İçeriğe geç

İletişim

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Merak Edilenler

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vizesi Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

Çek Cumhuriyeti sınırları Covid-19 sonrası acil, eğitim amaçlı gidenlere, oturum izni ve vatandaşlığı olanlar için açıktı. Turistik, ticari ve aile ziyareti başvurularını kabul ediliyor. Uzun süre kapalı olan kısa süreli vize başvuruları açıktır.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularının sonuçlanma süreci 7/15 iş günü işlemler sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılan öğrenci vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve oturum için işlemler 15 günden uzun sürebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vize kısmında davetiye sunmak zorunlu mudur?

Çek Cumhuriyeti aile arkadaş ziyareti vizesi ile gidecek olan kişilerin Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni olan yakınlarından veya Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan yakınlarından davetiye talep etmeleri gerekmektedir.  Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda mutlaka istenecek evrak davetiye mektubudur. Çek Cumhuriyeti’ndeki belediyeden alınmış davetiyenin aslı ibraz edilmelidir. Çek Cumhuriyeti Davetiye mektubu gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik kartının fotokopisi, Çek Cumhuriyeti belediyesinden alınmış aile toplum kağıdının aslı ibraz edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Çek Cumhuriyeti aile ve Arkadaş vizeniz çok girişli (multi) olarak verildiyse giriş çıkış yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir. Önemli olan Çek Cumhuriyeti’ne giriş yaparak vizenizi doğru kullanmaktır.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Cevap: Pfizer BioNtech, Astra Zeneca/ Johnson + Johnson/Janssen, Biotech

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vizesi ya da Çek Cumhuriyeti giriş için Biontech şart mı?

Cevap:  Türkiye’den seyahat edecek yolcu için2 toz Biontech aşı şartı vardır.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra e-nabız uygulamasından aşı kartınızın çıktısını alabilirsiniz.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac aşısı kabul edilmiyor

Ülkeye giriş için İkinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Çek Cumhuriyeti sınırından sorunsuzca girebilmek için 2 doz biontech aşınızda vurulmuş olmalı, son doz aşınızın üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Turistler ülkeye girerken aşı kartı zorunludur.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Çek Cumhuriyeti giriş yapacak yolcular tam aşılı ise PCR testini 72 saat önceden yapmaları rica olunur.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Turistlerin Çek Cumhuriyeti girişi esnasında Herhangi bir karantina uygulaması yoktur.

Acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Çek Cumhuriyeti acil bir nedenle seyahat edilecek ise (1. Derece akrabanızın hastalanması, kaza geçirmesi vb. gibi) Hastalığı belgeleyen belge sunulması ve durumunuzun bir dilekçe ile belirtilmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vize başvurusu sırasında seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapmadan önceden seyahatinizle randevunuz arasında 15 gün yeterli bir süre olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vize başvurusu sonuçlanmadan otel-uçak biletleri alınmalı mı?

Çek Cumhuriyeti Aile ziyareti vize başvurunuz sonuçlanmadan önce Uçak biletinizi satın alma Konfirmasyonunuzu yapmamanızı tavsiye ediyorum. Vizenin çıkış süreçlerinin uzun ve belli olmaması sorun yaratabilir. Başvuru için zorunlu belgelerdir fakat Çek Cumhuriyeti Aile ziyareti vize başvuru esnasında uçak biletlerinin rezervasyon olarak gösterilmesi yeterli olacaktır. Otel rezervasyon bilgisi sunulmamaktadır davet eden kişide konaklayacağından dolayı talep edilmez.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti’e aile arkadaş ziyareti vizesi ile gidecek olan kişilerin Çek Cumhuriyeti’te oturma izni olan yakınlarından veya Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan yakınlarından davetiye talep etmeleri gerekmektedir.  Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda mutlaka istenecek evrak davetiye mektubudur. Çek Cumhuriyeti’teki belediyeden alınmış davetiyenin aslı ibraz edilmelidir. Çek Cumhuriyeti Davetiye mektubu gönderen kişinin kişinin oturum kartı veya kimlik kartının fotokopisi, Çek Cumhuriyeti belediyesinden alınmış aile toplum kağıdının aslı ibraz edilmelidir.

Davet eden kişinin gelir belgeleri:

 • Maaşlı çalışan ise: Son üç aylık maaş bordrosu.
 • Serbest çalışan ise: Son yıla ait vergi beyannamesi (tüm sayfaların eksiksiz fotokopisi).
 • Davet eden kişi ile akrabalık bağı varsa: Aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan emekliler son emekli maaş fişini, sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyorsa son üç aylık ödeme kanıtını ibraz etmelidir.
 • Davet eden kişi arkadaş ise: Davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Çek Cumhuriyeti resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekçesi gerekir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak reşit olmayan kişiler için yasal velisini gösteren belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği vb.) istenmektedir. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerden muvafakatname. Ebeveynlerinden biriyle seyahat ediyorsa seyahat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı istenmektedir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak yabancı uyruklu T.C vatandaşları planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisini vize başvuru evraklarına eklemelidirler.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak öğrenciler için öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi ile okuldan aldığı izin belgesi ibraz edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi Evrak Listesi

 • Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • Pasaport fotokopisi (Daha önceki seyahatlerin fotokopileri)
 • Davet eden kişinin pasaport fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (Güncel, 35×45 mm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
 • Davet mektubu (Çek Cumhuriyetice veya İngilizce yazılmalı) ve davet eden kişi tarafından yollanmalıdır.
 • Başvuru sahibinin işvereninden alınan izin mektubu: izinli olduğuna dair izin yazısı ve ziyaret sonrası çalışmaya devam edeceği bilgileri eklenmelidir.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunan kişi yeterli mali varlığa sahip değilse, Çek Cumhuriyeti’teki polisten onay damgalı ve orijinal “Garanti Formu” sunulmalıdır.
 • Güncel Tarihli Şirket Evrakları (Oda Sicil Kaydı, Orijinal Faaliyeti Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK İşe giriş bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Banka Hesap Özeti (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir. Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır)
 • Eğer başvuru sahibi nişanlısını, erkek veya kız arkadaşını ziyaret etmek istiyorsa birlikte çekilmiş bir fotoğrafları
 • Aile ve akrabalık bağlarını kanıtlayıcı belge.
 • Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Çek Cumhuriyeti vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’dur. 

 • Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

 • Değerli yolcularımız; UDK Dil Kursu temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 • Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. 

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş vize başvurunuzu kurumumuz aracılığıyla yapmak istemeniz halinde bizi çağrı merkezimizden aramanız yeterli olacaktır.