İçeriğe geç

İletişim

Kanada Start-up Vizesi

Kanada Start-up vizesi Kanada’da işletme kurma potansiyeline sahip göçmen girişimciler için uygun olan bir vize kategorisidir. Bu vize kategorisine başvuru yapmayı planlayan girişimcilerin Kanada’da kurmayı planladıkları işletmelerin yenilikçi ve rekabetçi olması gerekmektedir. Bu işletmeler aynı zamanda Kanadalılar için de iş potansiyeli oluşturmalıdır.

Kanada Start-up vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin iş planlarının Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş kuruluşlardan biri tarafından desteklenmiş olması gerekmektedir. Belirlenmiş kuruluşlar olası yeni şirketi desteklemek ve kurulan şirkete yatırım yapmak için onaylanmış bir iş grubudur. Kanada’ya Start-up vizesi için belirlenmiş kuruluşlar üçe ayrılmaktadır:

 • Girişim sermayesi fonları
 • Melek yatırımcı grupları
 • İş geliştirme merkezleri

Girişim sermayesi fonları için başvuru sahiplerinin belirlenen gruplarla işletmelerine minimum 200.000 CAD yatırım yapacaklarına dair bir anlaşma yapmaları gerekmektedir. Melek yatırımcı gruplarında ise girişimciler bir ya da birden fazla yatırımcıyı işletmelerine 75.000 CAD yatırım yapmaya ikna etmelilerdir. İş geliştirme merkezleri için ise girişimcilerin belirlenen programlara kabul edilmesi gerekmektedir. Bu grupta belirlenmiş bir finansal yatırım limiti yoktur.

Kanada Start-up Vize Başvurusu

Kanada Start-up vize başvurusu yapabilmek için başvuru sahiplerinin sahip olması gereken birtakım kriterler bulunmaktadır. Kriterleri karşılayamayan ve destek mektubu sunamayan girişimcilerin vize başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır. Kanada Startup vize başvuru şartları:

 • Nitelikli bir işletmeye sahip olmak
 • Belirlenmiş bir kuruluştan destek mektubu almak
 • Dil gereksinimlerini karşılamak
 • İş kurmak için yeterli paraya sahip olmak

Nitelikli bir işletmeye sahip olmak için başvuru sahiplerinin belirlenmiş kuruluşlardan taahhüt almaları gerekmektedir. Tüm başvuru sahiplerinin şirkette %10 ve üzeri bir hissesi olmalıdır (maksimum 5 kişi şirket sahibi olarak başvurabilir). Aynı zamanda başvuru sahipleri ve belirlenmiş kuruluş, ortaklaşa olarak, şirketin tüm hisselerine bağlı toplam oy haklarının % 50’sinden fazlasına sahip olmalıdır.

Tüm başvuruşlarda belirlenmiş bir kuruluş tarafından düzenlenmiş bir destek mektubuna sahip olmak gerekmektedir. Destek mektubu alabilmek için başvuru sahiplerinin belirlenen kuruluşlarla iletişime geçmeleri ve kuruluşları yenilikçi ve desteklenmeye değer bir iş planına sahip olduklarına ikna etmelilerdir.

Her kuruluş destek mektubunu sağlamak için farklı gereklilikler sunabilir. Başvuru sahipleri belirlenmiş kuruluşlardan destek mektubu aldıkları takdirde vize başvurusu yaparken mektuplarını sunmaları gerekmektedir. Belirlenmiş kuruluşlar aynı zamanda Kanada Konsolosluğu’na doğrudan bir taahhüt sertifikası da göndermektedir. Kanada Konsolosluğu vize başvurularını incelerken hem destek mektubunu hem de taahhüt sertifikasını dikkate almaktadır.

Kanada StartUp vize programı için başvuru yapacak girişimcilerin aynı zamanda yeterli düzeyde İngilizce ve/veya Fransızca bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerinin ölçüldüğü uluslararası sınavlardan geçerli bir dil skoru sunmalılardır.

Bunlara ek olarak Kanada Start-up vizesi başvurusu yapacak kişilerin işletme kurabilmek için yeterli finansal güce sahip olmaları gerekmektedir. Kanada Hükümeti yeni işletme kurmak isteyen girişimci göçmenlere finansal destek vermemektedir. Dolayısıyla başvuru sahipleri kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri destekleyecek kadar bütçeye sahip olduklarını kanıtlayabilmelidir. Başvuru sahiplerinin göstermesi gereken bütçe ailelerinin üye sayısına göre değişmektedir.

Aile üyesi sayısı

 Gerekli sermaye (CAD)

1 (başvuru sahibi için)

$12,960

2

$16,135

3

$19,836

4

$24,083

5

$27,315

6

$30,806

7

$34,299

 

Kanada Start-up Vize Başvuru Evrakları

Kanada Start-up vize başvurusu yapacak kişilerin Kanada Hükümeti tarafından belirlenen vize evraklarını hazırlamaları gerekmektedir. Kanada Start-up vize başvuru evrakları başvuru sahibinin şahsi evrakları ve doldurmakla yükümlü oldukları vize formlarından oluşmaktadır.

Vize formlarında yer alan soruların eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde yanıtlanması gerekmektedir. Formlarda yanlış bilgi verilmesi veya önemli detayların atlanması durumunda; başvuru retle sonuçlanabilir, kabul edilmeyebilir veya başvuru sahibi 5 yıl boyunca Kanada’ya vize başvurusu yapmaktan men edilebilir.

