İçeriğe geç

İletişim

Hindistan Ticari Vize

Hindistan ticari vize, Hindistan’ı iş amaçlı olarak ziyaret etmek, şirketinin satışlarını artırmak, yeni iş ilişkileri kurmak ya da iş toplantıları yapmak için Hindistan’a gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Hindistan’daki bir projede veya sözleşmeli olarak çalışacak olan kişilerin başvurması gereken vize türü ticari vize değil, çalışma vizesidir.

Hindistan ticari vize sahibiyle birlikte Hindistan’a seyahat edecek olan eş ve bağımlı aile bireyleri Hindistan giriş vizesi için başvuru yapabilirler. Eş ve çocukların Hindistan turistik vize için değil, mutlaka giriş vizesi için başvurmaları gerekmektedir. Hindistan ticari vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının alacağı Hindistan giriş vizesinin süresi, ticari vize sahibinin vize süresine göre belirlenecektir. Öncelikle Hindistan ticari vize için başvuru yapılmalı, ticari vize onaylandıktan sonra eş ve bağımlı aile bireyleri için Hindistan giriş vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Hindistan ticari vize başvurunuzu gerçekleştirmek için hemen vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayabilir ya da vize@udk.com.tr e-mail adresine bir ileti göndererek başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Kimler Hindistan Ticari Vizesi Almalıdır?

 1. Bir endüstriyel / ticari girişim kurmak veya Hindistan’daki endüstriyel / ticari girişim kurma olanaklarını keşfetmek için Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 2. Endüstriyel / ticari ürünler ya da dayanıklı tüketim mallarını satın almak / satmak için Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 3. Teknik toplantılar yapmak, yönetim kurulu toplantılarına katılmak, iş hizmetleri desteği sağlamak için genel toplantılar yapmak amacıyla Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 4. İş gücü ve istihdam iyileştirmeleri üzerine araştırma yapmak için Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 5. Şirket ortakları veya şirkette müdür olarak çalışanlar
 6. Sergilere veya fuarlara ilişkin toplantı yapmak ya da bir sergiye veya fuara katılmak üzere Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 7. Hindistan’dan tedarik edilen mal veya hizmetlerle ilgili olarak kaliteyi değerlendirmek veya izlemek, direktifler vermek ya da daha fazla malzeme temini için Hindistan’daki bir yerde tedarikçilerle toplantı yapmak için Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenler
 8. Sürmekte olan bir projeyle bağlantılı olarak çalışmanın ilerlemesini izlemek, Hint müşteriler ile görüşmeler yapmak veya bazı üst düzey teknik rehberlik sağlamak amacıyla kısa süreli olarak Hindistan’ı ziyaret etmek isteyen uzmanlar
 9. Satış öncesi faaliyetler için Hindistan ticari vizesi alarak Hindistan’a giden kişiler herhangi bir sözleşmenin veya projenin fiili icrasıyla ilgili işlemler yapamazlar.
 10. Hindistan’daki ilgili şirketin bölgesel merkezlerinde gerçekleşecek kurum içi eğitimler için Hindistan’a ziyaret edecek çokuluslu şirketlerin yabancı stajyerleri
 11. AIESEC’in sponsorluğunda proje temelli olarak Hindistan’daki bir şirkette staj yapacak öğrenciler
 12. Kamu teşebbüsleri tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere ulusal öneme sahip projelerle ilgili olarak Hindistan’ı ziyaret edecek ticaretle uğraşan iş adamları ve Hindistan’ı ziyaret edecek firmaların, uzmanların, tur şirketlerinin ve seyahat acentelerinin üst düzey yöneticileri

Hindistan Ticari Vize Alabilmek İçin Koşullar

 1. Hindistan ticari vize için başvuru yapacak olan kişinin finansal olarak güvenceye sahip olması ve amaçladığı işletme alanında uzmanlığa sahip olması gerekmektedir.
 2. Vize başvurusunda bulunan kişinin, işletmesi için borç para almak veya maaş ödemesi içeren tam zamanlı bir istihdam için Hindistan’ı ziyaret edecek olmaması gerekmektedir.
 3. Başvuran vergi yükümlülüklerinin ödenmesi gibi diğer tüm gerekliliklere uymak zorundadır.
 4. Hindistan ticari vizenin verilmesiyle ilgili kararlar, zaman zaman Hindistan Hükümeti tarafından diğer yabancı ülkelerle olan karşılıklılık temelinde verilen talimatlara tabi olarak değişebilmektedir.
 5. Hindistan ticari vizesine başvuracak kişi başvuru yapacağı ülkenin vatandaşı değil de oturum izni sahibi ise, bu ülkedeki ikamet süresi en az 2 yıl olmalıdır. Örneğin Türkiye’den Hindistan ticari vizesi için başvuru yapacak olan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularını yapabilmeler için oturum izni sahibi olmaları ve en az 2 yıldır Türkiye’de ikamet ediyor olmaları gerekmektedir.

