İçeriğe geç

İletişim

Yunanistan Tıbbı Tedavi Vizesi

Yunanistan tıbbı tedavi vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Yunanistan’da tıbbı vizesi için tedavi amaçlı gitme planlaması sırasında Yunanistan ülkesinin sizden istemiş oldukları aşağıdaki gibidir. İstenilenleri belgelediğiniz durumda başvurunuz alınarak işleme alınır. Yunanistan’da özel sağlık kuruluşları da dahil olmak üzere tüm hastaneler devletin gözetiminde denetimi altında faaliyet gösterir. Atina’daki belli başlı hastaneler arasında Kratiko, Erithros, Stavros, İpokration, Geniko Evangelismos, İgeia, Iaso ve KAT hastaneleriyle Atina Sağlık Merkezi sayılabilir. Yunanistan da bulunan hastaneler her çeşit sağlık koşuluna cevap verebilecek şekilde hizmet verir.

Devlet hastanelerinde bir gecelik yatak ücretinin bedeli 70 ile 230 Euro arasında değişir, özel hastanelerde ise 204 ile 452 Euro arasında değişkenlik gösterir. Özel muayenehanede yapılan tedavi için doktor vizite ücreti ise ihtisas dalına göre 50 ile 150 Euro arasında değişir. Vatandaş Yunanistan’a gelmeden önce seyahat sigortası yaptırmasın da fayda mütalaa edilmektedir. Tedaviler sırasında ihtiyaç duyulan ilaçlar eczanelerden kolaylıkla alabilmeniz mümkündür.

Yunanistan Tıbbı Tedavi Vizesi Başvuru Evrakları

Tam ve eksiksiz doldurulan ve şahsen imzalanan başvuru formu bilgisayar ortamında web sitemizden doldurulup çıktısı alınarak siyah veya mavi kalemle imzalanmalıdır.

Pasaportunuz son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı en az iki adet karşılıklı boş vize sayfası bulunması gerekir. Pasaportun geçerlilik süresi, talep edilen vize süresi bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Eski pasaportunuz mevcut ise tüm işlem görmüş sayfanın fotokopisi (giriş-çıkış kaşeleri dâhil). Eski pasaportun kaybolması veya imha edilmesi halinde pasaport fotokopisinin neden sunulamayacağına dair dilekçe sunulmalıdır. Nakit ve Euro olarak başvurunun yapıldığı esnada ödenir. 2 adet biyometrik fotoğraf arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boyutun da, yetişkin için son 6 ay, 12 yaş altı çocuk için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş olması gerekir.

Seyahat süresini kapsayan, 30.000 Euro teminatı olan ve Schengen ülkesinde geçerli olan, antetli kâğıda basılmış, ıslak imzalı kaşeli veya QR kodlu seyahat sağlık sigortasının orijinali. Seyahat sağlık sigortasında, ‘Vefat halinde cenazenin defin işlemi yurtdışından nakil gideri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesi veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş hali bulunmak zorundadır. (Poliçe ile birlikte sunulmalıdır.) Sadece Euro teminatlı sigorta kabul edilebilir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi, Pasaportun kimlik bilgisinin yazılı olduğu ve işlenmiş tüm sayfalara ait fotokopisi. Daha önce Schengen vizeniz varsa o vizenin bulunduğu sayfanın fotokopisi. Vizesi olan bir kişiyle seyahat ediyorsa, seyahat edilen kişinin geçerli vize görseli pasaportun yeşil olması durumunda pasaportun ön bilgi sayfası fotokopisi. Türk vatandaşı değilseniz Türkiye’deki oturum izninin Üye Devletin toprağından planlanan ayrılma tarihinden itibaren en az üç ay sonrasına dek geçerli olması gerekir.

Başvuranın ikamet ettiği ülkeden bir tıp doktoru veya bir tıp kurumundan alınan sertifika, Başvuru sahibini kabul eden tıbbi kuruluşun, spesifik tıbbi tedaviyi sağlayabilmek ve hastanın buna göre kabul edilip ve tedavinin maliyetini teyit ettiği resmi belgenizi ve tıbbi tedavi ve ilgili masrafın karşılanması için yeterli mali kaynağın varlığını gösteren belgeniz Geçerli olduğu durumda tam veya kısmi ön ödemenin yapıldığını gösteren belgeniz, tıp doktoru ile kabul eden hastane arasındaki diğer tüm yazışma eklenmelidir.

Seyahat ve Konaklama Bilgisi

Gidiş – Dönüş uçak bilet rezervasyonu. Yunanistan’da tıbbı tedavi vizesi başvurusu için biletler barkodlu olmalı ve rezervasyon kodu/PNR gözükmelidir. Orijinal bilet talep edilebilir. Tarihler ulaşım bileti ile uyumlu olmalı ve fiyat mutlaka belirtilmelidir. (Otel için ödeme makbuzu talep edilebilir.) AirBnB rezervasyonlarında ev sahibinin iletişim numarasının olması ve kalınacak tarihlerin, ödenen konaklama ücretinin ve kalacak kişilerin isimlerinin rezervasyonda bulunması gerekir.

Maddi durum kanıtı Son üç ayın hareketini gösteren, düzenli geliri kanıtlayan belgenin ıslak imzalı, kaşeli banka hesap dökümü ve maaş hesabına ait doküman . Varsa, tapu, kira geliri veya diğer maddi kaynak kanıtı eklemekte fayda vardır.

Yunanistan’da tıbbı tedavi vizesi başvurusu için gidecek kişinin gidiş amacına uygun ve mesleki durumuna göre evraklarda Yunanistan konsolosluğu tarafın dan başvuru sırasında talep edilir. Bütün şartlar hazır hale geldiğinde başvurunuzu yapabilir ve oradaki tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz. Bu süreçte meydan gelebilecek bütün masraflar hasta tarafından sağlanır. Tedavi Yunanistan’daki sağlık prosedürüne göre ilerleme gösterecektir.

Yunanistan tıbbı tedavi vizesi için bilgi verdik. Yunanistan vizesi başvuruları için UDK Dil Kursu uzmanlarını arayabilirsiniz. 0 382 213 86 60