İçeriğe geç

İletişim

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Erasmus ülkeler arası üniversite öğrenci değişim programını kapsayan Avrupa Birliği projesidir. Bu alanda öğrenci, her hangi bir Avrupa Birliği dahilinde olan ülke yüksek öğretim alanı mesleki öğrenim, staj hareketi tamamen eğitimin farklı amaca ayrılan bir tür proje hareketidir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi bu anlamda Türkiye’de bulunan öğrencinin başvuru sonucu aldığı onayla Çek Cumhuriyetin’de anlaşmalı bir üniversitede eğitim staj görmesidir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Belgeleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi için istenen belgeler;

  • Pasaport: 10 seneden eski olmayan, vize basımı için en az 2 boş sayfa bulunması gerekir
  • Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Başvuru Formu: tamamen büyük harfle, İngilizce veya Çekçe doldurulması gerekir.
  • Fotoğraf: Çek Cumhuriyeti Erasmus vize başvurusu için 35 x 45 mm boyutunda, son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf . Fotoğrafın arkasına başvuru sahibinin isim, soy isim doğum tarihinin yazılmalı.
  • Uçuş-araç Rezervasyonu: Çekya’ya ulaşım aracı rezervasyon bilgisinin sunulması gerekir.
  • Konaklama Belgesi: Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversite tarafından gönderilen orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe konaklama belgesi, başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanması gerekir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Minimum 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresini kapsayacak seyahat sağlık sigortası, başvuru kabul edildikten sonra yapılır.
  • Erasmus Kabul Mektubu: Çek Cumhuriyetin’de bulunan üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe gelmiş olmalıdır. Çekçe olmaması halinde yeminli tercüman aracılığıyla Çekçe’ye çevrilir.
  • Adli sicil kaydı: Erasmus öğrencisinin adli sicil kaydının; öğrencinin doğum yeri doğum tarihini içermesi, apostille mühürlenmesi. Çekçe’ye tercüme ettirilerek orijinaliyle birlikte sunulması gerekir.

Temin edilen belgeyle Çek’ya Konsolosluğuna yapılan müracaat ile başvuru tamamlanır. Bu belgeler aynı zamanda ibraz edilmelidir.

Başvuru sürecini olumlu yönde etkilemesi adına eski kullanılan vizenin fotokopisi de gerekli olacaktır. Çek Cumhuriyeti bu vize için verdiği süre en az bir dönemliktir (6 aylıktır). Yapılacak başvuruya göre de iki ya da üç döneme de uzatılabilir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti erasmus vize randevusu almak için, Çek Cumhuriyeti web sitesine girildikten sonra başvuru kategorisi ve alt kategoriden ‘study visa’ seçeneği seçilir. İkinci adımda başvuranın kişisel bilginin alındığı detay kısmı doldurulmakta, üçüncü adımda verilen bilgiyle randevu oluşturulur. Son olarak bilgiler gözden geçirilerek ödeme yapılır.

Çekya Erasmus Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çekya Erasmus vizesi başvuru formu internet aracılığıyla indirilmekte çıktısı alınarak tükenmez kalemle İngilizce veya Çekçe doldurulduktan sonra imzalanır.

Çekya erasmus vizesi başvuru formu, doldurulurken hatalı yanlış yazılması, hasar görmesi, üzerine bir şey dökülmesi durumunda yeni bir çıktı alınarak yeniden doldurulur.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vize Talep Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçe örneği Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitap edilerek İngilizce hazırlanarak yazıldıktan sonra imzalanır. Dilekçe hazırlanırken ilk olarak seyahatin hangi amaçla hangi tarih arasında yapılacağı net olarak belirtilmelidir. Dilekçeye yazılan isim, soyisim, pasaport numarası, sağlık sigortası, konaklama bilgisi, masrafın nasıl karşılanacağı bilgisi başvuru formu verilen belgeyle uyumlu olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti erasmus kabul mektubunu almak için, başvuru yapılacak kuruma kişinin niyetini belirten bir mektup yazılmalıdır. Mektubun kişinin adını soyadını, programdan beklentisi bilgi içermesi gerekir. Çek Cumhuriyeti için okuldan alınan mektubun kabul edilmesi durumunda kişiye antetli kağıt üzerinde, kurum temsilcisi tarafından imzalanmış damgalanmış bir kabul mektubu yollanılır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi 15 gün içinde sonuçlanır. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluk yoğunluğuna bağlı olarak 60 güne kadar uzatılabilir. Çek Cumhuriyeti Erasmus vize sonucu onaylandıktan sonra tarafınıza UDK Dil Kursu tarafından bildirilir.

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus öğrenimi görecek öğrenci için konaklama üniversitelerin konaklama yerlerinde yapılabilir. 2 kişilik bir yurt odası tercih edildiğinde yaklaşık 120 USD olur. Özel bir dairede kalmak isteyen kişi i 500- 800 USD olarak fiyat değişikliği görülür.

Eğitim maliyeti Çekçe okumak isteyen için devlet okulunda ücretsizdir. İngilizce olarak okumak isteyen için özel üniversitede okul bölüm değişikliğine bağlı olarak 500-15.000 Euro arasında yer alır. Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus öğrencisi için ortalama olarak aylık yaşam maliyeti 350- 750 USD arasında değişir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

2021 yılı için Erasmus programı kapsamında Çek Cumhuriyeti hibe miktarı öğrenim hareketliliği aylık 450, staj hareketliliği için aylık 600 Euro olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Oturum izni başvurusu Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna yapılır. Erasmus için eğitim amaçlı 1 yıldan uzun süre kalacak öğrenci vize başvuru formuyla birlikte oturma izni başvuru formu doldurması gerekir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Kısa süreli Schengen vizesi, başvuru sahibinin vize reddi durumu vize reddinin gözden geçirilmesini talep eden standart bir form alınır. Form alındıktan sonra 15 gün içinde Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna sunulmalı. Başvuran imzalı formun sunumu bizzat Konsolosluğa giderek mail yoluyla yapılabilir. Formun içeriğinde vize reddine yapılan itirazın nedenliyle yer alır. İtirazıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Alien Police Service iletişime geçilir.

Vize reddine itiraz talebi 60 Euro tutar. Çek Cumhuriyeti vize reddi itiraz başvuranının AB vatandaşı olması durumunda itiraz ücreti ödenmez. İtiraza başvuran kişi itirazı Dışişleri Bakanlığı incelemesi 60 gün sürer. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk kararını olumsuz bulduğu zaman, itiraz sonucu geldikten sonra 30 gün içinde başvuru sahibi yargısal inceleme talep edebilir. Uzun süreli vize reddine itiraz Konsolosluk yerine İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Dairesine gönderilmesi gerekir.

Erasmus vize işlemleri için UDK Dil Kursu irtibat bürolarına gelerek görüşme talep ederek bilgi alabilir başvuru için işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuz esnasında size UDK Dil Kursu uzman kadrosu destek verecektir. Yapacağınız başvuru sırasında bütün süreçler bizim tarafımızdan takibi sağlanarak size bilgi geçişi yapılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi başvurusu sırasında oluşabilecek olumsuz bir durum karşısında UDK Dil Kursu gereken desteği sağlayarak sürecinizi sağlıklı olarak yürütmeniz için tüm detayları ayrıntılı şekilde Vize Merkez Müşteri Danışmanız sizinle paylaşacaktır.0 382 213 86 60