İçeriğe geç

İletişim

Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans Vizesi

Danimarka Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğundan vize başvuru işlemleri Schengen vizesi olarak verilmektedir. Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak şartıyla vize almalarına gerek yoktur.

Danimarka Kültürel Vize Başvurusu

 • Danimarka’ya sosyal faaliyetler, spor müsabakaları ile spor etkinlikleri aynı zamanda organizasyonlar, konferans veya seminer gibi etkinliklere katılabilmek adına Danimarka kültürel vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.
 • Danimarka için kültürel vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri vize süresinin iyi ve doğru olarak kullanılmasıdır. Eğer birden fazla ülkeye seyahat edecekseniz Danimarka vizesi aldıktan sonra seyahat edeceğiniz ilk ülke Danimarka olmalıdır.
 • Danimarka vizesine sahip kişiler seyahatlerini Danimarka’dan başlatmak şartıyla Schengen’e üye diğer ülkeleri ziyaret etme hakkına sahip olmaktadırlar. Danimarka vizesi alabilmek için sahip olunan pasaportun seyahat için dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması zorunludur. Aynı zamanda vizenin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması gerekmektedir.
 • Danimarka için kültürel vize işlemleri Ankara Büyükelçiliği ile, İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda konsolosluk tarafından yetki verilmiş merkezler, seyahat acenteleri aracılığıyla profesyonellikle yapılabilmektedir.
 • Söz konusu başvuru için mecburi olarak hazırlanması gereken vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Doldurmanın ardından kurumumuzdan destek aldığınız takdirde diğer tüm evrakları da hazır ederek temsilcilerimize teslim edebilirsiniz. Vize başvuru işlemleri tahmini olarak Danimarka’ya varılan tarihten maksimum 3 ay içerisinde yapılabilmektedir. Vizenin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması ise Danimarka Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Kurumumuzun konsolosluk kararında hiçbir etkisi ve yetkisi bulunmamaktadır. Danimarka kültürel vize başvurusu yaparken gerekli tüm evrakları eksiksiz hazırlamalı ve mutlaka profesyonel destek almalısınız. Unutmayın ki ret alınmış bir Schengen vizesi diğer tüm vize alımlarınızı şüphesiz olumsuz etkileyecektir.

20 Mayıs 2012 tarihinden itibaren uzun dönemli vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru esnasında parmak izi (VIS) alımı ve biyometrik fotoğraf çekimi vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. 6 yaşından küçük başvuru sahiplerinin parmak izi alınmamaktadır.

Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans Vizesi için Gerekli Evraklar

Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans vizesi için başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar aşağıda sunulmuştur. Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep edebilmektedir.

1. Vize başvuru formu. Eksiksiz olarak doldurulmuş, imzalanmış ve tarihli vize başvuru formu

2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan 2 adet boş sayfası bulunan pasaport. Pasaport fotokopisi: Varsa eski pasaportlar ve işlem görmüş tüm sayfaların A4 boyutlu fotokopileri.

3. Fotoğraf. 3.5 x 4.5 cm. ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel 6 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü, çenesi, alnı, burnu, gözleri, kaşları ve ağzı net bir şekilde gözükmelidir.

4. Davetiye. Kültürel ziyaretler ve konferanslar için organizatör tarafından gönderilen davetiye veya kültürel etkinliği sağlayan kurumdan sözleşme ya da yaratıcı çalışma davetiyesi.

 • Spor etkinlikleri için; spor kulübünden veya spor federasyonundan gönderilen davetiye veya spor etkinliğini katılımı onaylayan akreditasyon veya spor kulübü tarafından gönderilen sertifika.

5. Tam tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Akrabalık, yakınlık ilişkisi nüfus kayıt örneği üzerinde kanıtlanmalıdır.

6. Seyahat tarihlerini içeren Seyahat Sağlık Sigortası

7. Uçak bileti rezervasyonu. Tüm bağlantılı uçuşları gösteren veya diğer ulaşım araçları.

8. Otel rezervasyonu veya seyahat planı.

9. Geçim kaynaklarının kanıtı: Banka hesabının son 2 aylık hesap hareketleri, düzenli gelir kanıtı örneğin son üç aylık maaş bordrosu.

