İçeriğe geç

İletişim

Yunanistan Eğitim Vizesi

Yunanistan eğitim vizesi, öğrenci vizesi olarak da bilinir. Bir ülke vatandaşının, eğitim amaçlı başka bir ülkeye giderek eğitim görmek istemesi amaçlı verilen bir vize türüdür.

Yunanistan eğitim vizesi başvuruları direkt olarak Yunan Konsolosluğu’na gerçekleştirilemezken, başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri aracılığıyla başvuru hizmeti alabilirsiniz.

Yunanistan eğitim vizesi başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması, vize alışınızı garanti etmemektedir.

Yunanistan vize başvuruları hakkında verilecek kararlar, Yunanistan Konsolosluğu’nun inisiyatifi altındadır. Kurumumuzun vize başvurularının değerlendirme sürecine ve verilecek olan vize süresine herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvurusu

Yunanistan eğitim vizesi, Yunanistan öğrenci vizesi olarak da bilinen ve Yunanistan’a eğitim amaçlı seyahat etmek isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür. Eğitim süresine göre kısa ya da uzun süreli vize (C tipi ya da D tipi) türünden başvuru yapılması mümkün olmaktadır. Yunanistan eğitim vizesi başvurusu direk olarak Yunanistan Konsolosluğu üzerinden yapılmamaktadır. Konsolosluklara akredite olan vize danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri eğitim vizesi için başvuruları almaktadır.

Yunanistan’a eğitim vizesi için başvuru yapmak isteyen başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken zorunlu ve önemli evraklar bulunmaktadır. Temel evrakların yanı sıra öğrenci belgesi, mezun olunduysa diploma, Yunanistan’da öğrenim görülecek okuldan kabul belgesi, sponsor belgesi gibi bazı gerekli evraklar da vize dosyasında mutlaka sunulmalıdır. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri ebeveynlerinin imzaladığı muvafakatname belgesini sunmalıdır. Tüm başvuru evraklarının güncel tarihli olması gerekmektedir. UDK Dil Kursu evrak hazırlama ve başvuru dosyası oluşturma konularında başvuru sahiplerine tam destek vermektedir.

Eğitim vizesi Yunanistan için başvuru adımlarından bir diğeri de biyometrik veri beyanıdır. Başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alarak, belirlenen gün ve saatte parmak izi kaydı yaptırmalıdır. Verilen biyometrik bilgiler Schengen veri tabanında 5 yıl boyunca saklanacaktır. 2014 ve sonrasında parmak izi kaydı yaptırıldıysa randevuya gelinmesine gerek yoktur. 18 yaş altındaki başvuru sahipleri randevuya yasal velileri ile katılmalıdır. 12 yaş altı çocuklarınsa randevuda şahsen bulunması gerekmemektedir.

Eğitim vizesi Yunanistan için sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş günüdür. Diğer Schengen vize türlerinde olduğu gibi bu süre konsolosluk talepleri ve resmi tatiller dolayısıyla uzayabilmektedir. Bu nedenle eğitim vizesi başvurularının en az 1 ay öncesinden yapılması çok önemlidir. Vize kararları ise tamamen Yunanistan Konsolosluğu’na aittir ve UDK Dil Kursu’nin bu konuda bir etkisi bulunmamaktadır.

Yunanistan eğitim vizesi başvurusu zaman alan bir süreç olabilir. İşlemleri UDK Dil Kursu aracılığıyla tamamlamak size rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır. UDK Dil Kursu’nin deneyimli vize danışmanları; evrakların hazırlanmasından başvuru dosyasının oluşturulmasına, randevu işlemlerinden vize sonuçlanmasına kadar tüm aşamalarda yanınızda olmakta ve süreci titizlikle yürütmektedir.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Vize işlemi takip belgesi (Eksiksiz doldurularak, başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.)
 • Pasaport (10 yıldan eski olmayan bir pasaport.)
 • Yeni çekilmiş 2 adet resim (objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayan biçimde -kulaklar görünecek- beyaz arka planlı, 3,5 cm x 4,5 cm olmalıdır.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Okuldan, yeni tarihli olarak alınmış öğrenci belgesi
 • Yunanistan Başkonsolosluğu’na seyahat tarihlerini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten Türkçe yazılmış dilekçe
 • Başvuru sahibi, 18 yaşını doldurmamış ise anne ve baba tarafından Yunanistan’a seyahat edebilmesi için yazılmış muvafakatname
 • Anne ve babaya ait iş evraklarının fotokopisi, güncel bakiyeli hesap cüzdanı, varsa tapu ve araç ruhsatı
 • Anne veya babanın geçerli ya da eski Yunanistan vizesi varsa onların fotokopileri.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınmalıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası (İstenilen vize süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.)
 • Otobüs bileti, uçakla gidilecekse uçak bileti ya da kendi aracıyla gidilecekse araç ruhsat fotokopisi ve uluslararası yeşil sigorta. (Uluslararası ehliyeti ve yeşil araç sigortasını kurumumuz tarafından yaptırabilirsiniz.)

