İçeriğe geç

İletişim

Hangi Ülke Vatandaşlarına E-Vize Verilir?

E-vize alabilen ülke vatandaşları Dışişleri Bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Belirtilen ülkeler dışındaki ülkeler ve vize muafiyetinden yararlanabilen ülkelerin vatandaşları, e-vize başvurusunda bulunamamaktadır. E-vize ile yabancı kişilere Türkiye’ye seyahat etme hakkı tanınmaktadır. Bazı ülke vatandaşlarının 90 gün, bazı ülkelerin ise 30 gün seyahat hakkı vardır. Türkiye’ye e-vize ile seyahat edebilecek ülkeler aşağıdaki gibidir:

A.B.D.                           

Belçika                             

Cibuti                                           

Estonya                             

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi                  

Komor Adaları                                                

Lesoto                                         

Mauritus                                    

Ruanda                          

Sudan                                

Afganistan                            

Benin

Doğu Timor

Fildişi Sahili

Grenada

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Liberya

Meksika

Solomon Adaları

Tanzanya   

Angola                     

Butan

Dominika

Filistin

Haiti

Letonya

Libya

Mısır

Sri Lanka

Tayvan       

Antigua ve Barbuda 

BAE

Ekvator Ginesi

Filipinler

Hindistan

Malavi

Litvanya

 

Orta Afrika Cumhuriyeti                            

Suudi Arabistan

Vietnam     

Avustralya          

Botsvana

Dominik Cumhuriyeti

Gambiya

Hollanda

Kamboçya

Madagaskar

Mozambik

Senegal

Togo     

Bahamalar

Burundi

Endonezya              

Gine Bissau

Hırvatistan

Kamerun

Maldivler

Namibya

Sao Tome ve Principe

Uganda   

Bahreyn                     

Bermuda

Ermenistan

Gabon

Hong Kong (BN(O))

Kanada

Mali

Nepal

Sen Lucia

Yemen  

Bangladeş                 

Çad

Eritre

Güney Afrika

İspanya

Kenya

Malta

Nijer

Surinam

Zambiya   

Burkina Faso             

Cezayir

Etiyopya

Gana

Irak

Kongo Cumhuriyeti

Moritanya

Portekiz

Sierra Leone

Umman

Barbados                 

Çin

Fiji

Gine

Jamaika

Kuveyt

Nijerya

Pakistan

Somali

Zimbabve  

E-Vize ile Türkiye’de Ne Kadar Kalınır?
E-vize ile Türkiye’ye seyahat edecek yabancıların, kalış hakkı, vatandaşı oldukları ülkeye bağlı değişiklik göstermektedir. E-vize alabilen ülke vatandaşları arasında bazı ülkelere çok girişli bazılarına ise tek girişli vize verilmektedir. Tek girişli verilen vizeler, 180 gün içerisinde 30 gün kalış hakkı tanımaktadır. Fakat yalnızca bu vizeler ile ülkeye yalnızca tek seferlik giriş yapılabilmektedir. Tek girişli e-vize ile Türkiye’ye seyahat eden yabancı, çıkış yaptıktan sonra vizeyi kullanamamaktadır.

Çoklu e-vize alabilen ülke vatandaşları ise vize kapsamına istenilen sayıda giriş – çıkış yapabilmektedir. Çoklu girişler müteaddit giriş olarak adlandırılan vize türüdür. Türkiye’de 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Vizelerin geçerlilik süreleri, başvuru tarihi itibariyle 6 aydır. (180 gün) Vizelerin geçerliliğini kontrol etmek, kişinin kendi yükümlülüğüdür. Türkiye’de vize süresini aşan seyahatlerde, para cezası uygulanmaktadır. Bu sebeple vizenin geçerliliğine dikkat edilmelidir.

Yabancının alabileceği vize türü, uyruk seçiminden sonra belli olmaktadır. E-vize alabilen ülke vatandaşları arasından 34 ülkeye çoklu giriş verilirken, diğer ülke vatandaşlarına tek girişli vize verilmektedir. Çifte vatandaşlığı olan kişilerin, seyahat edeceği pasaporta göre uyruk seçimi yapmaları gerekmektedir.

E-Vize Nasıl Alınır?

E-vize başvuruları, turistik ya da ticari amaçlı seyahatler için yapılmaktadır. E-vize başvurusu internet üzerinden çevrimiçi bir form doldurarak yapılmaktadır. Formda kişinin önce uyruğu ve pasaport cinsi sorulmaktadır. Seçim yapılan vatandaşlığa göre, vize sürelerine ilişkin bilgilendirme yapılmaktadır. Daha sonra başka bir formun doldurulması istenecektir. Bu formda yer alan, adı, soyadı, anne – baba adı, doğum yeri ve tarihi gibi kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. Ardından e-posta adresine gelen doğrulama bağlantısına giriş yapılması ve gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir.

E-Vize Nasıl Kullanılır?

E-vizenin kullanılabilmesi için başvurunun ardından belirtilen e-postaya e-vize dokümanı iletilmektedir. Bu barkodlu e-vize dokümanının çıktısının alınması gerekmektedir. Her ne kadar sınır yetkilileri gerekli elektronik vize kontrolünü sistem üzerinden yapıyor olsa da herhangi bir aksaklık yaşanması halinde kişinin seyahat ederken vizesini yanında taşımasında fayda vardır. Seyahat ederken, kişi elektronik vizesinin çıktısını almamışsa, telefonunda dokümanın aslını bulundurması ve talep edilmesi halinde hazır olması kolaylık sağlayacaktır.

E- Vize için Gereken Koşullar Nelerdir?

Başvuru yapacak yabancının uyruğu e-vize ülkeleri arasında yer almalıdır. Bununla birlikte vize muafiyeti olan kişiler e-vize başvurusunda bulunamamaktadır. Başvurular pasaport dışında herhangi bir seyahat belgesi ile yapılmamaktadır. Başvuru sahibinin vize bitiş tarihi itibariyle en az 60 gün daha geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Bazı durumlarda kişinin uyruğuna bağlı değişen şartlar aranabilmektedir. Fakat böyle bir durumun olması halinde başvurunun ilk aşaması olan uyruk seçiminden sonra gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

E-Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

E-vize başvurusu yaparken, kişinin kendisinin ve birlikte başvuruyorlarsa ailesinin pasaport bilgilerinin girişlerini doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Aksi takdirde pasaport bilgileri ile vizede yer alan bilgilerin tutarsız olması halinde ülkeye girişte problem yaşanabilmektedir.

Çifte vatandaşlığı olan kişiler hangi ülkeye ait pasaport ile seyahat edeceklerse, başvuruda onu belirtmeleri gerekmektedir. E-vize başvurularında ve ülkeye girişlerde kimlik kullanılmamaktadır. Bazı ülke vatandaşlarının Türkiye’ye ulusal kimlikleri ile girmeleri mümkündür fakat elektronik vizede böyle bir durum söz konusu değildir.

Yabancılar için e-vize turistik ya da ticari amaçlıdır. Planlanan seyahat amacı bunların dışında ise dış temsilciliklere müracaat etmeleri gerekmektedir. Ticari amaç ile kast edilen çalışma değildir. Çalışma ya da öğrenim görme gibi durumlar için e-vize kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra yabancıların, e-vize geçerliliğini kontrol etme yükümlülükleri kendilerine aittir. Türkiye’de vize süresinin dışında kalan yabancılara gerekli yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.