İçeriğe geç

İletişim

Nijerya Ticari Vize

Nijerya’ya iş sebebiyle ve ticari amaçla yapılacak seyahatler için gerekli olan Nijerya Ticari Vizesi ile iş görüşmesi, konferans, seminerlere katılabilir, pazarlama, satış, ve Nijerya ürünlerinin satın alınmasında bulunabilir ve fuarlara katılabilirsiniz. Sivil toplum örgütleri, Nijeryalıların eğitimi için insani yardım görevinde bulunan kişiler, araştırmacılar, mürettebat üyeleri, yardım görevlileri de görevleri gerekçesiyle Nijerya’ya gidebilmeleri için Nijerya ticari vizenin alınması ile sağlanmaktadır.

Nijerya ticari vizesi almak isteyen kişiler Nijerya sınırları içerisinde ticari amaçlı yapılacak konferans, fuar, kamu veya özel sektör iş toplantılarına katılımlarını kanıtlayan belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Nijerya ticari vize başvurusu Nijerya’daki yetkili kişi veya firmadan ticari bir davetiye temin etmeniz halinde kabul edilecektir. Nijerya ticari vizesi için gerekli pasaport son 10 sene içinde çıkarılmış olmalı ve Nijerya seyahati sonrası en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Nijerya ticari vize pasaportunuza işlendiği için de pasaportunuzda boş vize sayfası olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Nijerya ticari vize ise en fazla 90 günlük süre için verilmektedir. Turistik vize ile Nijerya’da ticari faaliyetlerde bulunulamamaktadır. Nijerya ticari vizesi ise ticari faaliyetler ve kimi görevlerde bulunma hakkı verip çalışma hakkı vermemektedir. Seyahat nedeninize uygun olan vize türünü öğrenip bu vize ile ilgili daha fazla bilgiler için UDK Dil Kursu temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ticari vize için veya durumunuza göre sizin için uygun olan başka bir vize için gerekli olan evraklar detaylı olarak e-mail yoluyla size iletilecektir.