** Hindistan ticari vize 6 ay veya 1 yıllık ve çoklu giriş olarak verilmektedir. Hindistan’da ortak girişim kuran veya kurmayı planlayan iş adamları için 10 yıl süre ile geçerli çok girişli Hindistan ticari vize başvurusu yapılması da mümkündür. Vizenizin geçerliliği, Hindistan’a giriş yaptığınız tarihte değil, vizenizde yazan veriliş tarihinden itibaren başlamaktadır.

** Hindistan ticari vizesi, bazı durumlarda 5 yıla kadar uzatılabilir. Bu durumlar:

 • Vize sahibinin, Hindistan ticari vize aldığı iş faaliyetinden dolayı kar ediyor olması gerekir.
 • Hindistan ticari vizesinin ilk kez uzatımı Hindistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılır.
 • İhtiyaç duyulması halinde, devam eden ticari faaliyeti desteklemek için gerekli belgelerin sağlanması, herhangi bir güvenlik ihlali yaşanmaması ve vizenin yasalara uygun şekilde kullanılması durumunda, her yıl düzenli olarak vize uzatımı verilebilir.
 • Vize uzatımı başvurusu reddedilirse Hindistan ticari vizenizin sona ermesiyle birlikte Hindistan’ı derhal terk etmeniz gerekir.

Hindistan Ticari Vize başvurusu yapabilmeniz için Hintli bir firmadan alacağınız davetiye mektubu nasıl olmalıdır?

 • Davetiye sizi Hindistan’a ticari amaçlı olarak davet eden kurum veya firma tarafından hazırlanmış olmak zorundadır.
 • Davetiyede Hindistan’ı ticari olarak ziyaret edecek olan kişinin şirketteki pozisyonu, tüm kişisel bilgileri, seyahati ve konaklamasıyla ilgili detaylar ve sponsor bilgileri yer almalıdır.
 • Davetiye mektubu Hintli firmanın isminin yer aldığı antetli bir kağıda yazılmalıdır. Mutlaka imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır.
 • Davetiyeyi imzalayan Hintli firma sahibi / çalışanı sorumlu kişinin tüm kişisel bilgileri ve vatandaşlık bilgilerini içeren belgeler de istenilmektedir.
 • Vize başvurusunda bulunan kişi, Hindistan’da fuar, sergi gibi ticari bir organizasyona katılacaksa, bu organizasyonlara davetli olduğunu gösteren giriş bileti, giriş kartı veya davetiye gibi belgeler de davetiye mektubuna eklenmelidir.

Hindistan Ticari Vize Başvurusu için Gereken Belgeler

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış Hindistan Vize Bilgi Formu
 • Seyahatiniz sonrasında en az 6 ay daha geçerli olan pasaportunuz ve tüm eski pasaportlarınız
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Şirketin antetli kağıdına, İngilizce olarak ve konsolosluğa hitaben yazılmış ve imzalanmış vize talep dilekçesi
 • Davetiye (davetiye ile birlikte Registration Certificate)
 • Nüfus cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Mutlaka Nüfus Müdürlüğünden alınmış İkametgah (Muhtarlıktan alınmış ikametgahlar kabul edilmemektedir.
 • Şirkete ait ve güncel faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopileri
 • Son 3 aylık Şirket banka hesap özeti (En az 20.000 TL bakiyesi olmalıdır. Hesap özeti kaşeli ve imzalanmış olmalıdır. Hesap özeti ile birlikte banka imza sirküleri de alınmalıdır)

Hindistan Vizesi İle İlgili Bazı Uyarılar

 • Hindistan vizesi başvurularınızın tamamlanabilmesi için konsolosluk randevunuza mutlaka şahsen katılmanız gerekmektedir. Parmak izinizin alınacağı bu randevuda vize uzmanlarımız size eşlik edecek ve destek olacaktır.
 • Tüm Hindistan vizesi başvurularınız UDK Dil Kursu tarafından alınmakta ve konsolosluk aşamasına kadar yürütülmektedir. Vize başvurunuzu kabul ederek vizenizi onaylama ya da reddetme kararının tamamen Hindistan Konsolosluğu’na ait olduğunu hatırlatırız.
 • Hindistan vize başvurunuz sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vereceğiniz bir talimatla kargo ya da kuryeye teslim edilebilmekte ve kapınıza kadar ulaşması sağlanabilmektedir.
 • Edirne, İstanbul, Kırklareli, Aydın, Balıkesir, Bursa, Manisa, Muğla, Çanakkale, Denizli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, ve Yalova’da ikamet ediyorsanız vize işlemleriniz İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğu’nda yürütülecek ve mülakata da bu konsoloslukta gireceksiniz. Diğer şehirlerde ikamet eden kişilerin tüm Hindistan vizesi işlemleri ise Ankara Hindistan Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilmektedir.
 • Hindistan vizesi hakkında bilgi almak ve başvurunuzu hemen gerçekleştirmek için çağrı merkezimizi arabilir ya da vize@udk.com.tr e-mail adresimize bir ileti göndererek başvurunuzu yapabilirsiniz.