İçeriğe geç

İletişim

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize İçin Merak Edilenler

Bulgaristan ticari vize kaç günde sonuçlanır?

Bulgaristan Turistik Vize ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre tatil günleri ve yoğunluklara bağlı olarak değişebilir.

Ticari vize aldığımızda Schengen ülkelerine girebilir miyiz?

Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında değildir. Sadece Avrupa ülkesidir ve Bulgaristan Ticari Vize ile sadece Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

Bulgaristan ticari vizesi ile hangi ülkelere giriş yapabilirim?

Bulgaristan ticari vizeniz çift girişli ya da çok girişli ise yalnızca Hırvatistan ve Romanya‘ya girebilirsiniz.

Bulgaristan’a ticari vize başvurusu ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bulgaristan ticari vizeler genelde 10 iş gününde sonuçlansa dahi 15 gün sonrasında seyahat tarihi başlatılması önerilmektedir. Ve en önemlisi ticari vizede ticari davetiyedir. Mutlaka yabancılar şubesinden onaylı olmalıdır.

Bulgaristan ticari vizesi başvurusu esnasında uçak ya da otel satın alma zorunluluğu var mıdır?

Bulgaristan’a ticari vize başvurusu sırasında satın alınmış otel uçak zorunluluğu yoktur. Otel rezervasyonu ya da kalacak yer sunma zorunluluğu yoktur.

Ticari vize için ticari davetiye zorunlu mudur?

Bulgaristan ticari vize başvurusu için ticari davetiye zorunludur.

Bulgaristan ticari dize davetiyenin süresine göre mi sonuçlanır?

Bulgaristan ticari vize genelde ilk ticari vize başvurusu ise 30 gün ve tek giriş olarak sonuçlanmaktadır. Ama inisiyatif Bulgaristan konsolosluğuna aittir. Yani davetiyenizin süresine göre sonuçlanmayabilir.

Bulgaristan’a Ticari Vize

Bulgaristan’a 90 günden kısa sürecek olan iş amaçlı görüşme, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyet amaçlı bir seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ülke sınırlarına giriş yapabilmesi için kısa süreli Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bulgaristan vize başvurularında parmak izi kaydı zorunluluğu yoktur. Bu nedenle şahsen konsoloslukta bulunmanıza gerek kalmaksızın sizin adınıza başvurunuzu tamamlamaktayız.

Bulgaristan ticari vize başvurunuzu başlatabilmemiz için aşağıdaki evrakları ofisimize kargo ile veya şahsen iletmeniz yeterli olacaktır. Size yakın olan bölgedeki UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak durumunuzu anlatın ve size güncel evrak listesini göndermelerini isteyin. Müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Bulgaristan Departmanı vize uzmanlarımız tarafından tarafınıza gönderilen e-mail’de en güncel gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti total olarak tarafınıza bildirilecektir. Bilgi ve başvuru için arayabilirsiniz. 0 382 213 86 60

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar 2022

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

 • Pasaport – En az bir (1) yıl geçerli.
 • Ticari Davetiyenin Orijinali. (Bulgaristan’daki davet gönderen şirketin bulunduğu şehrin Polis Merkezi, Yabancılar Şubesi’nden onaylanmış olmalı)
 • Biyometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde. Son üç (3) ay içerisinde çekilmiş.
 • İşlemleriniz için, Bulgaristan Vizesi İşlemi Takip Belgesi.
 • Bulgaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılan Dilekçe. Şirketinizin kaşeli, imzalı ve antetli kâğıdına, gidiş amacınızı ve görev belirtilmiş yazı.
 • Şirketin Faaliyet Belgesi, Şirketin Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası.
 • Şirketin Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi. (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek)
 • Ticari Vize için başvuracak kişi çalışan ise yukarıdaki belgelere ilaveten: SGK Dökümü (Son 3 aya ait)
 • İşe Giriş Bildirgesi.
 • Maaş Bordrosu – Kaşeli ve İmzalı.
 • Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli İş Sözleşmesi’nin orijinali.
 • Var ise Bulgaristan’dan Davetiye almış olduğunuz firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan Fatura, Gümrük Beyannamesi, Sözleşme, Anlaşma vb. evraklar.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Nüfus Müdürlüğü’nden alınır)
 • Bulgaristan ticari vize

