İçeriğe geç

İletişim

Danimarka Eğitim Araştırma Vizesi

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi için T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 güne geçmemek koşuluyla vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu

Danimarka eğitim, araştırma vizesi Danimarka’da 90 günden fazla kalmak isteyen, uzun süreli bir vize türü olup; bu vize türü için Danimarka’da kolej veya üniversiteye gitmek isteyenlerin başvurması gerektiği bir vize çeşididir. Danimarka eğitim ve araştırma vizesi başvurusu yapmak için yapılması gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır.

İlk olarak bu vize türüne başvurmak isteyen kişi eğer staj için Danimarka’da bulunmak istiyorsa, konuyla ilgili evrakların mutlaka hazır edilmesi gerekmektedir. Danimarka’da staj yapılacak olan kurumdan alınmış kabul mektubu bu hususta büyük önem arz etmektedir. Danimarka’da eğitim vizesi başvurusu yapabilmek için aynı zamanda tüm evrakların 2 adet fotokopilerinin de bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Danimarka’da eğitim vizesi başvurusu için sahip olunan pasaportun güncel ve en az 2 boş sayfasının olduğuna mutlaka dikkat edilmelidir. Boş sayfası olmaması durumunda konsolosluk yeni bir pasaport talep edebilir ve bu sebepten ötürü vize alım süreciniz sekteye uğrayıp uzayabilir. Pasaportunuzun aynı zamanda ülkeden dönüşünüzün ardından 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Konaklamaya ilişkin istenen belgeler ile otel rezervasyonları da hazırlanan dosya içinde olması gerekmektedir.

Danimarka eğitim ve araştırma vizesi başvurusu İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu’na, Ankara Büyükelçiliği’ne, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık şirketlerine yapılabilmektedir. Alanında uzman ülke temsilcilerimizden profesyonel destek alabilir, sıkıntısız bir vize süreci geçirebilirsiniz.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize Başvuru Formu. Doldurulmuş vize başvuru formu
 2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği bulunan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaport. İşlem görmüş sayfaların renkli fotokopisi. Varsa eski pasaportlar.
 3. Fotoğraf. 35x45mm boyutlarında arka fonu beyaz, renkli ve yeni çekilmiş fotoğraf.. Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü, çenesi, alnı, burnu, gözleri,kaşları ve ağzı net bir şekilde görülmelidir. (Çene – baş mesafesi 3/3,5 cm olmalıdır)
 4. Eğitim amaçlı ziyaretler için: Danimarka yasalarına uygun davetiye veya güvence.
 5. Eğitim ciyaretleri ya da AB Eğitimine Katılım, Eğitim ya da araştırma merkezi ya da üniversiteden orijinal davetiye mektubu ve Ulusal Ajans’tan mektup.
 6. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) ya da TÜBİTAK’tan bireyin AB programı destekli visa başvuru yaptığını gösterir belge.
 7. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Sadece İstanbuldaki başvuru merkezi için gereklidir.)
 8. Seyahat sağlık sigortası. Seyahat tarihlerini içeren seyahat sağlık sigortası.
 9. Uçak bileti rezervasyonu (bütün bağlantılı uçuşları gösteren) ya da diğer ulaşım araçları.
 10. Otel rezervasyonu. Kalış süresini içeren konaklamayı gösterir belgeler.
 11. Geçim araçlarının kanıtı: örneğin; Hesabın son 3 aylık banka hesap hareketleri, Düzenli gelir kanıtı örneğin son 3 aylık maaş bordrosu (ya da benzeri)
 12. Başvuru sahibi öğretmen ya da akademisyen olarak çalışıyorsa, işvereninden izin mektubu ya da izin onayı ve SGK evrakları
 13. Başvuru sahibi öğrenci ise, İngilizce ve orijinal öğrenci belgesi.
 14. Muvafakatname. Başvuru sahibi 18 yaşından ufaksa ve tek başına seyahat ediyorsa: Noterden onaylı muvafakatname. Sadece bir ebeveyn çocuğa eşlik ediyorsa, diğer ebeveynin noterden onaylı muvaffakatnamesi gereklidir. (Bu durum eğer ebeveyn tek ebeveynse veya çocuğun velayeti varsa geçerli değildir ) Eğer her iki ebeveyn de yolculuk ediyorsa muvaffakatnameye gerek yoktur.

Not: Danimarka yetkilileri yukarıda belirtilen belgelere ek olarak yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir.

Danimarka Eğitim Vizesi VM Aracılığıyla Nasıl Alınır?

Danimarka eğitim vizesi VM aracılığıyla nasıl alınır sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken adımlar mevcuttur. Bu adımları dikkatlice uyguladığınız takdirde vize başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.  Danimarka vizesi alırken sıkıntısız bir vize süreci yaşamak için temsilcilerimiz bir telefon uzağınızdadır.

Yapmanız gereken ilk şey, çağrı merkezimizi arayarak başvuru yapmak istediğiniz vize çeşidine ilişkin hazırlanması gereken vize evrak listesini istemektir. Temsilcilerimiz statünüze ve durumunuza göre size mail yoluyla bir evrak listesi iletecek ve sizden listedeki belgeleri eksiksiz, doğru ve düzenli bir şekilde hazırlamanızı isteyecektir.

Danimarka vize başvurusu yapabilmek için yapılması gereken takip edilmesi gereken bir diğer adım temsilcimizin ilettiği listedeki evrakları eksiksiz ve doğru olacak şekilde hazırlamanız ve tarafımıza göndermenizdir. Size en yakın şubemize gelerek ya da kargo yoluyla evrakları tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Danimarka vize başvurusu yaparken, evraklarınızı hazırladıktan sonra onay vermeniz doğrultusunda vize randevunuz alınır, randevu gün ve saati netleştirilir. Randevu günü geldiğinde temsilcimiz vize randevunuzda size eşlik edecektir.

Yapılan tüm işlemlerin ardından konsolosluğun onay ya da ret kararı beklenir. Merkezimizin konsolosluk tarafından verilen kararı etkileyecek hiçbir etki ve yetkisi bulunmamaktadır. UDK Dil Kursu olarak yalnızca sürecinizi profesyonel anlamda ilerletmek ve vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Onay ya da ret kararı tamamıyla konsolosluğun inisiyatifindedir.

Konsolosluk kararının açıklanmasının ardından pasaportunuz yetkililerimizce teslim alınır, tarafınıza ulaştırılır, onay ya da ret durumu tarafınıza bilgilendirilir. Danimarka Schengen vizesi alırken profesyonel destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Danimarka eğitim vizesi VM aracılığıyla nasıl alınır sorusunu sizler için yanıtladık. Siz de profesyonel destek almak ve olumlu bir vize sonucu için ülke temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.