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Yunanistan Eğitim (Öğrenci) vize başvurularını yapacağınız Yunan Konsolosluğu, ikamet ettiğiniz şehre göre değişir. Aşağıdaki listede, bulunduğunuz ile göre hangi Yunan Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerektiği belirtilmektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, İstanbul, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon illerinde ikamet eden kişilerin, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapması gerekecektir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet ediliyorsa, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır.

İzmir Başkonsolosluğu

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden kişilerin, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na başvuru yapması gerekir.

Edirne Konsolosluğu

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • Yunanistan eğitim vizesi başvuru formu; pasaport ve kimlik bilgilerinizin yanında seyahatinizle ilgili tüm detayları içerir. Seyahat amacınızın (Turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim…) seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerinin, Yunanistan eğitim vizesi talep dilekçesinde belirttiğiniz tarihlerle tutarlı olması gerekir.
 • Yunanistan Schengen vize başvuru formunda bulunan, “ilk gidilecek ülke” bölümü önemlidir. Eğer başka bir Schengen ülkesine veya ülkelerine gideceksiniz; ‘gidilecek üye ülke veya ülkeler’ bölümünde, bu ülkelerin adlarını yazmalısınız.
 • Daha önceden almış olduğunuz Schengen vizesi varsa, bunu da formdaki ilgili bölüme yazmalısınız. Ayrıca daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin bulunduğu eski pasaportlarınızın sayfalarının fotokopilerini de Yunanistan eğitim vizesi başvurusunda ibraz etmelisiniz.
 • Bu formda, verdiğiniz kimlik bilgilerine dair tek referans pasaportunuzdur. Diğer vize evraklarında geçen pasaport bilgileri ve numarasının geçerlilik tarihi; seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan, son pasaportunuzla aynı olmalıdır.
 • Yunanistan vize başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler, Schengen anlaşması gereği VIS veri tabanına kaydedilir. 5 yıl süre ile biyometrik verileriniz bu veri tabanında saklanır.
 • Schengen vize süreleri, doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. İlk Schengen vize başvuruları için uzun süreli vize alınması istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Uzun süreli Yunanistan vize talebi sırasında lütfen bu durumu göz önünde bulundurunuz.
 • Yunanistan vize başvurularınız tamamlanmadan, otel ve uçak bileti satın alımları yapmanızı önermiyoruz. Satın alımı tamamlanmış otel ve uçak bileti rezervasyonları ile yapılacak vize başvurularında, kurumumuzu bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

Yunanistan vize başvuru formu için lütfen buraya tıklayınız.

Yunanistan Eğitim Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yunanistan’a eğitim amaçlı olarak seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Yunanistan eğitim vizesi talep dilekçesi yazması gerekir. Yunanistan eğitim vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Yunanistan’a yapılacak olan seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Yani bu kısımda; Yunanistan’a gerçekleştirilecek seyahatin tarihleri net bir şekilde yazılmalıdır. Eğitim amaçlı öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, Yunanistan vizesi talep dilekçelerinde; ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini de açıkça yazmalıdır.

Seyahat masraflarının, kimin tarafından ve nasıl karşılanacağı net bir şekilde ifade edilmelidir. Yunanistan eğitim vizesi talep dilekçesi yazılırken, kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.

Yunanistan Konsolosluğu’na eğitim vizesi başvurusu için sunulan belgeler ile Yunanistan eğitim vizesi talep dilekçesinde yazılanların birbirini destekleyici nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Yunanistan Eğitim Vizenizi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alabilirsiniz?

1. Adım – Vize uzmanlarımızla irtibat kurunuz.

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanı müşteri temsilcilerini arayarak, vize uzmanlarından durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Vize uzmanlarımızın tarafınıza yönelttiği sorulara verdiğiniz doğru yanıtlar, doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönelttiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın. Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular, vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk sizden yeni ek evrak talep edilebilir.

3. Adım – Evraklarınızı kargo ile ya da elden teslim edin.

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırınız. Eğer evraklarınızı elden değil de kargo ile gönderecekseniz, kargonuzun takip numarasını bir yere not ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrasında, yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları, başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanımız, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili gönderilecektir. Yönlendirilmiş olan mailde, varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve sizin onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanı 2016/2017 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. UDK Dil Kursu yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır. Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2016/2017 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VIS’’ notu düşülmüş başvuru sahiplerinin istisnai durumlar dışında, biyometrik merkezine şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

UDK Dil Kursu Yunanistan vize departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır.

Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri UDK Dil Kursu yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.