Nijerya Ticari Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Nijerya vize başvuru formu: Nijerya vizesi başvuru formunun eksiksiz, doğru olarak doldurulması ve Nijerya vizesi başvurusu sırasında Nijerya Konsolosluğu’na sunulan evrakları destekleyecek bilgi içermesi gerekmektedir. Ayrıca Nijerya vize başvuru formunun ıslak imzalı olması şarttır.
 • Pasaport: Pasaport aslı’ nın 10 yıl içinde alınmış olması, en az karşılıklı 2 boş sayfasının bulunması, yıpranmamış, yırtılmamış ve dönüş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliği olması gerekir. Nijerya ticari vize başvurusu esnasında pasaportun resimli sayfasının fotokopisi istenmektedir.
 • Davetiye: Nijerya’da faaliyet gösteren firmadan gelen davetiye. Davetiye Nijerya topraklarında faal olan bir firmanın, resmi antetli kağıdına yazılmış olmalıdır. Nijerya davetiyesinde davet sebebi, davet edilen kişinin bilgileri, davet edilen tarih ve davet eden kişinin adı, soyadı ve imzası olmalıdır. Ayrıca Nijerya Büyükelçiliği Nijerya’ya davet eden kişinin pasaport veya oturum kartı fotokopisini de istemektedir.
 • Davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi: Nijerya’dan davetiyeyi gönderen firmanın faaliyet belgesi başvuru esnasında Nijerya Büyükelçiliği’ne sunulmalıdır.
 • Davetiye gönderen firmanın son 3 yıllık vergi ödendi sertifikası: Nijerya’dan davetiyeyi gönderen firmanın son 3 yıllık vergi ödendi sertifikası başvuru sırasında Nijerya Elçiliği’ne sunulmalıdır. Bu belgenin güncel tarihli olması gerekmektedir. 2022 yılından önce alınmış olan vergi beyannamesi Nijerya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir. Sunulan biyometrik fotoğrafın 3,5 x 4,5 mm boyutunda, arka fon beyaz olarak çektirilmesi şarttır. Biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş olması gerekmektedir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulan evraklar içerisinde yer almalıdır. Uçak bileti rezervasyonu, başvuru formunda belirtilen tarihe ve gidilecek şehre uygun olarak düzenlenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Banka hesap dökümü şahsi, güncel, son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir ve bakiyeli olmalıdır.
 • Nijerya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış dilekçe: Nijerya ticari vize almak isteyen şirket sahipleri veya çalışanlarının, şirket antetli kağıdına Nijerya Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak yazılmış dilekçe sunmaları gerekmektedir. Dilekçenin içeriğinde tarih, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve Nijerya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Nijerya vizesi için yazılan dilekçe ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Faaliyet belgesi ve Oda sicil kayıt sureti: Faaliyet belgesi ve oda sicil sicil kayıt sureti güncel olmalıdır. Geriye doğru 6 ay içerisinde alınmış evrakları kabul edilir.
 • Vergi levhası: Nijerya vizesi başvurusu sırasında ilgili şirketin güncel vergi levhası, Nijerya vizesi başvuru evrakları arasında olmazsa olmaz evraklar arasındadır.
 • Ticaret sicil gazetesi: Ticaret sicil gazetesi’ nde, Nijerya vizesi müracaatı yapacak olan şirket sahibinin adı ve soyadı mutlaka olmalıdır.
 • İmza sirküleri: Nijerya vizesi başvurusu sırasında Nijerya Büyükelçiliği’nin bilgisine sunulması zorunludur.
 • İşe giriş bildirgesi: Şirket çalışanlarının işe giriş bildirgelerini, Nijerya Büyükelçiliği’ne sunmaları mecburidir.
 • Maaş bordrosu: Şirket çalışanlarının son 3 aylık maaş bordrolarını ibraz etmelidirler. Nijerya Büyükelçiliği’ne verilen maaş bordroları ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Emeklilik belgesi: Emekliler için SGK’ dan emekli maaşı aldığına dair belge, son 3 aylık emekli maaşının göründüğü banka hesap özeti ve emekli cüzdanını Nijerya Büyükelçiliği’ne başvuru esnasında sunmaları gerekir.
 • Çalışma ve oturma izni: Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için başvuru esnasında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini Nijerya Büyükelçiliği’ne sunmaları gerekmektedir.

Nijerya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nijerya seyahati öncesi vize vermekle yetkili olan Nijerya kurumuna başvurulmalıdır. Türkiye’de Nijerya vizesi veren tek yetkili kurum Nijerya Büyükelçiliği Ankara olup ticari vize için başvurular Ankara’nın konsolosluk bölümüne yapılmalıdır. Nijerya’nın Türkiye’nin başka bir şehrinde konsolosluğu olmadığı için başvuruların şahsen yapılması durumunda Türkiye’de bulunan herkes yaşadıkları yer fark etmeksizin Ankara’daki kuruma gitmeleri gerekmektedir.

Nijerya ticari vize başvuruları Nijerya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş acenteler tarafından da yapılabilmektedir.  UDK Dil Kursu Ankara, Sivas, Eskişehir, Kırıkkale’de yaşayın ister İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa, Antalya veya Mersin gibi Ankara’ya uzak olan yerlerdeki başvuru sahipleri için Nijerya ticari vizesi başvurusu hizmeti vermektedir. Nijerya ticari vize başvurusu için evraklarınızı UDK Dil Kursu şubelerimize şahsen getirebilir ya da kargo veya kurye aracılığıyla gönderebilirsiniz. Dolayısıyla UDK Dil Kursu size bulunduğunuz yerden ayrılmadan başvuru yapabilme seçeneği sunmaktadır.

