İçeriğe geç

İletişim

Çin Transit Vize

UDK Dil Kursu uzmanları tarafından hazırlanan Çin transit vize bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Çin vize türleri arasında bulunan Çin transit vizesi (G vizesi); Çin’den transit geçiş yapacak kişilere verilen bir vize türüdür. Çin üzerinden herhangi bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek yoktur.

Havalimanından çıkılması ya da 24 saatten daha uzun bir süre konaklama gerektiren durumlarda transit vize alınması gerekmektedir.
24 saatten az kalınması durumunda Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Beijing ve Shanghai’de uygulanan 45 ülkenin vatandaşlarına transit geçişlerinde 72 saatlik vize muafiyeti 1 Ocak 2013 tarihten geçerli olmak üzere başladı. Bu tarihten itibaren geçerli olmak şartıyla aşağıda belirtilen ülke vatandaşları için:

 • Beijing Capital International, Shanghai Pudong International ve Shanghai Hongqiao International Havalimanlarında transit geçiş yapacak olan yolcular, mevcut geçerli olan pasaportları, gidecekleri ülkelerin geçerli vizeleri, uçak biletlerini yanlarında bulundurmak şartıyla 72 saatten az kalmak şartıyla Pekin ve Şanghay’da vizesiz olarak kalabilirler.

Arjantin, Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

 • Sadece Pekin, Şanghay Pudong Uluslararası Havaalanı ve Şanghay Hongqiao Uluslararası Havaalanı Pekin Capital Uluslararası Havaalanı üzerinden  geçiş yapan yolcular için geçerlidir. 
 • Bu uygulama tren, gemi veya diğer ulaşım araçlarıyla seyahat eden yolcular için geçerli değildir .
 • Yolcuların 72 saat süresince, Pekin veya Şangay dışında diğer şehirlere gitmelerine izin verilmez. Geldiğiniz şehirden ayrılmanız gerekir. Örneğin, Şangay Pudong Havalimanı’na iniş yaptıysanız yine Şanghay’dan hareket etmelisiniz, Pekin Uluslararası Havaalanı’ndan veya diğer havaalanlarından hareket edilemez.
 • 72 saat vizesiz bulunma süresi transit izin belgesi alınan saatte başlamaktadır, uçağın iniş saati dikkati alınmamaktadır.

Çin G Vizesi Başvurusu 2022

Çin vizesi için pasaport süresi Çin seyahati sonrası için en az 6 ay geçerli olmalıdır. Aynı zamanda 30 günü geçmeyen seyahatler için Çin vizesi alamaya ihtiyacı olmayan hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahiplerinin Çin seyahati için pasaport süresi organize edilen Çin seyahati sonrası için en az 6 ay olmalıdır.

Çin seyahati ya da Çin vizesi için pasaport süresi konusunda harekete geçmeden önce kontrol yapılması tavsiye edilmektedir. Türk vatandaşlarının vizelerinin tek girişli mi çok girişli mi olduğunu Çin’e seyahatlerinden önce kontrol etmeleri Çin’e giriş yaptıktan sonra vize sürelerini geçirmemeye dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde vize ihlalinde bulunan yabancılara cezai yaptırımlar uygulanmakta ve Çin’e giriş yasağı konulabilmektedir. Çin vizesini değerlendirilme ve sonuçlandırma yetkisi Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Çin Transit Vize için Gerekli Evraklar

