İçeriğe geç

İletişim

Slovenya Öğrenci Vizesi

Slovenya Öğrenci Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleksel evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. UDK Dil Kursu, Slovenya Öğrenci vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye’nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu alma desteği verir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Slovenya vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir. 

Slovenya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Slovenya vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
 • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
 • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.
Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Seyahatin amacı ile ilgili olarak aşağıdaki belgeler beyan edilmesi gereklidir:

 • Eğitim Amaçlı;
  • Kriterlere uygun olarak düzenlenmiş garanti mektubu
 • Avrupa Birliği’nde eğitim, öğretim ya da araştırma programları için;
  • Üniversiteden ve ya araştırma merkezinden orijinal davetiye
  • Türk Ulusal ajansından alınmış mektup veya TUBİTAK’tan alınmış Avrupa Birliği destekli bir programa gidildiğine istinaden yazı.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Slovenya öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişi eğer 18 yaşın altındaysa noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Anne ve babanın imzasının bulunduğu noter onaylı muvafakatnamede Slovenya’da eğitim alacağına dair kişinin yurtdışına çıkışına izin verildiğinin belirtilmesi gereklidir. 18 yaşını doldurmuş kişilerin noter onaylı belgeye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Slovenya vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.

Slovenya öğrenci vize başvurusunda bulunacak kişilerin öğrenciliklerini ispatlayan evrakların yanında 1.dereceden yakınlarının durumlarına uygun olan evrakları sponsor evrakları olarak ibraz etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahibine sponsor olacak kişinin anne ya da babasının olması gereklidir.

Slovenya Öğrenci Vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Slovenya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Slovenya’ya vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.

Slovenya’ya eğitim amaçlı seyahat edecek Türk vatandaşları Slovenya vize evraklarını hazırlamalıdır. Slovenya Öğrenci vize evrakları Slovenya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir. Sonuç olumlu olarak değerlendirildiğinde Slovenya vizesinde, vizenin Macaristan Başkonsolosluğu tarafından onaylandığı ibaresini Schengen vize etiketinin üzerinde görülebilmektedir ancak bu durum Slovenya’ya girişlerde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat Slovenya vize başvuru işlemleri Ankara’da Slovenya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.