Nijerya ticari vize başvurusu için Nijerya Konsolosluğu vize bölümü tarafından istenilen belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Hazırlanan evraklarda eksiklik ya da yanlış bilgi olmaması önemli olup böyle olan evraklar ticari vize işlem süresini uzatabilmekte veya işlem sürecinin olumsuz olarak sona ermesine neden olabilmektedir.

Nijerya makamları vize başvurusu sonrasında ek evrak isteyebilmekte ve randevuya çağırabilmektedir. Nijerya Konsolosluğunun Nijerya ticari vize için yaptığınız başvuruyu olumlu olarak değerlendirmesi halinde Nijerya ticari vize alınır. Nijerya ticari vize için temsilcilerimizin bilgi ve tavsiyeleri doğrultusunda evraklarınızı hazırlayıp UDK Dil Kursu aracılığıyla başvuru yapmanız durumunda daha sağlıklı bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, UDK Dil Kursu ticari vize için yaptığınız başvuru sonrasında da vize işlem sürecinin tamamını takip edip vize işlemleri sırasında randevu ve ek evrak talebi gibi haberlerin alınması halinde sizinle hemen iletişime geçip size yardımcı olmaktadır. Vize başvurunuzun sonuçlanması durumunda mümkün olan en kısa sürede temsilcilerimiz sizinle iletişime geçeceklerdir.

Nijerya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize için gereken belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz ve vize işlemleri sırasında farklı kararlar verilmemesi halinde Nijerya ticari vize ortalama 7 iş gününde çıkar. Ticari vize ile ilgili çıkış süresinin bir hafta değil de iş günü olarak sayıldığına dikkat edilmelidir.  Nijerya konsolosluğu hafta sonları çalışmamakta olup vize işlemleri için gereken sürecin bu günlere denk gelmesi halinde etkilenebilmektedir. Bununla birlikte vize işlemleri ile ilgili sürecin konsolosluğun çalışmadığı Nijerya makamlarınca belirlenen resmî tatiller günlerine ve konsolosluğun yoğun olduğu günlere denk gelmesi de sürece etki edebilmektedir. Nijerya vizesi için ekspres başvuru seçeneği bulunmamaktadır. Bunların dışında eksik evrak getirilmesi veya ticari vize başvurusu sonrası ek evrakları talebi gibi evraklardan kaynaklanan durumlardan dolayı da vize işlem süresi etkilenebilmektedir. UDK Dil Kursu Nijerya makamlarının belirlediği usullerine göre ticari vize ile ilgili evraklarınızı hazırlamada size destek olmaktadır.

Nijerya Ticari Vize Ücreti

Nijerya ticari vize ücreti vize başvurusuna ilişkin çalışmaların, masrafların, hizmetlerin yerine getirilmesi için uygulanan ücret olmaktadır. Nijerya ticari vize işlemleri vize ücretinin ödenmesi durumunda başlamakta olup vize ücreti ödenmemesi durumunda vize başvuruları gerçekleşememektedir. Nijerya ticari vize için ödenecek ücret miktarı hep aynı kalmayıp belirli dönemlerde güncellenebilmektedir. Vize ücreti konsoloslukça verilen kararlara veya Nijerya ile Türkiye arasında meydana gelen ikili ilişkilere bağlı olarak değişebilmektedir. UDK Dil Kursu aracılığıyla Nijerya ticari vize için başvuru yapmanız durumunda ödemeniz gereken ücret konsolosluk harcı, vize ücreti, randevu ve hizmet bedelini içermektedir. Nijerya Vizesi için gerekli belgeleri şubelerimize kargo veya kurye aracılığı ile ulaştırmak da mümkün olabilmektedir.

Bu şekilde belgeler ulaştırıldığı zaman kargo ve kurye hizmetine ilişkin ücretler başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. Nijerya ticari vize ücretlerine yönelik bilgiler hakkında daha detaylı ve güncel bilgi alabilmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçiniz.