İçeriğe geç

İletişim

Çin Vize Ücreti

Vize uzmanlarımız tarafından hazırlanan Çin vize ücreti sayfamıza hoş geldiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Devleti, ülkeye giriş çıkışların kontrol altına alınması amacıyla ziyaretleri farklı türlerde kategorilere ayırmaktadır. Vize türlerinin farklı kategorilerde değerlendirilmesi hem ülkeye yapılan ziyaretlerin kontrolleri hem de vize başvuru sahiplerinin ihtiyaçları dışında evrak ve prosedürler ile meşgul etmek istenmemesidir.

Kısa ya da çok girişli vize kategorileri yanında, Çin vize türleri, ülkeye yapılan seyahat ve kalınacak gün kapsamında da değişmektedir. Örneğin: Öğrenci Vizesi, Ticaret Vizesi, Çalışma Vizesi gibi alt dallara da ayrılan vize türleri vardır. Çin vize ücreti ise başvuru yapmak istediğiniz vize türüne göre değişiklik gösterecektir.

Çin vizesi ücreti nasıl belirlenir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, kısa süreli ziyaret başvuruları amacıyla 3 aylık kısa süreli tek girişli vize uygulanmaktadır. Konsolosluk bunun yanında Çin’ e yapacak olduğunuz seyahatiniz doğrultusunda 6 aylık çok girişli, tek girişli ya da 1 yıllık vize de verebilmektedir.
Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu, ülkeye yapılacak olan ziyaretleri farklı kategorilerde değerlendirerek, bu doğrultuda vize türleriyle birlikte fiyatları da belirlemiştir. Seyahat içeriklerine göre değişen vize türleri kategorilerine göre farklı fiyatlandırmalara tabi tutulmaktadır.

Vize türleri yanında vize evraklarınız arasında sunulmak zorunda olan davetiyeniz de yine vize ücretlerini belirleyen en önemli etkenler arasındadır. Sunulan davetiye ile vize harç ücretleri, davetiye ve talep edilen vize hangi kategoride ise başvuru sahibi o fiyatlandırmaya tabii olacaktır.

Çin vize ücreti ne kadar? 2022

Çin vize ücretleri Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin vize ücretleri, Çin vize başvurunuzu şahsen gerçekleştirmeniz durumunda bizzat yatırmanız gereken bir prosedürler arasındadır. Çin vize başvurunuzu tarafımızca gerçekleştirmeniz durumunda konsolosluğun talep ettiği ücret ve hizmet bedellerini UDK Dil Kursu’ne yatırarak, konsolosluğa gitmeden vize alma sürecini tamamlayabilirsiniz.
Çin vize fiyatları sürekli olarak değişiklik gösterebileceği gibi yıldan yıla da farklılaşmaktadır. Her kategoride farklı vize fiyatlandırması olacağı gibi fiyatların değişip değiştirilmeyeceği kararı büyükelçilik kararındadır.

  • Tek Girişli 3 Aylık seyahat için 58 Amerikan Doları
  • Çift Girişli- 6 Aylık seyahat için 87 Amerikan Doları
  • Çok Girişli- 6 Aylık seyahat için 116 Amerikan Doları
  • Çok Girişli- 1 Yıllık seyahat için 195 Amerikan Doları

Çin vize ücreti yanında vize evrakları da bu farklı kategoriler çerçevesinde değişmektedir. Çin için sadece ticari başvurusu yapılabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz rakamlar 2022 için belirlenmiştir dönemsel olarak kontrol edilmelidir.

Genel fiyatlandırma bilgileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip kişiler için geçerli olmaktadır. Türkiye’de ikamet eden ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin farklı fiyatlandırmalara tabii olacakları unutulmamalıdır.

Çin vize ücretleri, vize başvurusu ve konsolosluk evrak işlemleri için alındığından vizenizin reddedilmesi durumunda iade edilmemektedir. Ayrıca vize ücretleri, harç bedellerinin sadece konsolosluklara yatırıldığını hatırlatmak isteriz.

Vize ücretleri konusundaki tasarruf yetkisinin sadece konsoloslukta bulunduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla reddedilen vize için başvuru öncesi yatırılan ücretlerin de vize değerlendirme sürecinde konsolosluk tarafından kullanıldığı ve konsolosluğun iadesini yapmadığı yine kendilerinin tasarrufunda bulunmaktadır.

Çin vize ücreti, vize başvurusu ve vize gerekli evrak listesi gibi detaylar hakkında bilgi almak için uzman Çin vize danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.