İçeriğe geç

İletişim

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve diğer İtalya Konsolosluklarının görev bölgesinde ikamet eden kişiler ilgili Konsolosluklarının çalışma programlarına bağlı olarak vize başvuruları yine daha uzun sürede veya daha kısa sürede sonuçlanabilecektir. İtalya vizenize onay veya ret verecek tek yetkili kurum sadece İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya, Avrupa Birliği üye devletlerinden biri olduğundan, T.C. vatandaşları İtalya’ya kısa süreli yapılacak ziyaretlerde ülkede 6 ay içinde 90 gün kalma imkanı veren İtalya Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.T.C. Bordo pasaport ya da diğer bir adıyla Umuma Mahsus pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi, vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı sunar.

İtalya vize başvurusu yapacak kişiler öncelikle seyahat amaçlarının kapsamında güncel vize başvuru evraklarını hazırlamalıdırlar.  Meslek ve sosyal statü de evrakların içeriğiyle yakından ilgilidir. İtalya vize başvurusu için gereken evraklar meslek tipine ve çalıştığınız iş yerindeki pozisyonunuza göre değişiklik gösterebilir. İtalya için herkesten talep edilen genel vize evraklarına meslek ve sosyal durumunuza (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) göre ek evraklarla başvurmanız gerekir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini UDK Dil Kursu İtalya sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

Vize Başvurunuzu UDK Dil Kursu ile Nasıl Yapabilirsiniz?

UDK Dil Kursu sizin adınıza İtalya vizesi ve diğer Schengen vize başvurularınızı yapma yetkinliğine sahiptir.

  • İtalya Schengen vize başvuru formunu doldurunuz.

İtalya seyahati için öncelikle Schengen vize başvuru formu doldurulması gerekir. Başvuru formunu doldururken eksik bir bilgi yazmamaya özen gösteriniz. Eksik bilgi ya da evrak teslim etmeniz durumunda başvuru süreci boyunca zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli yerlere imza atınız. İtalya vize başvurunuzu eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlamanız için hizmet vermekteyiz.

  • Kişisel evraklarınızı kargo ile ofisimize gönderiniz.

İtalya Schengen vizesi için gerekli olan güncel bilgileri Schengen vize uzmanlarımızı arayarak öğrenebilirsiniz. İtalya Büyükelçiliği’nin belirlemiş olduğu 2019 İtalya Vize Belgelerini ve 2019 İtalya vize ücretini çağrı merkezlerimizi arayarak bilgi maili olarak talep edebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda tarafınıza İtalya Schengen Vizesi için gerekli olan evraklar listesi ulaşacaktır. Evraklarınızı hazırladıktan sonra ofisimize kargo ile ulaştırınız. Ofis yetkililerimiz İtalya vize belgelerinizi kontrol ettikten sonra başvuru sürecinizi başlatmaktadır.

  • Başvurunun gerçekleştirilmesi

İtalya Vize başvurusu için gerekli olan evraklarınız UDK Dil Kursu’ne ulaştığında yetkililerimiz son kontrollerini yapmakta ve eksik ya da hatalı bir belge varsa hemen sizleri durumdan haberdar etmektedir. Bölge sınırlaması olmadan Türkiye’nin her bölgesinden Ankara ve İstanbul ofislerimizin herhangi birinden İtalya Schengen vizesine başvurabilirsiniz. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen ülkeleri için verilmiş parmak iziniz varsa şahsen gelmenize gerek kalmadan alanında uzman UDK Dil Kursu yetkililerimiz aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  • Pasaport teslimi

Vize işlem sürecinizin olumlu sonuçlanması halinde vizenizin işlenmiş olduğu pasaportu bulunduğunuz yere kargo ile gönderme hizmetimiz vardır. Vize değerlendirme ve sonuçlandırma aşamasında tek yetkili mercii Slovenya Büyükelçiliği’dir. Pasaportunuz elinize ulaştığı anda lütfen vize işlenmiş olan sayfayı kontrol ediniz.