İçeriğe geç

İletişim

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Portekiz’e aile veya yakın akraba, arkadaş ziyareti amaçlı seyahat edecek olan yolcuların Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvurmaları gerekmektedir. Portekiz’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de en az dönüş tarihi itibari ile 2 ay geçerli yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin, Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Schengen vizesi her 180 günlük dönemlerde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı verir. Pasaportun dönüş tarihi itibari ile en az 90 gün geçerli olması gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları 90 güne kadar olan kalışlarda vizeden muaftır.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi belgeleri koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak Portekiz vizesi 2021 güncel evrak listesini isteyiniz. Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayın. 

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Portekiz’de yaşayan aile üyelerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında “Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu nasıl yapılır?” ve “Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi nasıl alınır?” soruları gelmektedir. Bu soruların cevabı için öncelikle Portekiz’in ne tür bir vize talep ettiğini anlamak gerekir.

Portekiz bir Schengen üye ülkesidir ve Schengen vize kurallarına tabidir. Bu nedenle Portekiz, bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının Schengen vizesi ile ülkelerine giriş yapmasını talep etmektedir. Portekiz aile ve arkadaş vizesi ise 90 günden az konaklamalı kısa (C tipi) bir vize türü olup; Portekiz’de yaşayan akraba ve arkadaşlarını ziyaret amaçlı seyahat edecek vatandaşların bu vizeye başvurması gerekir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvuruları Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz Konsolosluğu’na direk olarak yapılmamakta; konsolosluğa akredite yetkili kurumlar ve seyahat acenteleri vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. UDK Dil Kursu de bu yetkili kurumlardan biri olarak başvuru işlemlerinizi titizlikle yapmaktadır.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru olarak hazırlanıp başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Hazırlanacak temel evrakların yanı sıra özellikle aile ve arkadaş vizesi için önemli olan davetiye belgesinin mutlaka dosyada sunulması gerekir. Portekiz’de yaşayan aile üyesi ya da arkadaş tarafından yazılarak ülkedeki yetkili kurum tarafından (belediye, emniyet vb.) onaylanan davet mektubu mail ya da faks yoluyla gönderilebilir. Davetiyede başvuran kişinin kişisel bilgileri, başvuran kişiyle yakınlık derecesi, seyahat amacı, süresi, konaklayacağı adres gibi bilgiler bulunmalıdır. Davetiyeyi gönderen kişi; pasaport, kimlik, oturum kartı, kira kontratı, tapu gibi belgelerin fotokopilerini de göndermelidir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu sonuçlanma süresi 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Resmi tatiller ve konsoloslukların yoğunluğu sebebiyle bu süre uzayabilir. Bu nedenle en geç 1 ay öncesinden başvuru işlemlerine başlanması gecikme yaşanmaması açısından önemlidir. UDK Dil Kursu tüm vize başvuru aşamalarında güvenilir, hızlı ve titiz hizmet anlayışıyla başvuru sahiplerine yardımcı olmakta ve vize işlemlerinin sorunsuz bir şekilde hallolmasını sağlamaktadır.

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Evrak Listesi

 • Vize Başvuru Formu için tıklayınız. 
 • Vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • Pasaport fotokopisi (Daha önceki seyahatlerin fotokopileri)
 • Davet eden kişinin pasaport fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel, 35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonlu)
 • Davet mektubu orijinal olmalı ve davet eden kişi tarafından yollanmalıdır.
 • Başvuru sahibinin işvereninden alınan izin mektubuna, izinli olduğuna dair izin yazısı ve ziyaret sonrası çalışmaya devam edeceği bilgileri eklenmelidir.
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Oda Sicil Kaydı, Orijinal Faaliyeti Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık banka hesap hareketliliğini içeren, en az 15.000 TL bakiyesi olan kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Eğer başvuru sahibi nişanlısını, erkek veya kız arkadaşını ziyaret etmek istiyorsa birlikte çekilmiş bir fotoğrafları
 • Aile ve akrabalık bağlarını kanıtlayıcı belge.
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Portekiz’de yaşayan yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin başvurabileceği kısa süreli bir Schengen vize türüdür. UDK Dil Kursu aracılığıyla Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak mümkündür. UDK Dil Kursu Portekiz Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş bir vize danışmanlık kurumudur.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvurmak istediğinizde UDK Dil Kursu Portekiz vize bölümü vize danışmanlarını arayarak verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size mail ya da sms yoluyla gönderilecek evrak listesini alabilirsiniz. Evrak listesi; kişisel, mesleki ve seyahat durumunuza özel olarak gönderilen zorunlu evrakları içermektedir.

