İçeriğe geç

İletişim

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Merak Edilenler

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi kaç günde sonuçlanır?

Bulgaristan arkadaş ziyareti vizesi başvuruları ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi aldığımızda Schengen ülkelerine girebilir miyiz?

Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında değildir. Sadece Avrupa ülkesidir ve Bulgaristan ziyaret vizesi ile sadece Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi ile hangi ülkelere giriş yapabilirim?

Bulgaristan arkadaş ziyareti vizesi ile sadece Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

Aile ve arkadaş ziyaret vizesi seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret genelde 10 iş gününde sonuçlansa dahi 15 gün sonrasında seyahat tarihi başlatılması önerilmektedir. Ve en önemlisi ziyaret davetiyesidir. Mutlaka sizi davet eden kişinin size yabancılar şubesinden onaylı bir davetiye göndermesi şarttır.

Aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvurusu esnasında uçak ya da otel satın alma zorunluluğu var mıdır?

Bulgaristan aile ve arkadaş vizesi başvurusunda satın alınmış otel uçak zorunluluğu yoktur. Otel rezervasyonu ya da kalacak yer sunma zorunluluğu yoktur.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi için davetiye zorunlu mudur? Bulgaristan’dan davetiye nasıl gönderilir?

Bulgaristan aile ve ziyaret vize başvurusu için Davetiye zorunludur. Bulgaristan davetiye ile vize almak ziyaret türü için geçerlidir. Davet eden kişi bağlı bulunduğu yabancılar şubesine gidip ziyaret davetiyesi talep eder. Davetiye imzalı kaşeli ve davet edilen kişinin isminin kesinlikle davetiye üzerinde yazması zorunludur. Başvuru esnasında davetiye orijinali zorunludur.

Sayfamızın devamında Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar, aile ve arkadaş vize başvurularında zorunlu olan davet belgesi, davetiyesiz vize başvuru şartları, çocuklar için yapılan vize başvurularında gerekli evraklar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bulgaristan’da bir aile üyesi veya arkadaşı yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanlarına 90 günden az sürecek ziyaretler öncesinde Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi almaları gerekir.

İkamet edilen bölgeye en yakın UDK Dil Kursu temsilcimizi arayarak mesleğinize veya statünüze uygun güncel evrak listesini talep edin. UDK Dil Kursu temsilcilerimiz memnuniyetle size yardımcı olacaktır. UDK Dil Kursu temsilcimizden alacağınız e-postada Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi için gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, Seyahat Sağlık Sigortası ücretini toplu olarak tarafınıza bildirilecektir.

Bulgaristan’da yaşayan aile üyesini, arkadaşınızı ve akrabanızı kısa süreli ziyaret etmek amaçlı yapılan vize başvuru sürecini başlatmak ve prosedür hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0 382 213 86 60 numarasından destek hattımızı arayabilir, ayrıntılı soru ve görüşlerinizi vize@udk.com.tr mail adresimize iletebilirsiniz.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

 • Pasaport – Seyahat sonrasında en az bir (1) yıl geçerli olmalı.
 • Biyometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi – Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.
 • Davetiye: Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişi veya kişiler adına düzenlenmiş olmalı. Davetiyeyi gönderen kişinin bulunduğu şehrin Polis, Yabancılar Şubesi’nden (Migratsiya) onaylı olmalı.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi. Bulgaristan’a aile ziyaretine gidecek kişiye ait Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi. (Hesapta seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerekir)
 • Liçna Karta fotokopisi: Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapacak kişinin Bulgaristan’da ailesi veya eşi var ise: Yakınına ait Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) fotokopisi. Bulgaristan’dan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi gönderen kişi, davet ettiği kişinin Bulgaristan’da bulunduğu sürece tüm masraflarını ve bakımını üstleneceğine dair bir Bulgaristan Noteri tarafından tasdiklenmiş Taahhütname (Deklaratsiya) gönderebilirse yukarıda sayılı olan evraklar da olmak şartıyla Uzun Süreli Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapılabilir.
 • Muvafakatname: Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşından gün almamış ise: Bulgaristan seyahatine ebeveynleri ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahati yapmasına izin verdiklerine dair bir Türkiye Cumhuriyeti Noterinden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Harç Ücretleri

Bulgaristan arkadaş ziyareti vizesi başvurularında konsolosluk hesabına vize harcı yatırılması gerekmektedir. Harçlar başvuruda bulunan kişilerin uyruklarına ve yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Vize harç ücretleri ve yatırılacak banka hesap bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için Vize merkezi müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya, Ukrayna 35 Euro

