İçeriğe geç

İletişim

Avustralya Ticari Vize

Avustralya’ya genel bir iş veya istihdam araştırması yapmak, iş anlaşmaları yapmak veya bir konferansa katılmak amacıyla yapacağınız seyahatleriniz öncesi Avustralya ticari vize alabilirsiniz. Avustralya ticari vize 3, 6 ya da 12 aylık olarak verilebilmektedir.

Avustralya ticari vizesi Avustralya Konsolosluğu tarafından tek girişli olarak verilebilmektedir. Vizeniz tek girişli olarak verilirse, süresi devam ediyor olsa bile olsa Avustralya’ya giriş yapıp çıktığınız zaman yeniden Avustralya’ya girmek isterseniz bir Avustralya vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir. Eğer vizeniz çoklu giriş olarak verildiyse Avustralya’ya istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz..

Avustralya ticari vize alabilmeniz için;

 • Sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılamanız
 • Avustralya’da geçireceğiniz zaman içinde maddi olarak kendinizi destekleyebileceğinize dair finansal kanıtlarınızın olması
 • Ticari faaliyetler amacıyla Avustralya’yı ziyaret edecek olmanız gerekmektedir.

Avustralya’yı ziyaret edebileceğiniz ticari faaliyetler şunlar olabilir:

 • Yabancı bir işletme için Avustralya ürün veya hizmetleri satın almak,
 • Ürün ya da hizmetler için sipariş almak,
 • İş toplantılarına, konferanslara, kongrelere ya da fuarlara katılmak,
 • Satış sonrası hizmet gereksinimlerini yerine getirmek,
 • Avustralyalı bir şirketten eğitim almak,
 • Yabancı bir şirketin Avustralya şubesinin çalışanlarına eğitim vermek,
 • Ekipman veya hizmet satın aldığınız bir Avustralya şirketinden eğitim almak,
 • Avustralya hükümeti tarafından tanınan resmi bir ticaret misyonunu yürütmek
 • Avustralya’da bir işletmenin kurulması, genişletilmesi veya yenilenmesi konusunda pazarlık ya da anlaşma yapmak
 • Avustralya’daki bir şirketin ya da kuruluşun yetkili temsilcileri ile herhangi bir iş yapmak.

Avustralya’yı ticari olarak ziyaret etmek istiyorsanız Avustralya’daki bir kurumdan davet mektubu almanız gerekecektir. Bu davetiye mektubunun içeriğinde aşağıdaki maddeler bulunmalıdır:

 • Davetiye mektubu, sizi ticari faaliyetler için Avustralya’ya davet eden kuruluş tarafından hazırlanmalıdır.
 • Davetiye mektubunda Avustralya’ya ticari amaçlı olarak gidecek olan kişinin tüm kişisel bilgileri, çalıştığı kurumdaki pozisyonu, kimlik bilgileri, seyahat bilgileri ve varsa sponsor bilgileri yer almalıdır.
 • Davetiye Avustralya’da bulunan kurumun antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.
 • Davetiye mektubunu imzalayan sorumlu kişinin vatandaşlık bilgilerini içeren belgeler de davetiyeyle birlikte sunulmalıdır.
 • Avustralya’da fuar, sergi, konferans gibi ticari bazı organizasyonlara katılım gösterilecekse bu organizasyonların davetiye ve giriş bileti gibi belgeler de davetiyeyle birlikte sunulmalıdır.

Avustralya ticari vize ile 18 aylık süre içinde en fazla 12 ay boyunca Avustralya’da kalabilirsiniz. Avustralya’dayken Avustralya ticari vizenizi uzatmak için başvuruda bulunamazsınız. Vizenizin süresinin bittiği tarihten önce Avustralya’yı terk etmeniz gerekmektedir.

Avustralya ticari vize başvurusu yapmak için UDK Dil Kursu danışmanlarımıza sol menüdeki telefon numaralarından ya da vize@udk.com.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Avustralya Ticari Vize Başvurusu

Avustralya ticari vize alabilmeniz için sağlık gereksinimlerini de yerine getirmeniz gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu tarafından talep edilen sağlık muayeneleri Avustralya’da geçireceğiniz süreye, son 5 yıl içinde bulunduğunuz ülkelere ve Avustralya seyahatinizin amacına göre farklılık gösterecektir. Alacağınız sağlık muayenelerinin sonucu genel olarak 12 ay boyunca geçerli sayılacaktır.

