İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi

İngiltere’deki süre olarak 6 aydan uzun süren İngilizce dil kursu, lisans, yüksek lisans, araştırma ve mesleki sertifika programları gibi eğitim programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi için başvuru yapmak zorundadır. 

4-17 yaş aralığındaki öğrenciler için uygun olan vize türü ise  Çocuk Öğrenci vizesidir. Tier 4 Çocuk Öğrenci Vizesi için sadece bağımsız ve ücretli okullarda eğitim görmek isteyen öğrenciler başvuru yapabilir.

Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin eğitim sürelerinin uzaması halinde, Tier 4 vize uzatma işlemlerinin Birleşik Krallık’tan yapılması mümkündür.

16 ve 17 yaşındaki öğrenciler Tier 4 (Genel) veya Tier 4 (Çocuk) kategorilerinden herhangi birini seçebilirler. Ancak İngilizce dil eğitimi için her koşulda başvurulması gereken vize türü Tier 4 (Genel) Öğrenci vizesidir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları

İngiltere Tier 4 vizesine başvurabilmeniz için,

 • İngiltere’de bir kursa kabul edilmiş olmanız,
 • İngilizce konuşabilmeniz, okuyabilmeniz, yazabilmeniz ve anlayabilmeniz (IELTS)
 • Kursun ücretini ödeyebilecek ve İngiltere’de geçinebilecek kadar paranızın olması
 • Başvurunuzu İsviçre’den veya Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) yer alan bir ülkeden yapmamış olmanız 
 • Tier 4 öğrenci vizesi ile İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrencilerin öncelikle İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) almaları,
 • Öğrencinin İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Tier 4 Öğrenci vizesine başvurabilmeniz için İngiltere’de kayıt olacağınız kursun şu özelliklerden en az birine sahip olan bir kurs olması gerekmektedir:

-The Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual) kayıt defterinde en az 6. seviyede tam zamanlı vasıflara sahip bir kurs

-Yurt dışındaki bir yükseköğretim kurumu tarafından yürütülen ve İngiltere’deki bir yükseköğretim kursuna eşit seviyede lisans düzeyinde bir eğitim kursu
-The Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual) kayıt defterinde en az 3. seviyede kayıtlı, tam zamanlı ve haftada en az 15 saat gündüz dersleri veren bir kurs
-Lisansüstü doktor veya diş hekimleri için hazırlanmış bir vakıf programı

**Lisansüstü doktorlar ve diş hekimleri, İngiltere’de akademik olarak tanınan bir Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesi’den lisans mezunu iseler, bu lisans derecesini Tier 4 kayıtlı eğitim sponsorlarından birinden almışlar ise ve bu lisans derecesinde okulun son 1 yılı zorunlu olmak üzere toplam 2 yıllarını İngiltere’de geçirmişler ise kayıtlı bir vakıf programı için Tier 4 vizesine başvurabilirler.

Tier 4 Öğrenci Vizesi İçin CAS Belgesi Nasıl Alınır?

Tier 4 Öğrenci vizesi için en önemli evrakların başında CAS Belgesi gelmektedir. Vize başvurusu tamamen bu belgede yer alan bilgilere ve CAS belgesinde yer aldığı için ibraz edilmesi gereken evraklara göre hazırlanmalıdır. 

Söz konusu belgenin içeriği ile diğer evrakların eşleşmesi ve Tier 4 Öğrenci vizesi başvurunuzun eksiksiz bir şekilde tamamlanması için lütfen İngiltere vize uzmanlarımızla iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr e-posta adresinden iletişime geçiniz.

Daha önce İngiltere’de eğitim gördüyseniz, aşağıdaki şartlarda yeniden CAS belgesi alabilirsiniz:

 • Tekrarlanması gereken sınavlarınız veya ders modülleriniz varsa,
 • Tier 4 sponsorluğunu kaybeden bir kurumda başladığınız bir kursun tamamlanması için yeni bir kuruma ilk kez başvuruda bulunursanız,
 • Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi kapsamında başladığınız bir PhD veya diğer doktora programını tamamlamak için yeniden başvuruda bulursanız,
 • Daha yüksek bir akademik seviyede yeni bir eğitim için başvurursanız,
 • Daha önceki kursunuz veya kariyer hedeflerinizle ilgili aynı seviyede başka bir eğitime başvurursanız,
 • Son Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi kapsamında okumaya başladığınız bir kursu tamamlamak için bir öğrenci birliği memuru olarak çalıştıktan sonra başvurursanız yeniden CAS belgesi alabilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi ve diğer tüm öğrenci vizeleri ile ilgili aradığınız her şeyi web sitemizde bulabilir, İngiltere öğrenci vizelerine başvuru için İngiltere vizesi uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Tier 4 Genel Öğrenci Vizesinde Çalışma İzni Var mı?

