İçeriğe geç

İletişim

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi

UDK Dil Kursu, Polonya vize başvuru işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle danışmanlık hizmeti vermektedir. UDK Dil Kursu Polonya vize departmanı vize başvuru dosyanızı doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız için destek olmaktadır. Polonya Konsolosluğu, Polonya vizesinin sonucu hakkında değerlendirme yetkisine sahip tek yetkili makamdır. Polonya Konsolosluğu tarafından istenen Polonya vize evrak listesine ve vize hakkında en güncel bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilir, UDK Dil Kursu temsilcilerimi arayabilirsiniz.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu

T.C. umumi yani bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar Polonya’ya eğitim ya da akademik araştırma görevleri dolayısıyla yapılacak seyahatlerde Polonya eğitim ve araştırma vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu vize türü 180 gün içerisinde en fazla 90 gün konaklamaya izin veren kısa süreli bir Schengen vize türüdür. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları ise seyahatlerinde 90 günü aşmamak koşuluyla Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır.

Başvuru sahipleri tarafından UDK Dil Kursu Polonya vize uzmanlarımıza sıklıkla “Polonya eğitim ve araştırma vizesi nasıl alınır?” sorusu yöneltilmektedir. Bu konuyla ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Eğitim ve araştırma vizesi Polonya için hazırlanacak bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Tüm vize türleri için ortak hazırlanması gereken evrakların yanı sıra başvuru sahiplerinin bu vize kategorisine özel hazırlayacakları evraklar arasında en önemlilerinden biri, Türkiye Ulusal Ajansı veya TÜBİTAK tarafından verilen ve kişilerin bir Avrupa Birliği (AB) programı kapsamında desteklendiğini belirten davet mektubudur.

Eğitim ve araştırma vizesi Polonya için ayrıca kişilerin sahip olduğu pasaportların güncel olması, en az 2 boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Otelde ya da evde kalınacağını belirten konaklamaya dair belgeler ile otel rezervasyonu da başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Polonya için eğitim ve araştırma vizesi alırken yapılması gereken işlemler arasında bir diğer önemli adım ise parmak izi kaydıdır. Parmak izi kaydı, yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılmalıdır. Daha önce hiç biyometrik veri kaydı yaptırmamış ya da son 5 yıl içinde parmak izi vermemiş vatandaşların bu işlemi yaptırması zorunludur.

Polonya eğitim ve araştırma vizesi başvurusu için şahsen konsolosluklara müracaat edilmemektedir. Vize başvuru işlemleri konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık kurumları ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Vizenin değerlendirilmesi ve karar konusunda yetki yalnızca Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği’nde bulunur. UDK Dil Kursu’nin karara herhangi bir etkisi ya da yaptırımı kesinlikle bulunmamaktadır. Polonya vize işlemleriyle ilgili tüm sorularınız için Polonya vize departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler başvuru yapılan vize türünün dışında olmamalıdır. Polonya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doğru eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup Polonya’ya seyahat edecek kişilerin vize türlerine göre doldurması zorunlu olan bir belgedir. Vize başvuru formunun seyahat amacına istinaden eksiksiz doldurulması ve beyan edilen evrakların formun içeriğini desteklemesi gereklidir. Polonya vize başvuru formunda ibraz edilen seyahatin amacı, şirket yazısı ya da şahsi dilekçe belirtilen seyahat tarihleriyle uyumlu olmak zorundadır. Polonya vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler diğer belgelerdeki bilgileri teyit etmelidir. Pasaportta yer alan bilgilerden farklı kimlik bilgileri ya da seyahat belgelerinden farklı konaklama bilgileri vizenin ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Vize başvuru formunu dolduran başvuru sahibi verdiği tüm bilgileri doğru ve tam olarak ibraz etmiş olur.

Polonya vize başvuru formu doldurulurken hatalı veya yanlış herhangi bir bilgi verilmemelidir. Bir Schengen ülkesinden vize reddi almak bir sonraki vize başvurularını olumsuz olarak etkilemektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimiz Polonya vize başvuru formunun doğru, tam ve konsolosluğun istediği şekilde doldurulması için başvuru sahibine yardımcı olmaktadırlar. Polonya vize başvuru formunun Latin harfleri ile bilgisayarda ya da el yazısıyla okunaklı ve bir düzeltme yapmadan ve yazının üzerini çizmeden doldurulması, forma girilen bilgilerin pasaportta yer alan bilgiler ile örtüşmesi gerekir.