Diğer Ülkeler 80 Euro

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Hesap Bilgileri

Vize Harcı Konsolosluk Banka Hesap Bilgileri

Garanti Bankası

Hesap Numarası : 00082/9091985

IBAN Numarası: TR83 0006 2000 0820 0009 0919 85

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Hesap Bilgileri

Garanti Bankası

Hesap Numarası: 395/9074277

IBAN Numarası: TR26 0006 2000 3950 0009 0742 77

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu

İş Bankası

IBAN Numarası: TR65 0006 4000 0011 3000 6037 26

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

Garanti Bankası

IBAN Numarası: TR65 0006 4000 0011 3000 6037 26

Aile ve arkadaş Ziyaret Vize Başvuruları Nereye yapılır?

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vize başvurularını yapacağınız Bulgaristan Konsolosluğu ikamet ettiğiniz şehre göre değişir. Aşağıdaki listede, bulunduğunuz ile göre hangi Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerektiği belirtilmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Görev bölgesi

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Görev bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çorlu

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir, Yalova

18 Yaş Altı Kişiler İçin Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi on sekiz (18) yaşından gün almamış ise:
 • Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahatin yapmasına izin verdiklerine dair T.C. Noterden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan pasaportlarının fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta’nın fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Anne veya babaya ait en aza 20.000 TL bakiye olan Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi.
 • Anne ve babaya ait Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türkiye Evlilik Cüzdanı fotokopisi.
 • Vize başvuru formu

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Vize başvuru formu, Bulgaristan aile ziyaret vizesi için gerekli evrak listesinin başında gelmektedir. Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.

 • İstanbul, Edirne, Bursa, Ankara ve Gaziantep bölgelerinden yapılan Bulgaristan vize işlemleri çin: Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin retle sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi Evraklar 2022

 • Pasaport – Vizeye başvuracak kişiye ait ve seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 • Biyometrik fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi – Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi velisi tarafından imzalanmaktadır.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için Bulgaristan’da evliliğin yapıldığı şehrin belediyesinden alınmış Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak ot Obştinata).
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuran kişiye ait en fazla on beş (15) gün önceye ait Banka Hesap Dökümü fotokopisi: İmzalı ve kaşeli. İmzayı atan banka görevlisinin imzasını da içeren İmza Sirküsü. Son bakiye en az 5.000 TL olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişinin Bulgaristan vatandaşı olan eşine ait Bulgaristan pasaportunun ve Bulgaristan Kimlik Kartı’nın (Liçna Karta) fotokopileri.
 • Bulgaristan vatandaşı olan eşin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da varsa ve vatandaşı olduğu ülkelere ait pasaportlardaki isimleri farklı ise Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, bu ülkeden alınması gereken bir davet mektubu alması gerekir. Davetiyeyi gönderecek olan kişinin Bulgaristan vatandaşı veya Bulgaristan Oturum İzni sahibi olması gerekir. Bu belge Türkiye’ye gönderilmeden önce yetkili bir Bulgaristan devlet dairesi tarafından onaylanması gerekir. Bu birim ise kişinin yaşadığı şehrin Polis Merkezinin, Yabancılar Şubesi’dir. Hazırlanacak olan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Davetiyesinin orijinali vize başvuru dosyasına dâhil edilmeli. Bu evrak belirli bir süre geçerli olduğu için, güncelliği bitmeden kullanılması gerekir.
 • Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları belirli bir nedene göre talep edilebildiği için hazırlanacak olan diğer evraklarda da farklılıklar olabiliyor. Ayrıca alınan her farklı vize türü ülkede yapılabilecek şeylerin durumu da değişebiliyor. Örneğin, Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi ile Bulgaristan’da ticari faaliyetlerde bulunulamaz.
 • Tüm Bulgaristan vize talepleri ile ilgili değerlendirmeler vizenin başvurusunun yapıldığı Türkiye’deki resmi Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yapılır. Vizenin değerlendirme süresi belirli olmasına rağmen ilgili temsilciliğin ek evrak isteme veya değerlendirme süresini uzatma hakkı bulunur. Gecikme olabilecek durumlardan bir diğeri ise teslim edilen Bulgaristan Vize Başvuru Dosyasında bulunan eksik belgeler veya hatalı doldurulmaları olabilir. Konsolosluk başvuru sahibini gerekli gördüğü durumlarda mülakata da çağırabilir.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesii için ayrıntılı bilgi için bizi arayarak destek alabilir, detaylı soru ve görüşlerinizi vize@udk.com.tr adresimize yazabilirsiniz. Bulgaristan Departmanı yetkililerimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaklardır.