İçeriğe geç

İletişim

Çalışma Vizesi

Hollanda çalışma vizesi Hollanda’da çalışmak isteyen ve Avrupa Ekonomik Alanı içinde yer alan ülkelerin vatandaşı olmayan yabancı uyruklu vatandaşların başvurması gereken Hollanda oturum izni türüdür. Hollanda çalışma izni, MVV olarak da bilinmektedir.

Hollanda çalışma izni almak için Türkiye’den çalışma vizesine başvuru yapılmalıdır. Çalışma vizesi 90 günü aşan kalışlar ve çalışma izni için istenen vize türü olmakla beraber d tipi ulusal vize kategorisinde oturum izni sağlamaktadır.

Hollanda’ya çalışmak için Hollanda çalışma izni programlarından birisine kabul edilmiş olunması zorunludur. Resmi çalışma sözleşmesi ya da iş teklifi ile Türkiye bulunan Hollanda dış temsilciliklerinden randevu alarak Hollanda çalışma vize başvurusu yapılmaktadır.

Vize kaç günde çıkar?

Hollanda çalışma izni işlem süresi konsolosluğa bağlıdır. Hollanda Konsolosluğu işlemi yoğunluğuna ve resmi tatillerine göre uzatabilmektedir. İşlem süresi randevudan sonra ortalama 15-20 iş günü sürebilmektedir.

Vize ücreti

Hollanda çalışma izni Hollanda Konsoloslukları tarafından şahsen kabul edilmektedir. Hollanda çalışma izninde başvuru sahibi konsolosluk harcı olan 80€ ödemeyi € olarak Konsolosluğa ödemesi gerekmektedir.

Vize başvuru formu

Hollanda çalışma vizesi başvurusu yaparken mutlaka Hollanda konsolosluk sitesinden online olarak Hollanda başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu olmayan başvuru dosyaları Hollanda konsoloslukları tarafından kabul edilmemektedir.

Hollanda Çalışma Vizesi İçin Gereken Evraklar​

Hollanda çalışma izni için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Sonuç Belgesi: Başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair imzalanmış dil seçim belgesi.
 • Vesikalık fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan eski olmayan), beyaz fonlu üç adet (35X45 ebatlarında).
 • Geçerli çalışma izni B, ya da başvuranın çalışma izninden muaf tutulduğuna dair kanıt.
 • Çalışma izni: Tır şoförleri için, iş verenin izni ve oranın işverenle ilgili
 • Sağlık Raporu: Hollanda Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi.
 • Hollanda çalışma vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve mavi tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Alınacak çalışma vizesinin bitiş süresinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerliliği bulunan bir pasaport
 • Adli sicil kayıtları: Öncül sertifika
 • İş sözleşmesi: İşveren tarafından onaylı ve imzalı iş sözleşmesi ya da kontratı, işin tanımı, işin yapılacağı yer
 • Diploma: Eğer üniversite ya da yüksek lisans eğitimi Hollanda’da tamamlanmışsa, mezun olunan okuldan alınacak diploma ve eğitim belgeleri (sadece oryantasyon yılı oturum izni için)
 • CV (iş deneyimleri): İş deneyimine sahip olunması durumunda CV ve iş deneyimlerini kanıtlayan belgeler

Bütün evrakların 2 fotokopisi (Bütün evrakları yukarıdaki sıralamaya göre sunmanız gerekmektedir).

Hollanda çalışma vizesi başvuruları Hollanda başkonsolosluğu ve Hollanda büyükelçiliğinden şahsen yapılmalıdır. Hollanda Konsolosluğunun herhangi bir bölge ayrımı bulunmamakla beraber Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda büyükelçiliğinden yapılabilmektedir.