 • İngiltere Tier 4 Vizesi ile eğitim görebilir, öğrenci birliği memuru olarak çalışabilir, bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerini yanınızda götürebilir, kursunuzun hangi seviyede olduğuna ve sponsorunuza bağlı olarak birçok işte çalışabilirsiniz. 
 • Bir Tier 4 Öğrenci vizesi sahibi olarak genellikte haftada 10 saat, lisans ve üzeri eğitim alacaksanız haftada 20 saate kadar çalışma izniniz mevcut olacaktır.
 • Tier 4 vizesi ile kamu fonu alamaz, profesyonel sporcu veya sporcu koçu gibi bazı mesleklerde çalışamaz ve bir akademide eğitim göremezsiniz.

İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi İçin IELTS Şartları

 • Tier 4 Öğrenci vizesi için başvuru yapmak isteyenlerin İngilizce okuma, yazma, konuşma ve anlamada belli bir seviyede olması gerekmektedir. Bu seviyeler katılacağınız kursun türüne göre değişmektedir.
 • Tier 4 başvurusu yapmadan önce başvuru evraklarınıza eklemeniz gerekenlerden biri de İngilizce seviyenizi ölçen IELTS sınavı sonuç belgesidir.
 • Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim görmek istediğiniz kurum bir yükseköğretim kurumu (Higher Education Institution – HEI) ise IELTS puanınızın minimum 5.0,
 • Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim görmek istediğiniz herhangi bir kurum için IELTS puanınızın minimum 4.0 olması gerekmektedir.
 • İngiltere öğrenci vizesi için istenen IELTS puanları başvuracağınız eğitim kurumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Başvurusu

Tier 4 vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız.

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 4 Öğrenci Vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere Tier 4 Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Geçerli bir pasaport
 • Kursun ücretini ve İngiltere’deki yaşamınızı temin edebileceğinize dair kanıtlar
 • 18 yaşından küçükler için ebeveyn veya yasal vasinin izin dilekçesi
 • İngiltere’de Tier 4 sponsor listesinde kayıtlı bir eğitim kurumundan alınmış, kabul edildiğinize ve kayıt olduğunuza dair belgeler (CAS)
 • IELTS Sonuç Belgesi
 • CAS Belgesi almak için sunduğunuz tüm belgeler.

Kişisel durumunuza uygun evrak listenizi İngiltere eğitim vizesi uzmanlarımızdan öğreneilir, dosyanızı eksiksiz olarak İngiltere Konsolosluk yetkililerine teslim edeilirsiniz.

Tier 4 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tier 4 vizesine en erken başvurabileceğiniz tarih, kayıt olduğunuz kursun başlangıcından en fazla 3 ay öncesidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra genellikle 3 hafta içinde vizenizle ilgili karar verilmektedir.

Tier 4 vizeniz çıktıktan sonra kursunuzun/okulunuzun başlangıç tarihinden en fazla 1 ay öncesinde İngiltere’ye gitmeniz gerekmektedir. Tier 4 vizesi ile İngiltere’de ne kadar kalacağınız kursunuzun türüne ve uzunluğuna bağlıdır.

İngiltere’de Akademik Eğitim Alacak Öğrencilerin Dikkatine!

6 aydan daha uzun sürecek akademik eğitimler için Tier 4 Genel Öğrenci vizesi alması gereken öğrenciler için artık eğitim alacakları sürenin uzunluğu kadar vize basılmayacaktır.

Bunun yerine 30 gün süreli bir vize verilecek ve bu vize öğrenci İngiltere’ye gittikten sonra 10 gün içinde öğrencinin daha önce başvuru sırasında tercih ettiği bir postaneye gönderilecektir.

Öğrenci iznini postaneden teslim alacaktır. Buna “vignette sticker” denilmektedir. Tier 4 vizesi için başvuru yapan öğrenciler vizeleri çıktıktan sonra 30 gün içinde İngiltere’ye giriş yapmak zorundadırlar. Yapmadıkları takdirde vizeleri iptal edilmiş sayılır ve Tier 4 vizesi için yeniden başvuru yapılması gerekir.

İngiltere vizesi için başvuru yapmak üzere vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan tüm soru ve görüşlerinizi de iletebilirsiniz.