Vize başvurunuzu yapmadan önce Avustralya’da 12 ay boyunca geçerli olacak kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız da istenmektedir. Avustralya’da bulunacağınız süre içinde tüm sağlık masraflarınızdan siz sorumlu olacaksınız. Avustralya’nın ulusal sağlık güvencesinden yararlanamazsınız.

Avustralya Konsolosluğu başvuru evraklarınız arasında adli sicil belgenizin de bulunmasını istemektedir. Adli sicil belgenizi hem Türkiye’den hem de varsa 16 yaşınızdan itibaren son 10 yıl içinde 12 aydan uzun süreyle yaşadığınız tüm ülkelerden temin etmeniz gerekmektedir.

Avustralya ticari vize başvurunuzun kabul edilebilmesi için Avustralya Hükümeti’ne ödenmemiş herhangi bir borcunuzun da bulunmaması gerekmektedir. Böyle bir borç söz konusu ise öncelikle borcunuzu ödemeniz, daha sonra vize başvurusu yapmanız tavsiye edilmektedir.

Sizinle beraber Avustralya’ya seyahat edecek aile üyeleriniz varsa her bir aile üyesi için ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Kendi başvurunuza herhangi bir aile üyenizi ekleyemezsiniz.

Avustralya ticari vize başvurunuz gerçekleştirildikten sonra Avustralya Konsolosluğu başvurunuzu inceleyecektir. Eğer sağlık muayeneleri ya da diğer gereksinimler ile ilgili konsolosluk tarafından başka talepler ortaya çıkarsa başvuru süreciniz normalden daha uzun sürebilir. Avustralya Konsolosluğu gereksinim ortaya çıktığı takdirde tarafınıza ulaşarak sizden yeni bir evrak talep edebilir ya da bir bilgiyi teyit etmenizi isteyebilir. Ayrıca normal şartlarda yapacağınız bir Avustralya vizesi başvurusunda biyometrik randevu dışında herhangi bir mülakat aşaması bulunmazken, konsolosluk bir mülakata katılmanızı talep edebilir. Bu durumda konsolosluk tarafından bildirilecek gün ve saatte şahsen katılmanız gereken mülakat randevunuza konsolosluk tarafından istenen belgelerinizi ve pasaportunuzu yanınızda götürmeyi unutmayınız.

Başvurunuz gerçekleştirildikten sonra vermiş olduğunuz bilgilerde bir değişiklik olursa bu değişiklikleri en kısa süre içinde Avustralya Konsolosluğu’na bildirmeniz gerekmektedir. Yeni bir adrese taşınmak, pasaport değiştirmek, hamilelik, doğum, evlilik, boşanma ya da ailenizden birinin vefat etmesi gibi durumlar mutlaka konsolosluğa bildirilmelidir.

Avustralya ticari vize başvurunuzu istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Vize başvurunuzu geri çektiğinizde başvuru için ödediğiniz hiçbir ücreti geri alamazsınız. Ayrıca Avustralya ticari vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Bu durumda da başvuru için ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız.

Vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul edilirse vizeniz basılacak ve vizenizi ne zaman kullanabileceğiniz, vize numaranız ve vizenize bağlı koşullar tarafınıza bildirilecektir. Eğer vize başvurunuz reddedilirse, neden başvurunuzun reddedildiği ve ret kararına ne kadar süre içinde hangi koşullarda itiraz edebileceğiniz tarafınıza bildirilecektir.

Avustralya ticari vizeniz çıktıktan sonra vizeniz ile Avustralya’da iş toplantılarına katılabilir, iş anlaşmaları yapabilir, iş konferansları, fuarları ya da sergilerine katılabilir, 3 aya kadar eğitim alabilir, ücretsiz ve gönüllü olarak bir işte çalışabilirsiniz. Tüm vize koşullarınıza ve Avustralya kanunlarına uymak zorundasınız. Bu vize ile gönüllü ve ücretsiz işler hariç Avustralya’da herhangi bir işte çalışamazsınız. 3 aydan sonra uzun bir eğitime katılamazsınız. Eğer vizeniz, vizenizi uzatamayacağınıza dair bir ibare ile verilmişse Avustralya’dayken uzatma talebinde bulunamazsınız ve vizenizin süresi bitmeden önce Avustralya’yı terk etmeniz gerekmektedir.

Eğer vize başvurunuzda Avustralya seyahatinize dair tüm masrafları karşılayacak bir sponsorunuz olacaksa bu sponsor sizi ticari olarak Avustralya’ya davet eden firma ya da Avustralya vatandaşı / Avustralya’da yaşayan oturum izni sahibi, 18 yaşından büyük ve eğer oturum izni sahibiyse en az 2 yıldır Avustralya’da yaşayan bir kişi olmalıdır.

