İçeriğe geç

İletişim

Hindistan Oturum İzni

Hindistan’a seyahat ederek 6 aydan daha uzun bir süre ülke sınırları içinde kalacak olan tüm Türk vatandaşları, Yabancılar Bölgesel Nüfus Memurluğuna veya bulundukları bölgedeki emniyet amirliğine kayıt yaptırmak zorundadır. Kaydınızı Hindistan’a giriş yaptıktan itibaren 14 gün içinde yaptırmanız gerekmektedir. 16 yaşından küçük çocukların kayıt yaptırmasına gerek yoktur.

Geç kayıt yaptırmadığınız sürece Yabancılar Bölgesel Nüfus Memurluğunda veya emniyet amirliğinde yaptıracağınız kayıt için herhangi bir ücret istenmemektedir. Hindistan yasalarına göre yaptırmanız gereken bu kaydın Hindistan’da en fazla kalabileceğiniz süre ile herhangi bir ilgisi yoktur. Hindistan’da kalabileceğiniz süre tamamen vizenizin süresine bağlıdır. Eğer Hindistan’da vize sürenizden daha uzun bir süre kalmak isterseniz vize yenilemesi veya vize uzatımı için yeniden başvuru yapmanız gerekecektir.

Hindistan Oturum İzni için gereken evraklar şunlardır:

  • Pasaport ve vize
  • 4 adet pasaport fotoğrafı
  • Adres belgesi
  • Okul veya şirket tarafından gönderilen davetiye belgesi

Bu belgelerle birlikte yetkili makamlara başvurunuzu yaptıktan sonra, Hintli emniyet görevlileri belirttiğiniz adrese gelerek adresinizi doğrulamak amacıyla sizi ziyaret edecektir. Herhangi bir problem olmadığı takdirde kayıt belgenizi alabilirsiniz. Pasaportunuzu ve bu kayıt belgesini Hindistan’da bulunduğunuz sürece her zaman yanınızda taşımanız gerekmektedir. 

Kayıt belgesi sahibinin aşağıdaki durumlarda Yabancı Kayıt Dairesine bilgi vermesi gerekir:

  • Kayıtlı adreste sekiz hafta veya daha fazla süre ile bulunmayacaksa
  • Kayıtlı adreste değişiklik olacaksa
  • Hindistan’dan ayrılacaksa (ayrılmadan önce)
  • Kayıt belgesi Hindistan’dan nihai olarak ayrılırken, kayıt belgesinin hazırlandığı daireye, ülkeden ayrıldığınız yerdeki Kayıt Ofisine veya Hindistan çıkış limanındaki göçmenlik görevlisine iade edilmelidir.

Eğer Hindistan’da 6 aydan daha fazla bir süre kalmak ve çalışmak istiyorsanız kayıt belgenizi teslim aldıktan sonra oturum izni için başvuru yapabilirsiniz. Hindistan Oturum İzni başvurusu için öncelikle PAN Card (Kişisel Hesap Numarası Kartı) almanız gerekmektedir. PAN Card ve nüfus kayıt belgenizi Yabancılar Bölgesel Nüfus Memurluğuna veya emniyete teslim edip oturum izninizi alabilirsiniz.

Hindistan’daki kişisel hesap numaraları, Türkiye’deki sosyal güvenlik numarası gibi düşünülmelidir. Hint Vergi Dairesi tarafından verilir ve Hindistan’daki işvereniniz her maaş ödemesinde mutlaka bu numara üzerinden ödeme yapmalıdır.

PAN Card başvurusu yapmak için gerekli evrakları Hindistan’daki işvereninizden sağlayabilirsiniz.

Hindistan’daki adres belgeniz ve pasaport ebatlı biyometrik bir fotoğraf da dahil olmak üzere daha fazla belge sunmanız gerekebilir. Yaklaşık bir hafta sonra kartınızı postayla alabilirsiniz.

Geçerli Hint vizenizin bulunduğu pasaportunuz kimliğinizin kanıtıdır. Adresinize ilişkin kanıtınız ise hemen hemen her şey olabilir: kamu hizmetleri faturanız, banka ekstreniz veya şirket tarafından sağlanan konut hakkında bilgi veren işvereninizden bir mektup gibi…