 • Başvuru sahibi çalışıyor ise; işvereninden izin mektubu veya izinli olduğunun onayı. İzin yazısında başvuru sahibinin şirkette ne görevle ve ne kadar süredir çalıştığı, Danimarka, Schengen ülkesini ziyaretinden sonra çalışmaya devam edeceği bilgisi eklenmelidir. Son 3 ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, işverenin faaliyet belgesi, oda sicil kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve şirket imza sirküleri.
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; ziraat odasından çitfçi sertifikası.
 • Başvuru sahibi işveren ise; oda sicil kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi kevhası.
 • Başvuru sahibi emekli ise; emeklilik kanıtını gösterir belgeler. Emekli maaşını aldığı banka hesap hareketleri veya emeklilik belgesi.
 • Başvuru sahibi öğrenci ise; İngilizce ve orijinal öğrenci belgesi.

10 .Muvaffakatname. Başvuru sahibi eğer 18 yaşından küçükse ve tek başına seyahat ediyorsa Noterden onaylı muvaffakatname.Sadece bir ebeveyn çocuğa eşlik ediyorsa diğer ebeveynin noterden onaylı muvaffakatnamesi gerekmektedir.Bu durum eğer ebeveyn tek ebeveynse veya çocuğun velayeti varsa geçerli değildir.Eğer her iki ebeveyn de yolculuk ediyorsa muvaffakatnameye gerek yoktur

11. Sabıka kaydı. Emniyet’ten ya da E-Devlet’ten alınmış yurtdışı giriş ve çıkış sorgulaması.

Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

90 güne kadar olan kısa dönem vize türleri için başvuru sahibinin ikamet edeceği özel yeri yoksa Danimarka’da kalmayı planladığı toplam gün sayısı kadar gündelik en az 46 euro’ya karşılık gelecek banka hesap cüzdanını sağlaması gereklidir. Davet eden kişi başvuru sahibine kalacağı yerin yanında finansal desteği de sağlıyorsa bu tutar talep edilmemektedir. Başvuru sahibi Danimarka’daki ziyareti esnasında günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar finansal belgelerini ispatlamak zorundadır. Günlük olarak 46 euro’yu karşılayacak finansal kanıt başvuru sırasında sağlanmıyorsa vizenin olumsuz olarak sonuçlanacağı anlamına gelmez.

Danimarka Kültürel Vizesi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alınır?

Danimarka kültürel vizesi VM aracılığıyla nasıl alınır sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Bu vize türüne başvurabilmek için bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları dikkatlice uyguladığınız takdirde vize başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.  Danimarka vizesi almak için biz ülke uzmanları olarak sürecinizde yanınızdayız.

Danimarka vize başvurusu yapmak istiyorsanız ilk olarak bizi çağrı merkezimizden aramaktır. Başvuru yapmak istediğiniz vize türü için gerekli vize evrak listesini temsilcilerimiz tarafınıza iletecektir. Temsilcilerimiz statünüze ve durumunuza göre size mail yoluyla bir evrak listesi ilettikten sonra sizden listedeki belgeleri eksiksiz, doğru ve düzenli bir şekilde hazırlamanızı isteyecektir.

Danimarka vize başvurusu yaparken takip edilmesi gereken bir diğer adım temsilcimizin ilettiği listedeki evrakları hiçbir eksik olmadan, doğru bir şekilde hazırlamanız ve tarafımıza göndermenizdir. Size en yakın şubemize gelebilir ya da kargo yoluyla evrakları tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Danimarka vize başvurusu yaparken, evraklarınızı hazırladıktan sonra tarafınızdan onay alınır ve bu onay doğrultusunda vize randevunuz oluşturulur, konsolosluğa gideceğiniz randevu gün ve saati netleştirilir. Randevu günü geldiğinde temsilcimiz evraklarınızla birlikte vize randevunuzda size eşlik edecektir.

Tüm bu adımlar yapıldıktan sonra konsolosluğun onay ya da ret kararının beklenme aşamasına geçilir. Ancak unutulmamalıdır ki kurumumuzun konsolosluk tarafından verilen kararı etkileyecek yetkisi bulunmamaktadır. UDK Dil Kursu olarak yalnızca sürecinizi profesyonel anlamda ilerletmek ve vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için sizlere destek olmaktayız. Vize sonucunuz; onay ya da ret kararı tamamıyla konsolosluğun inisiyatifindedir.

Konsolosluk kararının açıklanması sonrasında pasaportunuz temsilcilerimiz tarafından teslim alınır, tarafınıza ulaştırılır, onay ya da ret durumu da tarafınıza bildirilir. Danimarka Schengen vizesi alırken profesyonel destek almanız vize sonucunuzun olumlu olmasında büyük etkiye sahiptir. Danimarka eğitim vizesi VM aracılığıyla nasıl alınır sorusunu sizler için yanıtladık. Siz de profesyonel destek almak ve olumlu bir vize sonucu elde etmek için ülke uzmanlarımızı çağrı merkezimizden arayabilirsiniz.