İçeriğe geç

İletişim

Çin Ziyaret Vizesi, S1, S2 Vizesi

Çin Ziyaret Vizesi S1 S2 Vizesi bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.
Çin ziyaret vizesi, ve alt kategorileri S1 vizesi ve S2 vizesi Çin’de bulunan akraba, aile, arkadaş ziyaretlerinin yapılabilmesi için alınması gereken bir vize türüdür. Bu sebeplerden ötürü ülkeye gidilmesi durumunda ziyaret vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Çin S1 Vizesi Nedir? 

Çin ziyaret vizesi (S1) vizesi ziyaret amacıyla 180 günden fazla ikamet etmek amacıyla Çin’de çalışan, eğitim gören, ikameti bulunan yabancı uyruklu kişilerin anneleri, babaları, eşleri, on sekiz yaşın altındaki küçük çocukları veya herhangi bir özel durum için ülkeye gitmesi gereken kişilerin başvurduğu bir vizedir. Çin’e girişten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Çin S1 Vizesi Nasıl Alınır?

S1 vizesi sahibi olabilmek için Çin’de ikamet eden akraba veya tanıdık kişilerden davetiye alınması zorunludur. Davet mektubunun temin edilememesi durumunda ziyaret vizesi alınma ihtimali bulunmamaktadır. 

Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu direkt olarak yapılacak aile, akraba ziyaret vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Çin ziyaret vizesi başvuru işlemleri için yetkili acenteler aracılığıyla vize başvurusunda bulunulurken tam ve doğru bir şekilde ibraz edilmiş başvuru evrakları ile birlikte ziyaretçi vizesi alınabilir.

Çin S1 Vize Gerekli Evraklar

S1 vizesi ile seyahat etmeyi planlayan kişiler için gereken evrak listesi şu şekildedir;

 • Pasaport. Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf. 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
 • Davetiye. Ülkede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşın gönderdiği davetiye. Davetiyenin üzerinde şu bilgilerin belirtilmesi gereklidir:
 • Davet edilen kişinin bilgileri. Adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi.
 • Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin bilgiler. Seyahatin amacı, gidiş tarihi, ikamet adresi, kalma süresi, davet eden kişiyle olan yakınlık durumu, harcamaların karşılanacağını gösteren belge.
 • Davet eden kişinin bilgileri. Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası.
 • Davet eden kişinin pasaport ve ikamet belgesinin fotokopisi.
 • Vize başvuru sahibi ile davet eden kişinin arasındaki akrabalık ilişkisini gösteren belge. Emniyet kurumu tarafından verilen akrabalık ilişkisini gösteren belge veya noterden onaylı evrakın aslı ve fotokopisi.
 • Sabıka kaydı. Vize başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydının aslı.
 • Banka Hesap Döküm: En az 5.000 TL bulunan üzere banka hesap defteri veya banka mevduatı.

İlgili kişilerin ülkeye giriş yapmalarının ardından 30 gün içinde ikamet edecekleri yerdeki Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne ikamet belgesi almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çin S2 Vizesi Nedir?

Çin S2 vizesi, ziyaret amaçlı 180 günden az kalmak şartıyla Çin’de çalışan, öğretim gören, ikameti olan yabancı uyruklu kişilerin eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları ve eşlerinin anne babası, kardeşleri, torunları veya özel iş için ülkeye gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vizedir. S2 vizesi Çin’de bulunan akraba, arkadaş veya tanıdık kişileri ziyaret etmek amaçlı alınması gerekli bir vizedir.

Çin S2 Vizesi Nasıl Alınır?

Çin ziyaret vizesi almak için ülkede bulunan ve ziyaret edilecek kişiden davet mektubu gerekirken, davet mektubunun alınmaması durumunda vize alınma hali bulunmamaktadır. Ziyaret vizesi için Çin’de bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisini gösteren noterden tasdik zorunlu bir evraktır.

Çin S2 Vizesi Gerekli Evraklar 

Kısa süreli akraba ziyareti sebebiyle seyahat etmek isteyen kişiler için gerekli S2 vizesi evrakları şu şekildedir:

 • Pasaport. Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf. 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
 • Davet eden kişi (çalışma, eğitim gibi sebeplerden ötürü ülkede ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin) pasaport ve ikamet belgesinin fotokopisi.
 • Davette bulunan kişinin davetiyesi. Davetiyenin üzerinde belirtilmesi gerekenler:
 • Davet edilen kişinin bilgileri. Adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi.
 • Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin bilgiler. Ülkeye gitme amacı, gidiş dönüş tarihi, ülkede ziyaret edeceği yer ve davet eden kişiyle olan yakınlık durumu, masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler.
 • Davet eden kişinin iletişim bilgileri. Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası.
 • Vize başvuru sahibi ile davet eden kişinin akrabalık ilişkisini gösteren belge. Emniyet kurumunun verdiği akrabalık durumunu gösteren belge veya akrabalık ilişkisini gösteren noterden onaylı evrakın aslı ve fotokopisi.
 • Sabıka kaydı. Başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydı.
 • En az 5000 Türk Lirası banka hesabı veya banka mevduatı.

Herhangi özel işlerin olması durumunda Başkonsolosluk yetkilisinin talep ettiği evrakların da sağlanması gerekmektedir. Vize için başvuru belgelerin tamamlanma ve değerlendirilme sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çin Ziyaret Vizesi S1 S2 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsolosluk belgelerin değerlendirilmesi için ek zamana ihtiyaç duyabilmektedir. Tüm sürecin göz önünde bulundurulması halinde ziyaretçi vizesi 7-10 iş günü arasında sonuçlanabilmektedir. Konsolosluk ihtiyaç duyması durumunda ek evrak isteğinde bulunabilir.

Uzun süreli Çin ziyaret vizesi; S1 vizesi ve kısa süreli S2 ziyaret vizelerinin çıkış süresi Çin aile ziyareti vizesinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu için evrakları tam olarak teslim edilmeli, vize başvuru işlemleri sırasında herhangi bir özel durumla karşılaşılmaması halinde aile ziyareti vizesinin çıkış süresi 10 işgünüdür. Ancak vize başvurusu esnasında Çin Konsolosluğu’nun yoğun olmasından ya da ek belge istemesi gibi durumlarla karşılaşılması halinde vizenin onaylanma süreci uzayabilmektedir.

Çin Konsolosluğu hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kapalı olup bu günler işgünü olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle Çin aile ziyareti vizesini planladığınız seyahat tarihinden önce almak ve vize için istenen evraklar hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihlerinizi ve vize başvuru tarihini bu bilgileri göz önünde tutarak planlayınız.

Tarihleri doğru bir şekilde belirlememeniz durumunda vizenin planlanan seyahatten önce onaylanma ihtimali artmaktadır. Seyahatinizden 1 ay öncesinde vize başvuru işleminin yapılması tavsiye edilmektedir. S1 vizesi ve S2 vizesi başvuruları hakkında daha bilgi almak, ücretlerini öğrenmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi 0 382 213 86 60 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

Çin ziyaret vizesi için başvuru evraklarınızı hazırlayıp tarafımıza ulaştırmanız halinde bize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza takip edebilmekteyiz.