminizin süresine göre 1 yıl sonra vizenizin bitimine 2 aydan daha kısa bir süre kaldığında uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesinin çıkış süresi normal şartlarda 7 ila 15 iş günü arasındadır. Ancak bunla birlikte Fransa Konsolosluğunun yoğunluğu, ek evrak talebi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda bu süre uzayabilmektedir. Bu yüzden başvuruların en az 1 ay önceden yapılması tavsiye edilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Evrakları

 • Pasaport (öngörülen dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli)
 • İki adet güncel , biometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Oturum izni: İkamet ettiğiniz ülkenin bir vatandaşı değilseniz, söz konusu ülkedeki yasal ikametinize dair kanıt (oturum izni vs.)
 • Pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi
 • Üst bölümü doldurulmuş OFII formu (sadece reşit başvurular için)
 • Campus France sitesinden indireceğiniz pdf formatında ön kayıt belgesi (attestation de préinscription) (+ belgelerin asılları
 • Aile nüfus kayıt örneği
 • Fransa’da geçim için belgeler : aylık en az 615 avro gerekmektedir.
 • Fransa’da geçirilecek süre içinde harcamaları üstleneceklerine dair ebeveynler tarafından kaleme alınmış taahhütname
 • Ebeveynlerin gelir kaynaklarına dair belgeler (yeterli, güvenilir ve düzenli kaynaklar), çalıştıkları işlere dair belgeler :
  • İşverenler için : Kbis, gelir vergi beyannamesi, imza sirküleri, resmi statü,
  • Çalışanlar için : maaş bordroları, SSK ödemeleri – Son üç aya dair banka hesap dökümler
  • Bursiyerler için : bursun tutarını ve süresini belirten belge
 • İlk üç ay konaklama şartlarına dair belgeler :
  • Otel ise teyit edilmiş rezervasyon
  • Bir kişinin evinde konaklanacaksa yeminli beyan + ikametgah belgesi + kimlik kartı fotokopisi
  • Bir kurumda konaklanacaksa o kurumun rezervasyon belgesi

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de olmak üzere, tüm belgeler İngilizce veya  Fransızca’ya çevirilmiş ve bir noter tarafından tasdiklenmiş olmalıdır. Türkçe hiçbir evrak kabul edilmemektedir. Çeviri işlemleri tarafınıza aittir.
**Öğrenci vizesi sonuçlanma süreleri: Vize şartlarının yerine getirilip getirilmediği hususundaki tetkiklere Fransa’daki resmi kurumlar dahil olduğundan vize işlemi 7-15 iş günü sürmektedir. Konsolosluk resmi tatil günlerini ve yabancı pasaportları kapsamaz.

Fransa Uzun Dönem Öğrenci Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yukarıda belirttiğimiz evrak listesi, vize başvurunuzu gerçekleştirebilmemiz için Konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 • Değerli yolcularımız; Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Fransa Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Fransa vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Fransa Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar Konsolosluk tarafından verilecektir.

Fransa vizesi veya tüm dünya ülke vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için web sitemizi ziyaret ediniz.