İçeriğe geç

İletişim

Almanya Transit Vize

Almanya Transit Vizesi İçin Merak Edilenler

Almanya transit vizesi nedir?

Transit vize Almanya üzerinden aktarmalı bir uçuşunuz olacaksa ihtiyacınız olan vize türüdür. Almanya Transit Vize ile seyahat esnasında Havayolundan transit geçiş alanından çıkacaksanız Schengen vizesine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Almanya’dan transit seyahat gerçekleştireceğim, covid-19 aşılarımın olması şart mı?

Almanya’da transit alanından çıkış yapmayacaksanız şart değildir. Pasaport kontrol noktasından geçmenizi gerektirecek bir seyahatiniz olacaksa şarttır.

Almanya transit vize kaç günde çıkar?

Almanya transit vizeniz transit vize başvurunuzu ilgili kuruma yaptıktan sonra 3 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi durumunda sürecin uzayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Almanya transit vizesi için hangi evraklar gereklidir?

Almanya transit vizesi başvurunuz için; İmzalı başvuru formu, geçerli pasaport, transit yolculuğuna dair bilet rezervasyon belgeleri, asıl gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınız olduğunu gösterir belge ya da gideceğiniz ülkeye ait oturum/vize/ikamet izni fotokopisi, asıl ikamet ettiğiniz ülkedeki gelir belgelerinizi başvuru dosyası olarak hazırlayıp ilgili UDK Dil Kursune başvurunuzu yapmalısınız.

Almanya transit vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Transit vize için aşı şartı olmadığından özellikle bir aşı aranmıyor. Eğer transit alanından çıkacaksanız 2 doz Biontech aşı olmanız gerekmekte ve 2. Aşınızın üstünden 14 gün geçmelidir.

Almanya’ya transit seyahat için aşı şart mı?

Almanya transit vizesinde pasaport kontrol noktasından Schengen alanına giriş yapmayacaksanız aşı zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Almanya transit seyahatlerde tek doz Biontech ve Sinovac kabul ediliyor mu?

Almanya transit seyahatinizde aşı zorunluluğunuz bulunmamaktadır

Almanya’dan transit geçiş için ikinci aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Aşı olma zorunluluğu bulunmuyor fakat seyahat için hava yolu firmalarının isteği üzerine aşı olma zorunluluğunuz bulunabilir. Bu durumda ikinci aşınızın üzerinden 14 gün geçmesi gerekmektedir.

Transit başvuruda ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Başvuru esnasında aşı kartınızı sunmanız zorunlu değildir. Ülkede transit alanından Schengen alanına geçerseniz aşı kartınızın Almanca, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca dillerinden birine çevrili olması gerekmektedir.

Transit seyahatte ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

PCR testi hava yolu firmanızın talebi doğrultusunda uçuşunuzdan en fazla 72 saat önce yapılması isteniyor. Girişlerde anlık duruma göre PCR istenebilir.

Almanya transit seyahat için ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Transit geçişlerde karantina zorunluluğu yoktur.

Acil durumlarda transit Almanya vizesi almak için ne yapılmalı?

Seyahatinizin acil olduğunu belgelemeniz gerekmektedir. Almanya aktarmalı transit uçuş yapacağınız rezervasyon belgelerinizi eklediğiniz dosyanız ile ilgili UDK Dil Kursune başvuru dosyanızı teslim etmelisiniz.

Almanya transit vizesi için otel ve uçak satın almalı mıyım?

Asıl seyahat edeceğiniz ülkeye geçiş yaparken transfer alanından çıkacaksanız ve 24 saatten fazla kalacaksanız Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Transit vize için konaklama sunma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Uçuşunuza ait satın alma işlemleri için öncesinde havayolu firmanız ile iletişime geçerek transit geçiş için en güncel bilgilere erişim sağlamalı uçuş durumunuza göre biletleme ya da rezervasyon işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Konsoloslukların ret verme ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve mağdur olmamak için satın alma işlemi yapmamanız öncelik olmalıdır.

Almanya Transit Vize Başvurusu

Almanya transit vize başvurusu adımlarından önce transit vizenin ne olduğunu açıklamak gerekir. Transit vize kısa süreli bir vize türüdür ve kişi varılacak ülke dışında farklı bir ülkeye daha uğrayacaksa bu vizeye başvurmalıdır.