Formdaki bütün soruların cevaplandırılması gereklidir. Başvuru sahibi ile ilgili olmayan soruların ilgili boşluğa çizgi çekmek suretiyle cevaplandırılması gerekir. İstenen belgelerin tamamının beyan edilmemesi, formun hatalı veya eksik doldurulması, form üzerinde düzeltme yapılması ya da hataların üzerinin çizilmesi halinde başvuru kabul edilmez. Vize başvurusunda bulunan kişiye ait pasaportun Polonya’da planlanan son kalış günü itibariyle en az 3 ay daha geçerli olması gerekir. Geçerlilik süresi daha kısa olan pasaportlar konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Polonya Vizesi için Davet Mektubu

Polonya vizesi için davetiye, bir kişinin Polonya’ya girişi, ülkede ikamet süresince yapacağı harcamaları karşılamak için gereken mali kaynağa sahip olduğunu kanıtlamak amacıyla yasaların öngördüğü imkanlardan ve haklardan biridir. Davetiye, o kişiyi davet eden kişiye, yabancının Polonya’da konaklama, yeme ve içme, olası bir tedavi ve Polonya’dan uzaklaştırılması da dahil olmak üzere, ülkede kaldığı zaman içerisinde bütün harcamalarını karşılanacağına dair bir belge özelliği taşımaktadır.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport ve kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi.
 3. Fotoğraf. 2 adet 35×45 mm ebatlarında güncel, fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 4. Uçak rezervasyonu. Seyahat sürelerinde düzenlenmiş gidiş-dönüş uçak biletleri rezervasyonu.
 5. Otel rezervasyonu. Kalınması planlanan süre için konaklamaya ilişkin belge.
 6. Seyahat sağlık sigortası. Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını içeren 30000 € tutarında Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası.
 7. Davetiye. Başvuru yapan kişinin AB programı kapsamında desteklendiğini gösteren Türkiye Ulusal Ajansı veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.
 8. Makbuz. Eğitim masraflarının ödendiğini gösteren ödeme makbuzu.
 9. Başvuran kişi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.
 10. Muvafakatname. Reşit olmayanlar için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.
 11. Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; ve kendi banka hesabı yoksa, aileden biri ya da başka biri sponsor oluyor ise; o kişiden alınan noter onaylı taahhütname ve o kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli, güncel banka hesabı.
 12. Başvuran kişi öğretmen veya öğretim görevlisi ise; işveren mektubu ve izin onayı, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve üniversitenin evrakları (vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi), son 3 ayın maaş bordroları.
 13. Gelir durumunu gösteren belgeler: Bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait şahıs hesabı dökümleri veya banka hesap cüzdanının orijinali.
 14. Oturum kartı. Türk vatandaşı olmayanlar için ülkeye dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli olan Türkiye’de oturma ve çalışma izni.

Önemli Not: Polonya eğitim ve araştırma vizesi için istenen evrakların 3 aydan yeni olması, belgelerin aslının ve 1 adet fotokopisinin sunulması gereklidir.

Konsolosluk gerekli görmesi halinde yukarıda belirtilen evrakların dışında başka evrak ibraz edilmesini isteyebilir ve başvuru sahibini bizzat mülakata çağırabilir.

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi

Polonya’ya kısa süreli konaklamak üzere eğitim ve araştırma ile ilgili bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız UDK Dil Kursu aracılığıyla Polonya eğitim ve araştırma vizesi alabilirsiniz. UDK Dil Kursu Polonya vize bölümündeki uzmanlarımız merak ettiğiniz tüm konularla ilgili sizlere yardımcı olacaktır.

Polonya vizesi almaya karar vererek UDK Dil Kursu Polonya vize bölümümüz ile iletişime geçtiğiniz andan itibaren sırasıyla yapacağınız bazı işlemler bulunmaktadır. Uzmanımızla telefonda görüşerek, verdiğiniz bilgiler ışığında başvuracağınız Polonya vize kategorisini net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Uzmanımız kişisel ve mesleki bilgileriniz, seyahat amacınız ve tarihleriniz hakkında çeşitli sorularla sizi yönlendirecektir.

Vize türünüzü seçtikten sonra ilgili vizeye uygun evrak listesi tarafınıza e-posta ve kısa mesaj olarak gönderilir. Listeyi aldıktan sonra tüm evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlayıp, formları güncel ve tutarlı bilgilerle doldurduktan sonra bu belgeleri bir dosya haline getirmeniz gerekmektedir.

