İçeriğe geç

İletişim

İtalya Oturum İzni

İtalya’da Oturma izni alabilmek için öncelikli olarak ülkeye gidiş amacınızı belirlemelisiniz. İtalya’da schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz en uzun süre olan 90 günden fazla ikamet etmek istediğiniz durumlar için oturum vizesi/ ulusal vize/ d tipi vize edinmeniz gerekmektedir. Bu vize tipleri birbirlerinden bağımsız değildir, oturma izni bu isimlerle karşınıza çıkabilmektedir.

İtalya Oturum Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İtalya oturma izni ve çalışma için gereken ve İtalya konsolosluğuna başvuruda sunulacak evrakları aşağıda görebilirsiniz.

 • Uzun süreli vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport – Son 10 yıl içinde alınmış, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, en az 2 sayfası boş. Eski pasaportlarda Schengen vizesi varsa, eski pasaportun fotokopisi.
 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası- 30.000 Euro teminatlı olmalı
 • SGK işe giriş bildirgesi okunaklı fotokopisi.
 • SGK 4A Hizmet Dökümü Cetveli.
 • Maaş bordrosu-  3 aya ait kaşeli-imzalı fotokopileri.
 • İtalya’daki işverenle yapılan İş sözleşmesi
 • Finansa durumu gösteren belgeler – Son 3 aya ait banka hesap özeti, banka cüzdanlarının aslı ve fotokopileri
 • Mal varlığı belgeleri – Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi vb.
 • Gidiş – dönüş uçak ve hotel rezervasyonları

İtalya oturma izni aile birleşimi, çalışma ve eğitim gibi sebepler dolayısı ile verilmektedir. Bu amaçlardan herhangi biri doğrultusunda  aldığınız uzun süreli vize ile İtalya sınırlarına girebilmektesiniz. İtalya’ya gittiğiniz ilk bir haftalık süre zarfında oturma izni için ikamet edeceğiniz bölgedeki postaneye giderek oturma izni başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Postane yetkililerince verilecek olan randevu kağıdınızı aldıktan sonra bu kağıt ile beraber ikamet bölgenizdeki Emniyet müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerinizi daha da ileriye götüreceksiniz. İşleminiz sonlandıktan ve oturma izni  sahibi olduktan sonra bir yıla yakın bir süre zarfında sorunsuz olarak İtalya’da konaklayabilirsiniz.

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Schengen vizesi sahipleri İtalya’da 90 gün kalma hakkına sahip olurlar, 90 günü aşan bir zaman zarfında İtalya’da kalacaksanız oturma izni almanız gerekmektedir. Çalışma, iş yeri açma veya öğrenim amaçlı olmak kaydıyla İtalyan Konsolosluklarına ve Büyükelçiliğine uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki postaneye gerekli harçları ödedikten sonra Valilikteki Göç İçin Tek Vize ofisine başvuruda bulunarak oturma izni talep edebilirsiniz. Çalışma amacıyla gidenlerin çalışma izni başvurusunu işverenle birlikte yürütülmektedir. Çalışma izni başvurusu yapılıp kabul aldıktan sonra oturma izni verilebilmektedir.

İtalya ulusal vizesi ile bilmeniz gereken en önemli husus, almış olduğunuz vizenin, otomatik olarak oturum izni vermemesidir. İtalya D tipi vize ile ülkeye giriş yaptıktan sonraki 8 iş günü içerisinde oturma iznine başvurmanız gerekmektedir.
İtalya ulusal vize ile yaptığınız girişin arsından, yapmanız gereken ilk iş (8 gün içerisinde) İtalya oturum izni için başvuru yapmak olacaktır. İtalya oturma izni, ilgili formlar ve başvuru ücreti ile postaneden yapılmaktadır. 

İtalyan yetkili makamlarından aldığınız evrak listesi ile birlikte size en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurarak parmak izi verme işlemini yapmanız gerekiyor. İtalya’ya vardıktan sonra 8 gün içinde oturma izni işlemlerinizin sizin üzerinize düşen bölümün gerçekleştirmek için ikamet almak istediğiniz bölgedeki Valilikte Göç için Tek Gişe ofisine başvurarak evraklarınızı teslim ediyorsunuz. İtalya’daki işvereniniz de aynı ofise sizi istihdam edeceğine dair, ilgili evraklarla birlikte başvurmalı.

İtalya Ulusal vize başvuru formu, İtalya Schengen başvuru formu ile oldukça benzeyen bir formdur. En büyük fark İtalya’ya hangi amaçla gittiğinize bağlı olarak cevaplamanız gereken bölümlerdir.

İtalya Oturma İzninin Süresi Nasıl Uzatılır?

İtalya oturum izninizin süresi dolmadan önceki 60 gün içinde, oturma izni uzatma başvurusunun yapılması gerekmektedir. Oturum izni uzatma müracaatından yaklaşık 7 ay sonra başvuru sahibi bir mektupla parmak izi verme işlemi için çağrılır. Parmak izi verme işleminden sonra en fazla 60 gün içinde oturum kartı teslim edilmektedir.

Eğer oturum izniniz bir yıllıksa 60 gün önceden, eğer 2 yıllık oturum izniniz varsa 90 gün önceden başvuru yapmalısınız. Eğer daha kısa süreli bir oturum izniniz varsa ve oturum uzatma talebinde bulunacaksanız oturum izni süresi dolmadan önceki 30 gün içinde başvuru yapmanız gerekir.

Oturma izninizin geçerliliği vizenizse belirtilen süre ile aynıdır. Belirli sektörlerde 6 ila 9 aylık süreyle dönemsel çalışanların oturum izni uzatma başvurusunda bulunması gerekmektedir.