İçeriğe geç

İletişim

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

UDK Dil Kursu, İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların, belirtilen kurallarla göre hazırlanması ve başvuru aşamasında kullanılması konusunda size danışmanlık ederek zaman ve para kaybetmenizi önler.

Aile ve arkadaşlarınızı ziyaret İsveç seyahatleriniz için gereken İsveç aile-arkadaş ziyareti Schengen vizesine uygun evrakları kafanız karışmadan, hata yapmadan, zaman kaybetmeden, stres yaşamadan hazırlamanızı ve vize başvurunuzu Schengen vize kurallarına uygun olarak sunmanız adına danışmanlık hizmeti veriyoruz. İsveç Konsolosluğu’nun uyguladığı vize mevzuatları değişse bile bu konuda en güncel bilgilere sahip olduğumuz için kötü bir sürpriz yaşamamanızı sağlıyoruz.

İsveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak İsveç vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. İsveç vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu için başvuru sahibine İsveç’ten gönderilen davetiye, davet eden kişinin iletişim bilgileri, davet ettiği kişi ile yakınlık durumu, davet edilen kişi hakkında bilgi, ziyaretin nedeni, talep edilen vizenin süresi, ikamet edilecek evin adresi, seyahat ve konaklama harcamalarının karşılanacağına kanıtlayan ayrıntıların belirtilmesi gereklidir.

“İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi nasıl alınır?” sorusunu soran başvuru sahiplerinin yapması gereken işlemlerden biri de İsveç Konsolosluğu’na hitaben vize isteğini belirten bir dilekçe yazmaktır. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi İsveç’te yaşayan aile ferdi, akraba ve arkadaş yanında ikamet etme hakkı tanıyan bir vizedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi İsveç, kısa dönem Schengen vize kategorisine dahildir.

İsveç Schengen bölgesine üye bir ülke olduğu için aile ve arkadaş ziyareti vizesi Schengen vize başvurusu yapılarak alınabilmektedir. İsveç vizesi alınırken biyometri ve VIS işlemlerinin doğru olmasına, seyahat amacına uygun vize türü ile başvuru yapılmasına dikkat edilmesi gereklidir.

İsveç aile ve arkadaş ziyaret vizesi alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri davetiyedir. Aile ve arkadaş ziyareti için davet mektubunda ikamet edilecek adres açıkça belirtilmelidir. Aile ve arkadaş ziyareti için vize başvurusu yapıldığında pasaportun geçerlilik süresinin seyahat sonrası için en az 3 ay olması gereklidir ve vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi İsveç için yazılması gereken davetiye sponsorun kendi cümleleriyle yazılmalıdır. Davet mektubunda davet edilen kişiye hitaben yazılması, gidiş nedeni, ne kadar süre ikamet edileceği ve mektubu imzalayan kişi ve başvuru sahibini davet eden kişi ile başvuru sahibi arasındaki yakınlık durumunun belirtilmesi gereklidir. Bu davet mektubunun noter tasdikli olması zorunlu değildir. Davet mektubunda kişinin ne sebeple davet edildiği, kim tarafından davet edildiği, nerede ve ne kadar kalacağının tam ve net olarak belirtilmesi gereklidir.

Aile ve arkadaş ziyareti seyahati aile olarak yapılacaksa başvuru her aile bireyi için ayrı ayrı yapılmalıdır. Bir iş yerinde SGK’lı olarak çalışmayan ve belirli düzenli maddi geliri olmayan kişilerin, seyahat masraflarını karşılayacak 1. dereceden yakınlarının gelir durumu ile ilgili evrak listesindeki evrakları hazırlaması gereklidir.