Bunun haricinde bir akrabanız da size sponsor olabilir. Bu akraba eş, ebeveyn, çocuk, erkek ya da kız kardeş, büyükbaba, torun, teyze, amca, yeğen olabilir. Aynı ailenin üyesi olmadığı sürece bir kişi, birden fazla kişiye aynı anda sponsor olamaz. Bir aile eşler ve bakmakla yükümlü olunan bağımlı çocuklardan oluşur. Diğer akrabalar ancak aile başkanına bağımlı oldukları durumlarda aile üyelerine dahil edilebilir.

Sponsorunuz şu şartları yerine getirmiş olmalıdır:

 • Vize sahibinin, vize süresi sona ermeden Avustralya’yı terk edeceğini ve tüm vize koşullarını yerine getireceğini garanti etmeli
 • Avustralya seyahati boyunca vize sahibinin Avustralya Hükümeti’ne karşı yerine getirmesi gereken tüm mali yükümlülüklerin sorumluluğunu üstlenmeli
 • Avustralyalı bir sponsor için vize sahibi vize koşullarına uymadığı takdirde 5 yıl boyunca bir daha başka bir ziyaretçiye sponsor olamayacağını kabul etmelidir.

Avustralya Ticari Vize Ortak Evrak Listesi 2021

Avustralya Ticari Vizesi Almak İsteyen Şirket Sahiplerinin Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Vize talep dilekçesi (Şirkete ait başlıklı kağıda işveren tarafından İngilizce olarak ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf (güncel, 35 x 45 mm ölçülerinde)
 • Davetiye (Davetiye gönderen kişinin Avustralya pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi veya firmanın antetli kağıdına firma bilgileri ile birlikte)
 • Güncel tarihli şirket belgeleri (Faaliyet belgesinin orijinali, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK / BAĞ-KUR Hizmet Dökümü
 • Şirkete ait vadesiz banka hesap özeti (minimum 16.000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümlerini içeren, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)

Avustralya Ticari Vizesi Almak İsteyen Şirket Çalışanlarının Hazırlaması Gereken Belgeler:

 • Vize talep dilekçesi (Şirkete ait başlıklı kağıda işveren tarafından İngilizce olarak ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf (güncel, 35 x 45 mm ölçülerinde)
 • Davetiye (Davetiye gönderen kişinin Avustralya pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • Güncel tarihli şirket belgeleri (Faaliyet belgesinin orijinali, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordroları Orijinal (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Vadesiz Banka hesap özeti (minimum 16.000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümlerini içeren, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)

Avustralya Vizesi İle İlgili Bazı Bilgiler

 • UDK Dil Kursu Avustralya bölümünde görevli danışmanlarımız aracılığı ile Avustralya vize başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Avustralya vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız her zaman UDK Dil Kursu’ni bizzat ziyaret etmek zorunda olmadığınızı hatırlatırız. İsterseniz danışmanlarımız tarafından sizin için özel olarak oluşturulacak evrak listesini hazırlayarak kargoya ya da kuryeye verebilir ve UDK Dil Kursu’ne gönderebilirsiniz. Başvurunuz sizin adınıza yapılır ve vizeniz onaylanırsa pasaportunuz adresinize gönderilir.
 • Avustralya vize başvurunuzu inceleyerek başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi tamamen Avustralya Konsolosluğu’na aittir.
 • Avustralya Konsolosluğu ihtiyaç duyduğu takdirde tarafınıza ulaşarak bilgi teyidi ve ek evrak isteğinde bulunabilir.
 • Avustralya vize başvurusunda parmak izi verilmesi ve biometrik fotoğrafınızın çekilmesi gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğunun sitesindeki formunuzu doldurup , tüm evraklarınızı scan edip yüklüyoruz. Avustralya vize bedeliniz online olarak ödeme yapıldıktan sonra randevunuzu alıp size bildiriyoruz. Randevu günü vize uzmanımız size yardımcı olacaktır..
 • Avustralya vizesi ve diğer tüm ülkelerin vizeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak, başvuru için gerekli evrakları öğrenmek için web sitemizin ilgili bölümlerine göz atabilirsiniz.
 • Avustralya vizesi ile ilgili bilgi almak ve başvurunuzu gerçekleştirmek için danışmanlarımıza telefon numaralarımız üzerinden ulaşabileceğiniz gibi vize@udk.com.tr e-mail adresinden de iletişime geçebilirsiniz.