Evrak listesini aldığınızda tarafınızdan istenen tüm evrakları doğru ve eksiksiz olarak tamamlamanız ve dosya haline getirerek UDK Dil Kursu’ne şahsen ya da kargo yoluyla teslim etmeniz gerekmektedir. Belgelerinizi kargoyla teslim edecekseniz size verilen kargo takip numarasını kaydetmenizi öneririz.

Evraklarınız UDK Dil Kursu’ne ulaştıktan ve kontrol edildikten sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacak ve eksik ya da hatalı belgeler varsa hangileri olduğu belirtilecektir. Eksik ve hatalı bilgileri düzelterek yeniden bize ulaştırmalısınız. Eğer herhangi bir sorun yok ise vize randevusu için tarih ve saat bilgisi paylaşılacak ve onayınız istenecektir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda parmak izi beyanı aşaması da çok önemlidir. Bu adımda eğer daha önce vermediyseniz vize başvuru merkezlerinden randevu aldıktan sonra şahsen gelerek parmak izi kaydınızı yaptırmanız gerekir. UDK Dil Kursu Portekiz vize uzmanlarımız sizler için randevu sürecini yürütecek ve randevu esnasında başvuru merkezinde sizlere eşlik edecektir.

Parmak izi kaydının ardından vize işlemleri tamamlanır ve konsolosluktan gelecek vize kararı beklenir. Portekiz aile ve arkadaş ziyaret vizesi sonuçlanma süresi 7-15 iş gününü bulabilmektedir. Bu süre konsolosluğun çeşitli talepleri, resmi tatiller gibi durumlara göre değişebilmektedir. Bu nedenle UDK Dil Kursu Portekiz vize bölümümüze başvurularınızı en geç 1 ay öncesinden yapmanız çok önemlidir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi alma konusunda son adım pasaport teslimidir. Vizeniz sonuçlandığında pasaportlarınızı ofisimize şahsen gelerek teslim alabilir ya da dilerseniz kargo yoluyla tarafınıza teslim edilmesini talep edebilirsiniz.

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesinde Önemli Hususlar

Kısa süreli bir Schengen vize türü olan Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesinde önemli hususlar bulunmakta ve vize süreci boyunca bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyaret vizesi 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamaya izin veren C tipi bir vizedir. 90 günden daha fazla kalmak isteyen başvuru sahipleri D tipi yani uzun süreli vizeye başvurmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları konsoloslukların yetkili tayin ettiği vize firmaları ve acenteler üzerinden yapılırken, uzun süreli vizelerde konsolosluklara direk olarak müracaat edilebilmektedir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyaret vizesi evrakları seyahat amacı, süresi ve mesleki duruma uygun olarak eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Bu vize için özellikle başvuru dosyasında bulunması gereken evraklardan biri Portekiz’de yaşayan akraba ya da arkadaştan alınacak olan davet mektubudur. Mektubu gönderecek olan kişi; konaklama (oturum) adresini, başvuran kişiyle yakınlık derecesini, seyahat tarih aralığını ve amacını mektuba yazmalıdır. Davet mektubu Portekiz’deki belediye ya da yetkili bir kurum tarafından onaylanmış, ıslak imzalı olmalı ve mail/faks yoluyla gönderilmelidir. Başvuran kişinin yakını aynı zamanda tapu, kira kontratı, oturum kartı, kimlik gibi belgelerin fotokopilerini de göndermelidir.

Portekiz’deki yakınını ziyaret edecek kişilerin aynı zamanda “Termo de Responsabilidade (Term of Responsibility)” formunu da eksiksiz ve hatasız şekilde doldurarak başvuru dosyasında ibraz etmeleri gerekir. Bu belgede Portekiz’de konaklanacak kişinin ulusal kimlik fotokopisi de bulunmalıdır. Ayrıca başvuru sahibinin masrafları ev sahibi tarafından karşılanacaksa son 3 ayı içeren banka hesap dökümü mutlaka eklenmelidir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesinde önemli hususlar arasında, Schengen vize başvurularına seyahat tarihinden en az 1 ay önce başlanması gerektiği de yer alır. Bu karşılaşılabilecek bazı durumlar sonucunda vize kararında gecikme yaşanmaması adına önemlidir. Aile ziyareti vize sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş günüdür. Vize hakkında verilecek kararlar konsolosluğa ait olup, UDK Dil Kursu’nin bu konuda bir etkisi bulunmamaktadır. Konsolosluk vize için ret kararı verirse kişiler karara itiraz ederek yeni başvuru yapabilirler ancak ödenen vize ücreti iade edilmemektedir.