Dosya haline getirmiş olduğunuz evrakları UDK Dil Kursu Polonya bölümümüze şahsen ofisimize gelerek ya da kargo yoluyla iletmeniz gerekir. Kargo yoluyla gönderim yapacaksanız takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Tarafımıza ulaşan evrak dosyanız incelenir ve size yeniden bilgisi verilir. Ayrıca evraklarınızda herhangi bir eksiklik ya da hata varsa yine bilgilendirilirsiniz. Bilgilendirmenin ardından eksik veya hatalı evrakları yeniden temin edip UDK Dil Kursu’ne ulaştırmanız gerekmektedir. Evraklarda sorun bulunmuyorsa uzmanımız tarafından vize randevunuz alınacak ve randevu günü/saati konusunda onayınız istenecektir.

Belirlenen randevu günü ve saatinde şahsen yetkili vize başvuru merkezinde bulunarak parmak izi bilginizi vermeniz gerekmektedir. İlk kez yurt dışına çıkacak olan ya da son 5 yıl içinde biyometrik bilgilerini vermemiş olan vatandaşlarımız için parmak izi işlemi zorunludur. Bu işlem esnasında UDK Dil Kursu’nden bir yetkilimiz sizlere eşlik edecektir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Polonya eğitim ve araştırma vizesi alırken son aşamada vize sonucu gelmektedir. Vizeniz sonuçlanıncaya kadar UDK Dil Kursu konunun takipçisi olacak ve sizinle sürekli iletişim halinde kalacaktır. Polonya Schengen vizelerinin sonuçlanması ortalama 7-15 iş gününü bulabilmektedir. Vize kararı tamamen konsolosluklara aittir.

Polonya Vizesi için Finansal Kaynaklar

Polonya’ya seyahat planı olan kişinin yanında bulundurması gerekli finansal kaynak miktarı ile buna sahip olduğunu kanıtlayan belgeler istenmektedir. Polonya’ya giriş yapan kişinin, ülkede geçim, seyahat ve çıkış masraflarını karşılamak amacıyla yanında bulundurması gereken günlük para miktarı 75 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı döviz olmalıdır.

Polonya’ya 4 günü aşmayan kalış için giriş yapan yabancının, masrafları karşılamak amacıyla yanında bulundurması gereken para miktarı en az 300 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı döviz olmalıdır.

Polonya’da kalışın esas amacını oluşturmayan yaz çalışmasına olanak sağlayan program katılımcısı yabancı, geçim masraflarını karşılamak amacıyla 100 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı dövizden az olmamak üzere günlük en az 20 Polonya Zlotisi bulundurmak zorundadır.

Polonya üzerinden geçen ya da  buradan çıkış yapan yabancı, yanında Polonya’ya geldiği biletin değeri tutarında mali kaynak bulundurmak zorundadır. Ancak, bu mali kaynak yabancı: Polonya ile komşu bir devletten geldiyse 200 zlotiden az, Polonya ile komşu olmayan bir AB üyesi devletten geldiyse 500 zlotiden az AB üyesi olmayan bir devletten geldiyse 2500 zloti veya karşılığı dövizden az olamaz.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Polonya eğitim ve araştırma vizesi başvuru değerlendirme süresi vize kararı, başvuru tarihinden sonraki yaklaşık 15 iş günü içinde verilmektedir. Vize başvurusu, ziyaretin planlandığı tarihten en az 15 iş günü öncesinde yapılmalıdır. Ziyaretin baslangıç tarihine 3 aydan daha uzun bir süre varsa basvuru yapılamaz.

Polonya vizesi sahibi olmak, Polonya sınırlarına girişi garanti etmemektedir. Giriş izni her durumda Sınır Güvenliği’ne bağlıdır. Polonya Schengen vize sahibi kişi, vizesinin geçerliliği ve kalış gün sayısı bitmeden Polonya’dan ayrılmak zorundadır.

Polonya’da kalmakta olan kişinin gerekçeli durumlarda kalış süresini uzatmak istemesi halinde, ikamet yeri itibariyle bağlı bulunduğu valiliğe en geç vizenin veya geçici oturum izninin son geçerlilik günü başvurmak zorundadır. Polonya’da kalış sırasında pasaportun kaybedilmesi durumunda kişi bu durumu derhal güvenlik güçlerine bildirmelidir.