İçeriğe geç

İletişim

Yabancılar İçin E- Vize

Yabancılar için e-vize yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’ye seyahatlerinde ülkeye girişlerini mümkün kılan elektronik bir izin belgesidir. Dış temsilcilikler tarafından düzenlenen vizeler ile sınırda verilen vizelere alternatif olarak uygulamaya geçilmiştir. Evraksız başvuru kolaylığı bulunmaktadır. Başvuruların resmi makamların web sayfaları üzerinden online olarak yapıldığı vize türüdür. Bireysel başvurular yapılabildiği gibi, aile ya da grup başvuruları da yapılabilmektedir. Başvuru yaparken, başka kişileri ekleme seçeneği bulunan, böylelikle aile başvurularında 2 kişiden 10 kişiye kadar aile bireyinin vize talebinde bulunabildiği, grup başvurularında ise 10 kişiden 300 kişiye kadar talepte bulunulabilen vize türüdür.

E-Vize Kalış Hakkı Ne Kadardır?

Yabancılar için e-vize, vize muafiyeti olan ülkelere uygulanmamaktadır. Başvuru ekranında uyruk seçildikten sonra vize muafiyeti olan bir ülke vatandaşı için başvuru yapılıyorsa, bilgilendirme ekranı görünecektir. Vize uygulamasına tabii olmayan ülke vatandaşlarının kalış hakkı ekrana yansıtıldıktan sonra başvuruya devam edilemeyecektir. Bununla birlikte e-vize başvurusu yapabilen ülke vatandaşları ise tekli giriş ya da müteaddit giriş (çoklu giriş) olarak vizelerini alabileceklerdir. E-vize kalış hakkı başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye bağlı değişiklik göstermektedir. 

Yabancılar için Tek Girişli E-Vize

Türkiye’yi turistik ya da ticari amaçlı seyahat etmek isteyen yabancılara tek girişli olarak verilen e-vize, tek bir giriş – çıkış için kullanılan vizedir. Tek girişli e-vize türü, belirli ülke vatandaşlarına 180 günlük süre içerisinde 30 günlük kalış hakkı tanıyan vizedir.

Çalışma, eğitim alma ya da şoförlük gibi faaliyetler için, dış temsilciliklere başvuru yapılması gerekmektedir. Bu vize ile yalnızca ticari ve turistik olarak seyahat edilebilmektedir. Vize muafiyetinden yararlanamayan ülke vatandaşları başvurabilmektedir. Başvuru için yabancının, vize bitiminden itibaren en az 60 gün geçerliliği olan bir pasaportunun bulunması gerekmektedir. Sınır yetkilileri gerekli kontrolleri yapsalar dahi, herhangi bir aksaklığın yaşanma ihtimaline karşın, yabancının vize çıktısını yanında bulundurması gerekmektedir.

Yabancılar için Çok Girişli E-Vize

Çok girişli e-vize ülkeleri belirtilmiş olan 34 ülke vatandaşlarının yararlanabildiği elektronik vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalış hakkı sağlamaktadır. Tek girişli e-vizede olduğu gibi, vize muafiyetinden yararlanan kişiler başvuru yapamamaktadır. E-vize başvurusunda yabancının uyruk seçimi yapıldıktan sonra, tek girişli ya da çok girişli olmak üzere, gerekli vize bilgilendirmeleri ekrana yansıtılmaktadır.

Vize geçerliliği, başvuru tarihi itibariyle başlatılıp, 6 ay sürelidir. Çok girişli e-vizeye sahip olan yabancılar, 6 aylık süre içerisinde Türkiye’de 3 aylık konaklama yapabilmektedir. Fakat vize süresini aşmamaları son derece önemlidir. Aksi takdirde para cezası gibi yaptırımlar uygulanmaktadır.

E-Vizeye Ne Zaman Başvurulur?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise, başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasındaki süredir. Dış temsilciliklerden alınan vizeler için herhangi bir aksaklık ihtimaline karşı, yabancılara Türkiye seyahatlerinden 1 ay önce başvurması önerilmektedir. Fakat e-vizelerde durum bu şekilde değildir. E-vize hızlıca verilen bir vize türü olduğu için, planlanan seyahat tarihinden 2 gün önce başvuru yapılması idealdir. Yabancılar için e-vize başvurularında vize başlangıç tarihi, başvurulan tarihten başlatılmaktadır. Bu sebeple, planlanan seyahatten uzun bir süre önce başvurulması önerilmemektedir.

Yabancılar E-Vize ile Neler Yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin elektronik vizesi hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise seyahat amacıdır. E-vizeye turistik ya da ticari amaçlı seyahatlerin dışında başvuru yapılamamaktadır. Bu amaçların dışında öğrenim ya da çalışma gibi sebeplerle ülkeye seyahat edecek yabancıların, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Aynı sebeple, elektronik vize alındıktan sonra, bu belge turizm ya da iş amaçlarının dışında kullanılamamaktadır. Tespit edildiğinde gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Vize kapsamında belirli şartlar altında Türkiye’ye seyahat eden yabancıların, ülkede vize geçerliliğini aşmamaları gerekmektedir. Vizenin kalış hakkı ve geçerlilik tarih aralığının kontrolü kişinin yükümlülüğüdür. Bu sebeple, vize süresini aşan durumların tespiti halinde kişiye para cezası uygulanabilmektedir.

E-Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen yabancılar için e-vize başvurularında süreç daha minimal hale getirilmiştir. Elektronik başvurularda; özel durumlar haricinde kişiden evrak talep edilmemektedir. Böylelikle başvurunun tamamlanmasının ardından hızlıca değerlendirilmektedir. İnternet ortamı üzerinden kolayca yapılabilen bir başvuru türüdür. Fakat başvuruda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur.

Bunlardan ilki, bireysel başvuru yapan kişilerin kendisinin, aile başvurusu yapan kişilerin ise kendisi ile aile üyelerinin bilgilerinin doğruluğudur. Başvuru yapılırken ilgili alanların pasaport bilgileri ile birebir doldurulması gerekmektedir. E-vize hazırlandıktan sonra pasaport bilgileriniz ile tutarlı olmadığı tespit edilirse, vize geçersiz olacaktır. Bu sebeple başvuru tamamlanmadan önce, verilen bilgiler kontrol edilmelidir. Yanlış verilen bilgiler ise başvurunun ön izleme aşamasındayken giderilmelidir.