İçeriğe geç

İletişim

Turistik Vize Dilekçe Örneği

Portekiz’e turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Portekiz turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekir. Portekiz turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; turistik bir tura katılacak kişi Portekiz turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
  • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Portekiz turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Portekiz turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Portekiz turistik vize talep dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
  • Portekiz Konsolosluğu’na turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Portekiz turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

Aşağıda yer alan dilekçeler örnek amaçlıdır. Dilekçeniz sizin yapacağınız vize başvurunuza göre özel ve İngilizce olarak yazılmalıdır. Dilekçenizin yazımı konusunda UDK Dil Kursu uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

Portekiz Turistik Vize Dilekçe Örneği

İki dilekçe gerektiren durumlar

  • Portekiz turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Portekiz turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
  • Portekiz turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Portekiz Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Portekiz turistik vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Portekiz turistik vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.