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu yapmak isteyen öğrenci ve ev hanımı gibi kendi geçimini sağlayamayacak kişilerin seyahat masraf ve giderlerini karşılayacak olanlar bir sponsorluk yazısıyla durumu bir dilekçe ile yazarak imzalamalıdır. Sponsor olan kişinin aynı zamanda maddi, finansal ve mesleki evrakları da sponsorluk dilekçesi ile birlikte başvuru dosyasında yer alması gereklidir.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

1. İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2. Pasaport (seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf (güncel, 35 x 45mm, beyaz fonlu)
4. Davetiye (Davetiye gönderen kişinin pasaport ve kimlik kartı fotokopileri ile)
5. Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
7. Kimlik fotokopisi

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlanması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;
Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
Banka Hesap Dökümü (şirketin hesabına ait, son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile)
 
Kişi Şirket Çalışanı ise;
Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi,Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
Maaş Bordrosu (orijinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)
Banka Hesap Dökümü (güncel, şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile)
 
Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;

Çalışma Belgesi (Bağlı bulunduğunuz kurumdan alınan yazı)
Görev Kimlik Kartı (önlü – arkalı fotokopisi)
Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
Banka Hesap Dökümü (şahsi hesabınıza ait, son 3 aylık, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile)
 
Kişi Emekli ise;
Emeklilik Kartı fotokopisi
Emekli maaşa ait Banka Hesap Dökümü (son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
Banka Hesap Dökümü (güncel, son 3 aylık, kaşe, imzalı ve imza sirküleri ile)
Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi veya kurum kim ise banka hesabı ona ait olmalıdır.
 
Kişi Öğrenci ise;
Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)
Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)

UDK Dil Kursu’yle İsveç Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsveç’te yaşayan aile üyelerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar UDK Dil Kursu’yle İsveç aile-arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapabilmektedir. Konsoloslukların yetkilendirdiği vize kurumlarından biri olan UDK Dil Kursu; başvuru, evrak hazırlama, vize randevusu gibi tüm vize işlemlerinde başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır. Başvuruda yerine getirilmesi gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz.

İsveç aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle UDK Dil Kursu İsveç vize uzmanlarımızla iletişime geçerek seyahat amaçları, tarihleri ve mesleki bilgilerini detaylı olarak paylaşır. Ardından uzmanımız vize türüne uygun başvuru evraklarının olduğu listeyi mail ve sms yoluyla başvuru sahibine iletir.

Evrak listesini alan başvuru sahibinin, listedeki evrakları tam, doğru ve güncel olacak şekilde hazırlaması ve dosya haline getirerek UDK Dil Kursu ofislerine iletmesi gerekmektedir. Evraklar ofislere gelerek şahsen ya da kargo yoluyla iletilebilmektedir. Kargoyla gönderilecekse kargo takip numarasının not edilmesinde fayda vardır.

Evrak dosyası uzmanlarımıza ulaştıktan sonra detaylı bir şekilde kontrol edilerek başvuru sahibine bilgi verilir. Evraklarda herhangi bir eksik ya da hatalı bilgi olması durumunda yine başvuru sahibi bilgilendirilir ve eksikleri tamamlaması istenir. Evraklarda sorun yoksa vize uzmanımız başvuru sahibi adına yetkili vize başvuru merkezlerinden vize randevusu alır.

Başvuru sahibi kendi adına belirlenen randevu günü ve saatinde yetkili başvuru merkezinde bulunarak parmak izi bilgisini vermelidir. Son beş yıl içinde bu bilgisini kaydettirmiş olan başvuru sahiplerinin yeniden randevuya gelmeleri gerekmemektedir. Vize randevusu esnasında UDK Dil Kursu’nden bir yetkilimiz başvuru sahibine işlemler süresince eşlik edecektir.

UDK Dil Kursu’yle İsveç aile-arkadaş ziyareti vizesi başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 5-7 gün aralığında değişmektedir. Vizesi sonuçlanan başvuru sahipleri pasaportlarını UDK Dil Kursu ofislerine şahsen gelerek teslim alabilir ya da kargo yoluyla adreslerine teslim edilmesini talep edebilirler. Alınan vize kararları tamamen İsveç Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne aittir. UDK Dil Kursu’nin karara herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.