Çin transit vize için gerekli evraklar diğer vize kategorilerindeki gibi genel evraklara tabidir. Ancak Çin Konsolosluk yetkilileri ek ya da alternatif evrak talebinde bulunabilir ya da mülakata çağırabilir. Çin transit vizesi için gerekli belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Pasaport : En az altı ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar. Ayrıca, kullanılacak olan pasaportun en az iki sayfası vize basımı için boş olmalıdır. Pasaportun fotokopisi de dosyaya eklenmelidir.
 • Kimlik : Pasaport bilgileri ile aynı bilgilere sahip olan kimlik kartının renkli fotokopisi dosyaya eklenmelidir.
 • İkametgah Belgeleri: E-Devlet üzerinden alınmış barkodlu ikametgah da evraklar arasına teslim edilmelidir.
 • Fotoğraf: Dosya içeriğinde 6 ay içinde çektirilmiş 2 adet Biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Çin Transit Vize (G) Başvuru Formu: Eksiksiz ve diğer teslim edilen evraklarla aynı bilgilere sahip form dosyada mutlaka bulunması gereken ana evraktır.
 • Rezervasyon Belgeleri: Seyatin tümüne ilişkin rezervasyon ve ulaşım evrakları da dosyada bulundurulmalıdır.
 • Seyahat Edilecek Ülke Vizesi de dosyaya eklenmelidir.

Çin Transit Vize Ücreti

Çin transit vize ücreti seyahatin sürecine bağlı olarak değişebilir. Çin vizesine dair vize ücreti ilgileri için ilgili sayfadan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Çin Devleti vize başvurularını yetkili acenteler aracılığıyla almaktadır. Bu nedenle vize işlem ücreti ve talebe göre diğer ek ücretlendirmeler de söz konusu olabilmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen ücret harç olarak tanımlanmakta ve idari harcamalar olarak sınıflandırılmaktadır.
Çin Konsolosluğu tarafından talep edilen harç ücreti bankaya yatırılarak dekontu ibraz edilmeden işlemleriniz başlamaz. Vize reddi ya da seyahatinizi gerçekleştirmemeniz durumunda da bu ücretin iadesi söz konusu olmayacaktır.
UDK Dil Kursu uzmanlarına ulaşarak vize ücreti kalemlerinizi öğrenerek ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Çin vizesi uzmanlarımıza 0 212 970 05 31 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi eğer resmi tatil günlerine denk gelmedi ise ya da herhangi olası bir arıza ya da çalışma durumunu aksatacak bir sorun yaşanmaz ise  7-14 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. 
Seyahatinizi planlarken olasılık dahilinde olan bu durumları göz önünde bulundurmalı ve her iki ülkenin resmi tatil günlerini de hesaba katmalısınız. Aksi halde vize onayınız istediğiniz sürede çıkmaz ve seyahatinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz. 
Aynı zamanda olası bir ret cevabı durumunda da süreç uzayacaktır. Bu nedenle seyahat sürenizi, tarihlerinizi gecikmelere göre planlamalısınız.

Çin Vize Reddi

Çin vizesi için onay gibi ret cevabı da olası bir durumdur. Dosyandaki eksikler, yanlış bilgilendirme ya da daha önce yaptığınız seyahatler buna sebep olabilir.
Genel istatistiklere bakıldığında genel olarak evrakların tesliminde yapılan hatalar ret cevabı konusunda ilk sırada yer alan dinamiktir. Bu nedenle profesyonel destek alınması önerilir.

Çin Vize Reddi İtiraz

Çin vize reddi almanız durumunda Çin Konsolosluk yetkilileri sizi bir evrakla ret nedenini açıklayacak bir evrak sunacaktır. Eğer ret konusunda haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız belgede yer alan birimlere itirazda bulunabilirsiniz.
Eğer vize reddiniz sizin yaptığınız bir hata sebebiyle gerçekleşmişse yapılan yanlışınızı çözümleyerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ancak vize ücretiniz iade edilmeyecek ve süreç için yeniden evrak temininde bulunmanız gerekecektir. 
UDK Dil Kursu uzmanları ret cevabınıza ilişkin sorunu çözümleyerek yeniden adınıza başvuru yapabilir. Danışmanlık sürecinizi ilk başvurunuzda başlatarak olası risk durumunuzu asgaride tutabilirsiniz. Böylelikle hem maddi hem de zaman kaybı konusunda korunmuş olursunuz.