İçeriğe geç

İletişim

Konsolosluk

Somali Cumhuriyeti Devleti’nin Türkiye’deki vize işlemlerinin tamamı Somali Büyükelçiliği Ankara tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. Somali Büyükelçiliği Ankara dışında İstanbul Somali Fahri Konsolosluğu bulunur. Ancak Somali Fahri Konsolosluğu evrak düzenlemeye ve vize verme yetkisine sahip değildir. Son yıllarda Türkiye ile birçok ülke arasında özellikle birçok Afrika ülkeleri ile vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır.

Somali Büyükelçiliği Ankara,  vize işlemleri olmak üzere diğer izinleri de yasal olarak düzenleme gibi işlemleri de yapan bir konsolosluk birimidir. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi olan Ankara’daki Somali Büyükelçiliği randevu sistemiyle çalışmamaktadır. Somali vize başvuruları yalnızca online sistem üzerinden doldurulan başvuru formu ile yapılmaktadır. 

Somali’ye seyahat edecek olan diplomatik pasaport sahipleri haricinde tüm pasaport hamillerinin tamamı vizeye tabidir. Türkiye Cumhuriyeti Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil) pasaport sahibi vatandaşların ve Hizmet (Gri) pasaportu sahibi kişilerin işlem gerçekleştirimi yapılması gerekmektedir. Somali Konsolosluğu’nun dikkat etmekte olduğu ve resmi işlem süreci dahilinde alımının sağlandığı bir takım belgesel hususlar bulunmaktadır. Somali vizesi başvuru sürecinde işlem sürecine dahil edilecek olan belgelerin ve pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve pasaportun en az 6 ay geçerliliğe sahip olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Somali Büyükelçiliği’nin başvurunuzu işleme alabilmesi için pasaportunuz içinde herhangi bir yırtılma ve deformasyon bulunmaması gerekmektedir. Büyükelçilik tarafından değerlendirme sürecine dahil edilen başvuruların sonuçlanması ortalama 2 iş günü sürmektedir. Vizeniz e-vize olarak e-mail adresinize gönderilmektedir.

Somali yapılacak başvurularının Somali Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından eksiksiz bir şekilde alınmakta olan randevu ile resmi işlem sürecine dahil edilmesi istenilmekte olan bir işlem özelliği göstermektedir. Somali’ye seyahat gerçekleştirmek veya iş amaçlı gidiş sağlamak isteyen kişiler tarafından resmi işlem süreci dahilinde işlemlerin resmi olarak alındığı kurum özelliği göstermekte Somali Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin dikkat etmekte olduğu ve resmi işlem süreci dahilinde alımının sağlandığı bir takım belgesel hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi resmi işlem sürecine dahil edilecek olan belgelerin ve pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve pasaportun en az 6 ay geçerliliğe sahip olarak 10 yıldan eski bir pasaport niteliği taşımaması gerekmektedir.

Somali vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Somali vizesi güncel evraklarına ulaşmak için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayın. UDK Dil Kursu Afrika Departmanı temsilcilerimiz Somali vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. 

Somali vizesi hakkında daha fazla bilgi için +90 (212) 970 05 17 numaralı destek hattımıza bağlanabilir, Somali vizesine dair kişisel sorularınızı vize@udk.com.tr adresimize gönderebilirsiniz.