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Hakkında Ayrıntılı Bilgi

 • Bulgaristan’a iş amaçlı seyahat gerçekleştirecek olan Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Bulgaristan Ticari Vize almaları gerekir.
 • Ticari Vize talebi için hazırlanacak olan başvuru dosyasında bulunması gereken evraklarda başvuru sahibinin işi ile ilgili de kanıtlar sunması gerekir. Ayrıca Bulgaristan’da gidilecek olan etkinlikten veya görüşülecek olan şirketten davetiye de alınması gerekir. Tüm belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve içeriklerinin doğru şekilde doldurulması, doğru bilgiler içermesi gerekir. Tabii alınacakları resmi kurumlar tarafından da imza, kaşe ve apostilli şekilde onaylanarak hazırlanmaları da işlemlerin olumlu bir şekilde tamamlanması için gereklidir.
 • Ticari Vizesi almak isteyen şirket sahipleri/ortakları veya şirket çalışanlarının ticari davetiye almaları gerekmektedir. Bulgaristan Ticari Vize için gerekli evrakların en önemlisi Bulgaristan’daki firmadan gönderilecek olan davet mektubudur. Bulgaristan’dan davet mektubu gönderen şirketin, bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’ne veya Emniyet Merkezi’ne onaylatması ve davetiyenin orijinal halini Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi veya kişilere posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.
 • Ticari Vizesi almak için gerekli olan davet mektubunun geçerlilik süresi en fazla üç (3) aydır. Eğer Bulgaristan seyahatinizin amacı ticari bir faaliyeti içermiyorsa Ticari Vize başvurusunda bulunamazsınız.
 • Uzun süreli Ticari Vize talebinde bulunuyorsanız Bulgaristan’da ticari ilişki içinde olduğunuz şirketten davet mektubu almanın yanında eğer varsa söz konusu şirketle ticari ilişki içinde olduğunuzu ispat eden anlaşma metni, sözleşme, gümrük beyannamesi gibi ticari faaliyeti belgeleyen evrakları da sunmanız gerekmektedir.
 • Ticari vize başvurusu işlemleri sırasında Bulgaristan Konsolosluğu gerekli bulduğu durumlarda ek evrak talebinde bulunabilir, vize başvuru sahibini mülakat için konsolosluğa çağırabilir.
 • Ticari vizesi talebinin Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ret ile sonuçlandığı durumlarda Konsolosluk ve vize işlemlerini yürüten acente veya udk dil kursu vize harç bedellerini başvuru sahibine geri ödememektedir. Vize sonucu ne olursa olsun, her koşulda vize harç bedellerinin geri ödemesi yapılmaz. Vize sonucuyla ilgili tek karar mercii Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine aittir.
 • Ticari Vizeye sahibi olup, Bulgaristan’a özel araçla gidilecekse Yeşil Sigorta yaptırılması gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu Hakkında

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formu’nu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir.

Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat edilmesi unutulmamalı.

 

3 Adımda Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

 1. Hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo ile ulaştırın.
 2. Evraklarınızın teslim alındığı bilgisini sizlerle paylaşıp, en uygun başvuru gününde vize başvurunuzu gerçekleştirmiş olacağız.
 3. Başvuru işlemlerinizin sonlanmasının ardından pasaportlarınızı onayınıza sunarak kargo aracılığı ile sizlere ulaştıracağız.

Bulgaristan Ticari Başvurusu Hakkında Önemli Notlar

Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortası) ve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız. Bulgaristan sınırından girerken otel rezervasyon belgenizi yanınızda bulundurunuz.

Türkiye Oturum İzni sahibi yabancı vatandaşlar Bulgaristan vizesi başvurularını yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu’na yapabilir. Bulgaristan D Vize hakkında detaylı bilgi için Bulgaristan oturma izni sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bulgaristan vize işlemleri ortalama 10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Bulgaristan ve Türkiye resmi tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize başvurularında bu süre uzayabilmektedir) Bulgaristan vize işlemleri ile ilgili karar yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu’na ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne aittir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuruları Nereye yapılır?

Bulgaristan Ticari Vize başvurularını yapacağınız Bulgaristan Konsolosluğu ikamet ettiğiniz şehre göre değişir. Aşağıdaki listede, bulunduğunuz ile göre hangi Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerektiği belirtilmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Görev bölgesi

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Görev bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çorlu

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir, Yalova

Bulgaristan Ticari Vize Harç Ücretleri

Bulgaristan Turistik vize başvurularında konsolosluk hesabına vize harcı yatırılması gerekmektedir. Harçlar başvuruda bulunan kişilerin uyruklarına ve yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Vize harç ücretleri ve yatırılacak banka hesap bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için Vize merkezi müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bulgaristan Ticari Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan Ticari Vizesi için nereye başvurabilirim?

Bulgaristan Ticari Vizesi akredite olmuş acentelere, UDK Dil Kursu’ne başvurmanız Konsolosluk ve büyükelçiliklerine vize işlemlerinizi başvuruda bulunabilirsiniz.

Ticari Vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum, fakat Bulgar firma bana davetiye gönderemiyor. Davetiyesiz ticari vize için başvuruda bulunabilir miyim?

Ticari vize için gerekli evrakların başında davetiye gelmektedir. Davetiyeniz olmaksızın ticari vize başvurusunda bulunamazsınız.

Bulgar firma size davetiye gönderemiyorsa konu ile Ticari Vizesi için gereken davet mektubu ne kadar süre ile geçerlidir?

Ticari Vizesi için gereken davet mektubunun geçerlilik süresi maksimum üç (3) aydır.

Ticari Vizesi almak Turistik Bulgaristan vizesi almaktan daha mı kolay?

Yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde o ülkeden gelen davet yazıları konsolosluklarda her zaman avantaj sağlamaktadır. Ticari Vizesi için en önemli belge ise Bulgaristan’daki şirketten gelen davet yazısıdır. Daha önce almış olduğunuzu Ticari Vize var ise bir sonraki Bulgaristan Ticari Vizesi uzun süreli olma ihtimali çok yüksek. Daha önceden alınmış Bulgaristan vizeniz yok ise uzun süreli Ticari Vize almanız düşük ihtimal. Konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

Şirketi olan herkes, Bulgaristan’ı ziyaret etmek için Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda mı bulunmalı?

Şirketi olan herkes Ticari Vize başvurusunda bulunmak zorunda değil. Seyahat amacınız ticari bir faaliyet içermiyorsa Bulgaristan turist vize başvurusunda bulunmalısınız.