İçeriğe geç

İletişim

Çek Cumhuriyeti Vizesi Evrakları

Değerli ziyaretçimiz,

Çek Cumhuriyeti vizesi için evraklar güncel koşullara göre farklılıklar ve değişiklikler içerebilmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatlerle ilgili gerekli evrak listesinin en güncel halini ücretsiz e-mail olarak almak ve eksiksiz evraklarla başvuru yapmak için UDK Dil Kursu Çek Cumhuriyeti vizesi departmanımızı arayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

 • Çek Cumhuriyeti’ne kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi 90 gün (kısa süreli vize) süreyle geçerli. Çek Cumhuriyeti vizesi için otel ve uçak rezervasyonlarının yapılmış olması ve belgelendirilmiş olması gerekiyor. Vize başvuru dosyasına eklenecek olan otel rezervasyonu belgesinde vize başvurusunda bulunan kişinin isminin yazılı olması koşulu bulunmaktadır. Uçak rezervasyonu tarihleri seyahat tarihleri ile uyumlu olmalı. Birkaç ülke ziyaret edilecekse, ülkeler arası seyahati gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonlarını belirtir belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. İki rezervasyon için de satın alma koşulu getirilmemiş.
 • Seyahate katılacak olan çocuklar 0-6 yaş aralığında ise vize ücreti ve aracı kurumun hizmet bedeli talep edilmemektedir. Çocuklar 6-12 yaş aralığında ise vize ücreti ödenmemekte ancak aracı kuruma hizmet bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları ise turistik vize başvurusu için normal talep edilen vize ücretinden daha az ödeme yapmaktadırlar.
 • Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan reşit olmayanlar için de ayrıca form doldurulmalıdır. Çek Cumhuriyeti Vizesi için gerekli evraklar arasına eklenecek fotoğraf arka fonu beyaz, son altı ay içinde çekilmiş, 35-40 mm ölçülerinde, yüzün fotoğrafın yüzde 70-80’ini kaplayacak şekilde başın ve omzun göründüğü yakın çekim olmalıdır.
 • Kızlık soyadının yazılı olduğu eski pasaport evliliği takip eden ilk üç ay içerisinde geçerli olmak üzere kızlık soyadının yazılı olduğu pasaport kullanabilir. 3 ayı geçen evliliklerde yenilenmiş olan pasaport kullanılması koşulu vardır. Pasaportla birlikte mutlaka evlilik cüzdanı ibrazı da gerekmektedir.
 • Eğer başvuru Ankara’dan yapılıyorsa ve seyahat bir tur aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa satın alınan turların programları da başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı konusu da belgelendirilmesi gereken konulardan biridir. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümündeki meblağ Çek Cumhuriyeti’nde kalınacak her gün için günlük 100 EURO olacak şekilde gösterilmelidir. Belgenin kaşeli ve ıslak imzalı olması şartı vardır. Ankara’dan yapılacak başvurular için günlük 130 TL olarak hesap edilmelidir. Eğer Çek Cumhuriyeti’ne seyahat masraflarını başvuru sahibinin dışında bir başkası karşılayacak ise bu durumun bir dilekçe ile belirtilmesi gerekmektedir. Masrafları karşılayacak kişinin ekonomik durumunu belirtir belgelerin de başvuru dosyasında bulundurulması istenir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ortak Evrak Listesi

 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerli olması talep edilen pasaportunuz vize bitiş tarihi itibariyle 90 gün geçerli olmalıdır. Evlilik nedeniyle soyadı değişikliği olduysa, evlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Bu süreyi aşan durumlarda veya boşanma nedeniyle bir değişiklik olduysa yeni kimlik ve pasaport bilgileriniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Dilekçe: Vize başvuru sahibi tarafından Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçe İngilizce yazılacak olup ülkeye yapılacak seyahatin amacını ve seyahat tarihlerini içerir. Çalışan kişiler hem şahsi dilekçelerini hem de şirketlerin alacakları izin yazısını dilekçe formatında sunarlar. Bu konu seyahate özel detayları içerdiği için UDK Dil Kursu temsilcilerimizden güncel ve doğru bilgi alabilirsiniz.
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf: 35*45 mm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel halinizi yansıtmalıdır.
 • Banka hesap özeti: (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir. Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel rezervasyonu: Seyahat tarihiniz itibariyle geçerli otel rezervasyonunuz olması gerekmektedir. Ayrıca eğer birden fazla ülke seyahati söz konusu ise gideceğinizi diğer ülkelerdeki konaklamanıza dair bilgileri ve rezervasyon bilgilerini vize dosyanıza eklemeniz gerekecektir.
 • Gelir durumunu gösterir belgeler: Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro  olacak şekilde toplam  tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır. Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi Evrak Listesi 

 • Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)
 • Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir.
 • Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıla ait Schengen vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve dönüşünüzden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu seyahatinizde size eşlik eden biri varsa ve o kişinin seyahati kapsayan geçerli vizesi varsa, o vizenin fotokopisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.

Pasaportunda kızlık soyadını kullanan başvuru sahiplerinin dikkatine:

Sadece evlendikten sonraki ilk üç ay içerisinde pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti başvurusu yapmak için üç ayı doldurduysanız pasaportunuzu güncel soyadınızla yenilemeniz gerekmektedir.Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı

 • 35×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf
 • Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)
 • Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. Birkaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir.
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirketlerin imza ,kaşesi kabul edilmemektedir.Ayrıca her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)
 • Ankara başvuruları için tur satın alanların tur programını sunmaları gerekmektedir.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro  olacak şekilde toplam  tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır. Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.

Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli) (İstanbul başvuruları için, ek olarak maaşınızın yattığı bankadan da imzalı ve kaşeli olarak son 3 aylık maaş hesabı sunmanız gerekmektedir.)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise:
 • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imza kaşeli)
 • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza kaşeli)
 • Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
 • Vergi levhası

Başvuru sahibi emekli ise:

 • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)(ıslak imza kaşeli)

Başvuru sahibi öğrenci ise:

 • Öğrenci Belgesi (E-Devletten alınmış ve kare kodlu olmak zorundadır.)
 • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:

Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna”diye belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (single ya da multiple) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.)
12 yaşın altındaki çocuklar, başvuruları için Vfs Global ofislerine gelmek zorunda değildir. Ancak çocuğun evraklarına E- Devlet’ ten alınmış Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. Bu evraktaki anne ve baba adının Muvafakatname’ deki isimlerle bire bir aynı olması gerekmektedir.

 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Evrak Listesi

 • Eksiksiz ve İingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU 
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (İIstanbul başvuruları için zorunludur.)
 • Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2’şer boş sayfa içermelidir.
 • Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve dönüşünüzden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu seyahatinizde size eşlik eden biri varsa ve o kişinin seyahati kapsayan geçerli vizesi varsa, o vizenin fotokopisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.Nüfus Cüzdan Fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı
 • 35×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf
 • Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası. (ıslak imza ve kaşeli olmalı ; seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)
 • Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir. 
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirekete ait olan kaşe kabul edilmemektedir Ayrıca her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş polis departmanından alınan resmi davetiye ve fotokopisi (POZVÁNÍ) (orijinali sunulmalıdır, davetiyede yer alan doğum tarihi, pasaport numarası, iş ve ev adresi gibi bilgiler muhakkak doğru yazılmış olmalıdır). Davet eden şirket Çek Cumhuriyetinde değilse görüşmenin Çek Cumhuriyetinde yapılacağına dair bağlayıcı belge (otelden alınmış davet onayı vb.) Davetiyede davet eden kişinin gidiş dönüş tarihleri ile doğum tarihi muhakkak belirtilmiş olmalıdır. Ankara başvuruları için Çek Cumhuriyeti’ndeki şirketten kişiye gönderilmiş imzalı ve kaşeli davetiye sunulmalıdır. Sunulacak davetiyelerin, ıslak imza kaşeli orijinal olması gerekmektedır. Davet eden şirket Çek Cumhuriyeti’nde değilse bile orijinal davetiye olması gerekmektedir (mail yoluyla imzalı kaşeli gönderilmiş davetiyeler kabul edilmemektedır.)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık şahsi hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir. Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı (ön yüzünün) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır.

Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli olmalı ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imzalı, kaşeli)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imzalı, kaşeli)

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imzalı, kaşeli)
 • 4B Bağkur dökümü (ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
 • Vergi levhası (evraklar güncel olmalıdır)

Başvuru sahibi emekli ise:

 • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) (ıslak imzalı, kaşeli)

Başvuru sahibi öğrenci ise:

 • Öğrenci Belgesi (E-Devlet’ten Kare kodlu olarak alınması gerekmektedir.)
 • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:
 • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orijinal muvafakatname eklenmelidir. (İstanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orijinal muvafakatname alınmalıdır. Muvafakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna” ibaresi belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (tek ya da çok girişli) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni (dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi Evrakları

 • Eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU(İstanbul başvuruları için zorunludur.)
 • Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2’şer boş sayfa içermelidir.
 • Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve dönüşünüzden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu seyahatinizde size eşlik eden biri varsa ve o kişinin seyahati kapsayan geçerli vizesi varsa, o vizenin fotokopisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı
 • 35×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf
 • Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası. (ıslak imzalı, kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)
 • Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş polis departmanından alınan resmi davetiye ve fotokopisi (POZVÁNÍ) (orijinali sunulmalıdır, davetiyede yer alan doğum tarihi, pasaport numarası ev adresi vb gibi bilgiler muhakkak doğru yazılmış olmalıdır.)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir. Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır). Kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir. Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir, diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır.

Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli olmalı ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imzalı kaşeli)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı(ıslak imza kaşeli)
 • 4B Bağkur dökümü (ıslak imza kaşeli) Şirketin son 6 ay içerisinde alınmmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
 • Vergi levhası (evraklar güncel olmalıdır)

Başvuru sahibi emekli ise:

 • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) (ıslak imzalı kaşeli)

Başvuru sahibi öğrenci ise: 

 • Öğrenci Belgesi (E-Devletten alınmış ve kare kodlu olmak zorundadır.)
 • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:
 • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orijinal muvafakatname alınmalıdır. Muvafakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna” ibaresi belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (tek ya da çok girişli) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir. Anne babanın geçerli vizesi olup sadece çocuk başvuru yapıyorsa yine anne babadan muvafakatnema eklenmelidir. 12 yaşın altındaki çocuklar, başvuruları için Vfs Global ofislerine gelmek zorunda değildir. Ancak çocuğun evraklarına E- Devlet’ ten alınmış Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. Bu evraktaki anne ve baba adının Muvafakatname’ deki isimlerle bire bir aynı olması gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni (dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Çek Cumhuriyeti Kültürel Faaliyetler, Spor Etkinlikleri veya Konferanslara Katılım Vizesi Evrak Listesi

 • Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU 
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)
 • Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir. 
 • Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıllık tüm schengen vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve dönüşünüzden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu seyahatinizde size eşlik eden biri varsa ve o kişinin seyahati kapsayan geçerli vizesi varsa, o vizenin fotokopisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı
 • 35×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf 
 • Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün /ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)
 • Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir. 
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirketlerin kaşesi kabul edilmemektedir. Ayrıca her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)
 • Ankara başvurularında Konaklama olarak elçiliğin databox’ına gönderilen belgeler kabul edilmemektedir. Kişilere imzalı kaşeli belge olarak sunulmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti’ndeki bir kurumdan, organizasyon sahibinden, üniversiteden veya bir spor kulübünden adınıza gönderilmiş, antetli kağıtta, imzalı ve kaşeli orjinal davetiye ile başvuru yapmaları tavsiye edilmekle birlikte, başvuru sahipleri, orjinal olmayan davetiyelerle de başvurularını yapabilirler.Davet eden kurum, klüp vb. Çek Cumhuriyeti’nde değilse, etkinliğin Çek Cumhuriyeti’nde yapılacağına dair bağlayıcı belge (otelden alınmış davet onayı vb.) gerekmektedir. Önemli Not: Eğitim amaçlı seyahat eden başvuru sahipleri, davetiyelerini mutlaka orjinal (Islak imzalı ve kaşeli) olarak sunmak zorundadırlar. 
 • Ankara’ dan yapılacak başvurularda, amaç farketmeksizin davetiyelerin mutlaka ıslak imza ve kaşeli orjinali gerekmektedir. Davet eden şirket Çek cumhuriyeti’nde değilse bile orjinal davetiye olması gerekmektedir. (Mail ya da faks yoluyla gönderilmiş davetiyeler kabul edilmemektedir.)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı(ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır.

Önemli Not: Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler, birbirine sponsor olabilir diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.

Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli) (İstanbul başvuruları için, ek olarak maaşınızın yattığı bankadan da imzalı ve kaşeli olarak son 3 aylık maaş hesabı sunmanız gerekmektedir.)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN, KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı(ıslak imza kaşeli)
 • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
 • Vergi levhası (evraklar güncel olmalıdır)

Başvuru sahibi emekli ise:

 • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) (ıslak imza kaşeli)
 • Başvuru sahibi öğrenci ise:
 • Öğrenci Belgesi (okuldan alınmış, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir.  (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna”diye belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (single ya da multiple) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar, başvuruları için Vfs Global ofislerine gelmek zorunda değildir. Ancak çocuğun evraklarına E- Devlet’ ten alınmış Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. Bu evraktaki anne ve baba adının Muvafakatname’ deki isimlerle bire bir aynı olması gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Evrakları

 • Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)
 • Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.
 • 35×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf 
 • Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası. (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi muhakak yer almalıdır) 
 • Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş Çek Cumhuriyetıindeki anlaşmalı şirketten gönderilmiş imzalı ve kaşeli davetiye
 • Türkiyedeki şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 aya ait ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası.
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR. 

 • Şirketin C2 yetki belgesi
 • Başvuru sahibinin sürücü belgesi ve aracın ruhsatı
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı(ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır.

Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa: Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna”diye belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (single ya da multiple) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.)

 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma izni.(dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olacak.)