Vize başvurularının tamamlanması için tüm formların ve destekleyici belgelerin eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Eksik belge olması durumunda başvuru tamamlanmamış sayılmaktadır.  

Kanada Start-up vize başvuru evrakları:

 • Pasaport ve seyahat belgeleri (başvuru sahibi eğer eşleri ve/veya çocukları için de başvuru yapacaksa onların pasaportunu da yüklemeleri gerekmektedir. )
 • Dil yeterlilik belgesi (İngilizce yeterlilik belgesi olarak CELPIP ve IELTS, Fransızca için TEF Canada ve TCF Canada kabul edilmektedir. CELPIP-G 5, IELTS General Training 5.0)
 • Belirlenmiş kurumlar tarafından düzenlenmiş destek mektupları
 • Kimlik belgeleri (doğum belgesi, evlilik cüzdanı fotokopisi, kimlik fotokopisi)
 • Adli sicil kaydı
 • Biyometrik fotoğraf (güncel tarihli, beyaz fonda)
 • Finansal evraklar (banka hesap dökümleri, başvuru sahibi ve eşine ait tüm gelir ve mal varlıkları ile ilgili belgeler)

Kanada Start-up Vize Ücreti

Start-up vizesi Kanada başvurusu yapacak tüm başvuru sahiplerinin vize başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir. Başvuru sahipleri kendileri ve başvurularına dahil ettiği her bir kişi için vize ücreti ödemekle yükümlüdür. Gelecekteki gecikmeleri önlemek adına kalıcı oturum izni ücretinin de ödenmesi tavsiye edilmektedir.

Başvuru sahibi için işlem ücreti ($1575) + kalıcı oturum izni ücreti ($500)

$2,075.00

Başvuru sahibi kalıcı oturum izni başvurusu yapmıyorsa

$1,575.00

Eşi veya partneri için işlem ücreti ($825) + kalıcı oturum izni ücreti ($500)

$1,325.00

Eşi veya partneri için kalıcı oturum izni başvurusu yapmıyorsa

$825.00

Her bir çocuk için bağımlı vize başvuru ücreti

$225.00

 

Kanada Start-up vize ücretine ek olarak daha önce biyometri işlemini tamamlamamış tüm başvuru sahiplerinin biyometri işlem ücretini ödemeleri gerekmektedir. Biyometri bilgileri 10 yıl süreyle Kanada Hükümeti’nin veri tabanına kayıtlı kalmaktadır. Son 10 yıl içerisinde biyometri vermemiş kişilerin 85 CAD olan biyometri ücretini ödemeleri gerekmektedir. Son 10 yıl içerisinde parmak izi ve fotoğraf işlemlerini tamamlamış başvuru sahiplerinin biyometri işlemi ücretini ödemelerine gerek yoktur.

Kanada Start-up Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada Start-up vizesi girişimcilere Kanada’da yeni bir iş kurarak kalıcı oturum imkanı sağlayan bir vize kategorisidir. Peki, Kanada Start-up vizesi kaç günde çıkar? Kanada Start-up vizeleri işlem süreleri belirli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Kanada Start-up vizelerinin sonuçlanma süreleri diğer vize kategorilerine göre daha uzun sürmektedir. Start-up vizelerinin ortalama sonuçlanma süresi 12 ila 16 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu işlem süreci başvuru sahiplerinin biyometri işlemlerini tamamlamalarından sonra başlamaktadır.

Kanada Start-up Vizesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kanada Start-up vizesi başvurusu yapmayı planlayan girişimciler Kanada’da kurmayı planladıkları işletmelerinin yenilikçi olduğunu, Kanadalılar için istihdam sağlayacağını ve küresel ölçekte rekabet yaratacağını kanıtlayabilmelidir. 
 • Canada Start up vize başvurusu yapacak girişimcilerin Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş kuruluşlardan biri tarafından desteklenmiş olmalıdır. Tüm başvuru sahiplerinin belirlenmiş kuruluşlar tarafından bir destek mektubu sunmaları gerekmektedir.
 • Bir şirketten en fazla 5 kişi şirket sahibi olarak Kanada Start-up vizesi başvurusu yapabilir ve Kanada’da kalıcı oturum başvurusu yapabilir. 
 • Kanada’nın Start-up vizesi için başvuru yapacak göçmen girişimcilerin İngilizce ve/veya dil gereksinimlerini yerine getirmelilerdir. Tüm başvuru sahiplerinin Canadian Language Benchmark’a (Kanada Dil Değerlendirmesi) göre 5. seviyeye denk gelen okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerine sahip olduklarını kanıtlamalılardır gerekmektedir.
 • Kanada Start-up vize başvurusu yapacak kişilerin Kanada’da bir işletme kurmak için yeterli paraya sahip olmaları gerekmektedir.
 • Kanada Start-up vize başvurusu yapan girişimcilerin kalıcı oturumlarını beklerken Kanada’da işletmelerini kurmaya başlayabilmek için geçici çalışma iznine başvurma hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda aileleri için de kalıcı oturum başvurusu yapma hakları bulunmaktadır.
 • Kanada Start-up vizesi başvuruları 12 ila 16 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Başvuru için UDK Dil Kursu Kanada vizesi uzmanlarını arayabilirsiniz. 0 382 213 86 60

KANADA ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ÖNCELİKLE AŞAĞIDA YER ALAN FORMU DOLDURMALISINIZ!

Doldur çevrimiçi form.