İçeriğe geç

İletişim

Meksika Online Başvuru – Meksika E-Vize

Meksika E-Vize

Meksika e-vize Meksika’ya seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişi için verilen bir tür elektronik izin belgesidir. Meksika’ya çeşitli amaçlar ile seyahat etmek isteyen vatandaşların vize alması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ile hususi ve hizmet pasaport hamili vatandaşlar vize uygulamasına tabiiyken, diplomatik pasaport hamilleri ise vize uygulamasından muaftır. Dolayısıyla diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, diğer pasaport türlerine sahip kişilerin vize almaları gerekmektedir. Ülkeye giriş için çeşitli vize uygulamaları bulunmaktadır. Bu vize uygulamalarından biri de dış temsilcilikler tarafından verilen vizelere alternatif olarak uygulanmaya başlanan elektronik vizedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi olan vatandaşların Meksika’ya yapacakları belirli seyahatlerinde 30 günlük tek girişli Meksika online vize almaları mümkündür. Meksika e-vize yalnızca hava yolu ile yapılan seyahatlerde geçerlidir. Bu vizeler ile yapılan Meksika seyahati yalnızca turistik, iş, eğitim, gazetecilik ya da transit geçiş amaçlarını taşımalıdır. Bunların dışında kalan özel amaçlı seyahatler için dış temsilciliğe müracaat edilmesi gerekmektedir. Elektronik vize yalnızca umuma mahsus vatandaşlar için geçerli olup, hususi ya da hizmet pasaportuna sahip vatandaşların dış temsilciliğe başvurmaları gerekmektedir. Bu kişilere, pasaporta tatbik edilen etiket türünde vize uygulaması bulunmaktadır.

Geçerli birçok girişli Schengen vizesi, Amerika Birleşik Devletleri vizesi, Kanada vizesi, Japonya vizesi ya da İngiltere vizesi olan vatandaşlar ya da belirtilen ülkelerde daimi oturma izni olan vatandaşlar Meksika’ya vizesiz seyahat edebilmektedir. Aksi takdirde, Meksika online başvuru sistemi ile umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa sürede vize alınabilmesi mümkündür. Başvurular internet üzerinden alınmaktadır. Her ne kadar pratik bir başvuru sürecinden söz edilse de birtakım hususlara dikkat edilmemesi halinde başvuru geçersiz sayılacaktır. Böyle bir zaman kaybı yaşanmaması adına bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır.

Meksika E-vize Nasıl Alınır?

Meksika e-vize başvuruları online vize servisine yapılacak bir başvuru ile kolaylıkla alınabilmektedir. Fakat yukarıda da bahsedildiği gibi, başvuruda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı, doğru türde bir başvuru yapmak, seyahat planını başvuruda doğru bir şekilde aktarmak, başvuru formunda yer alan bilgileri hatasız ve eksiksiz olarak doldurmaktır. Aksi takdirde başvurunun reddedilmesi gibi aksaklıklar yaşanabilmektedir. Özellikle kişisel alanların ve pasaport bilgilerinin doğru bir şekilde girişlerinin yapılması gerekmektedir.

Başvurunun tamamlanması ile değerlendirme süreci başlamaktadır. Meksika elektronik vize onay sistemi tarafından başvuru incelenmektedir. Ortalama 3 iş günü içerisinde vize sonucu konsolosluk tarafından iletilmektedir. Onaylanan vize ile seyahat edilmesi yalnızca havayoluyla mümkündür. Aksi takdirde diplomatik temsilciliklerden vize talebinde bulunulması gerekmektedir. Bu durumda ise konsolosluk onayı beklendiği için, daha uzun bir değerlendirme süreci söz konusudur. Dış temsilciliklerden alınan vize ise, pasaporta etiket basılarak verilmektedir.

E-vize 30 gün seyahat hakkı tanıyan tek girişli bir vize türüdür. Belirtilen süreyi aşılmaması gerekmektedir. Ülkede vize geçerliliği dışında kalan yabancı ülke vatandaşlarına yasal gereklilikler uygulanmaktadır. Bununla birlikte tek girişli vize olması, ülkeye giriş – çıkış yapılması ile geçerliliğinin kalmaması anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla aynı vize ile ülkeye birden çok giriş yapılması mümkün değildir. Çok girişli vize için diplomatik temsilciliklere müracaat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, vize geçerlilik tarihleri arasında seyahat edilmesi gerektiğidir.

Onaylanan elektronik vizeler sınır yetkilileri tarafından sistem üzerinden kontrol edilebilmektedir. Fakat herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına seyahat eden kişi ve kişiler adına düzenlenen elektronik vizenin çıktısının alınması ve ülkeye giriş yaparken kişinin yanında bulundurulması gerekmektedir.