A Tipi Transit Vize

Almanya havaalanı transit vizesinde (A tipi transit vize) kişi Türkiye’den hareket edecek ve Schengen üyesi olmayan bir ülkeye yurt dışı seyahati gerçekleştirecekse transit alan dışına çıkmamak ve 24 saati geçmemek şartıyla vize almadan geçiş yapabilir.

C Tipi Transit Vize

Schengen vizesinin alınmasını gerektiren transit vizede ise (C tipi transit vize), kişi uluslararası transit alanından çıkıp pasaport kontrolüne girecekse Schengen vizesi alınması şartı vardır. Schengen ülkesi üzerinden bir aktarma yapılacaksa da aynı durum geçerlidir.

Başvuru sahipleri seyahat sürelerinin en az 1 ay öncesinden Almanya transit vize başvurularını yapmalıdır. Vize başvuru evrakları tüm vizelerde olduğu gibi transit vize başvurusunda da doğru ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Başvurular Almanya Konsolosluğu’na direk olarak ya da Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ve acenteler vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Almanya transit vizesi için başvuruda ücretler diğer vize türlerinden farklı değildir. Konsolosluğun belirlediği ücretler üzerinden işlem yapılmaktadır. Transit vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar da diğer vize türleriyle aynıdır. İbraz edilen belgeler hatasız ve eksiksiz olmalı, uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.

Daha önce verilmediyse biyometrik veriler mutlaka kaydedilmeli ve dosyaya eklenmelidir. Almanya Konsolosluğu’nun ek evrak ve evrak değişikliği talep etme hakkı bulunmaktadır. Transit geçiş kara yolu üzerinden ve özel araçla yapılacaksa araç için gereken ehliyet, ruhsat, sigorta gibi tüm belgeler de temin edilmelidir.

Almanya Transit Vize Ücreti 2022 Yıl Ne Kadar?

Almanya Transit vize ücreti ülkeden sadece transit olarak geçiş yapacağınıza bakılmaksızın Schengen vize ücretiyle aynıdır. Konsolosluk, Aracı kurum ücreti ve Danışmanlık bedeli ile birlikte 170 Euro ödeme yapmanız istenmektedir.

Transit Vize Harcı Ne Kadar Nereye Yatırılır?

Almanya transit vize harcı aksi belirtilmedikçe 120 Euro’dur. Konsolosluğun belirlediği yetkili UDK Dil Kursu’ne başvuru dosyanızı teslim ettikten sonra Euro ve T olarak yatırılır. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda iade edilmez fakat Almanya Federal Cumhuriyeti itiraz yolunu açık tutmaktadır. İlgili tüm sorularınızı UDK Dil Kursu uzman ekibimize sorabilirsiniz.

Almanya Transit Vizesi İçin Başvuru Formu

Almanya transit vizesi başvuru formunda boş bırakabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Örnek: Konaklama olmayacağı için konaklama kısmının boş kalması sorun teşkil etmemektedir. Seyahat amacını doğru beyan etmelisiniz.Schengen alanına giriş ve çıkış ülkelerini doğru yazmalı ve asıl varacağınız ülkedeki oturum ya da ikamet iznini sunmalısınız.

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır?

“Almanya Transit Vizesi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alınır?” konusuna aşağıdaki maddeler ile yanıt verebiliriz.

 • UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayarak vize uzmanlarımızla görüştüğünüzde size transit vize için hazırlamanız gereken evrakları mail ve kısa mesaj olarak göndereceklerdir.
 • Uzmanlarımızla görüşmeniz sonucu size yolladıkları mailde yer alan evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlayın. Konsolosluk gerekli durumlarda ek evrak talep edebilmektedir. Böyle durumlarda vize uzmanlarımızla iletişimde kalarak eksik ya da hatalı evrak hazırlamanın önüne geçmiş olacaksınız.
 • Hazırladığınız tüm evrakları bir dosya haline getirerek bulunduğunuz yere en yakın UDK Dil Kursu şubemize şahsen gelerek ya da kargo yoluyla ulaştırın. Kargo kullanıyorsanız kargo takip numaranızı not etmenizi tavsiye ederiz. Kargonuz UDK Dil Kursu’ne ulaştıktan sonra size bilgilendirme yapılacaktır. Kargo ve kurye hizmet bedelleri başvuru sahibi tarafından ödenmektedir.
 • Başvuru dosyanız UDK Dil Kursu Almanya vize bölümüne ulaştıktan sonra incelenir ve ardından size bir bilgilendirme maili gönderilir. Bu mailde hatalı ya da eksik evraklarınız varsa belirtilir. Evraklarınız hatasız ve doğruysa vize randevu tarihi ve saati için onayınız alınacaktır.
 • Randevu onayınız alındıktan sonra, 2014 yılı sonrası parmak izi vermediyseniz Schengen yönetmeliği gereği parmak izi kaydı yaptırmanız ve biyometrik bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Bunun için yetkili başvuru merkezlerine şahsen gitmelisiniz. Tüm süreç boyunca vize danışmanlarımız sizlere eşlik edecektir. 2014 sonrası parmak izi beyanında bulunduysanız istisnai durumlar dışında şahsen bulunmanız gerekmemektedir.
 • Son aşamada biyometrik veriler de alındıktan sonra UDK Dil Kursu’nin de kontrolüyle Almanya transit vize başvurularının sonucu ortalama 7-15 iş günü içinde çıkmaktadır. Bu süre yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve ek işlem sürelerini içermemektedir. Yetkili danışmanlarımız işlemleriniz sonuçlandığında pasaportlarınızı ofislerimizde şahsen teslim edecek ya da verdiğiniz adrese kargo yoluyla ulaştıracaktır.

“Almanya Transit Vizesi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alınır?” sorusu ve vize ile ilgili diğer tüm sorularınız için UDK Dil Kursu müşteri temsilcilerini arayabilirsiniz.

Almanya Havaalanı Transit Vizesi (A Tipi Vize)

Türkiye´den hareketle Schengen ülkesi olmayan üçüncü bir ülkeye giderken Almanya´da bir havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak sadece Frankfurt/Main ve Münih Havalimanları’nda ve belli zamanlarda Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Berlin-Tegel Havalimanları’nda mümkündür. Frankfurt aktarmalı uçuşlarda vize gerekmekmektedir.

Bu şekilde seyahat edecek aşağıda sıralanan ülke vatandaşlarının Almanya Schengen kapsamında bulunan havaalanı transit vizesi almaları gerekmektedir: Etiyopya, Afganistan, Bangladeş, Eritrea, Gana, Hindistan, İran, Irak, Ürdün (istisnalarla), Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lübnan, Mali, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Sudan, Güney Sudan, Suriye, Türkiye (hizmet pasaportu veya resmi görevle gideceklere verilen pasaportlar hariç)

İstisnalar: Yalnızca aşağıdaki durumlarda vizeye ihtiyacınız yoktur;

 • Diplomat pasaportunuz varsa
 • Geçerli bir vizeniz varsa veya herhangi bir Schengen ülkesi veya Bulgaristan, İrlanda, Hırvatistan, Romanya, Birleşik Krallık (UK) veya Kıbrıs için ikamet izniniz varsa
 • Hamilini koşulsuz şartsız geri kabul edeceğini garanti eden Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri için geçerli vizeniz veya ikamet izniniz varsa
 • Hamilini koşulsuz şartsız geri kabul edeceğini garanti eden Andorra veya San Marino için geçerli ikamet izniniz varsa (sadece vize yeterli değildir!) AB/AET/İsviçre vatandaşının aile ferdiyseniz ve onunla birlikte seyahat ediyorsanız

Almanya Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gerekli ek belge
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
 • Fotoğraf: 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Vize harcı
 • Uçuş bileti veya rezervasyonu (yolculuğunuz hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir, örneğin havalimanında terminal değişikliği ve dolayısıyla ülkeye giriş işlemi yaptırmanız gerekip gerekmediğini tam olarak öğrenin)
 • Gideceğiniz ülkeye ait vize/ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer bir belge
 • İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Transit Vize (C Tipi Vize)

Terminal değişikliği nedeniyle uluslararası transit alanını terk edip pasaport kontrolünden geçmeniz gerekiyorsa Schengen vizesi almanız gerekir.

Değerli Misafirlerimiz Almanya Transit vize ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi ve profesyonel hizmet almak için UDK Dil Kursu firmamızı arayabilirsiniz.