İçeriğe geç

İletişim

Yunanistan Transit Vize

Yunanistan Transit Vize Başvurusu

Transit vize kısa süreli ve geçici olarak alınan bir vize türü olup, eğer kişi Yunanistan üzerinden aktarmalı bir seyahat gerçekleştirecekse bu vize türüne başvurması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlar bu vizeye tabi olmakla birlikte; yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip vatandaşlar bu vizeden muaf tutulmaktadır. Yunanistan transit vize başvurusu doğrudan Yunanistan Konsolosluklarına yapılamamaktadır. Başvuru sahipleri konsolosluklar yerine, konsolosluk tarafından yetki verilen danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri ile işlemlerini yapmaktadırlar.

Yunanistan transit vize işlemlerinizi UDK Dil Kursu aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Vize uzmanlarımızla yaptığınız görüşmenin ardından bizimle ilerlemeye karar verdiğinizde hazırlamanız gereken zorunlu evrak listesi sizinle mail ya da sms yoluyla paylaşılmaktadır. Herhangi bir sıkıntı yaşamamanız adına size iletilen evrak listesini doğru ve eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Yunanistan üzerinden kara yoluyla ve araçla seyahat edecekseniz aracınız için de bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. UDK Dil Kursu evrak hazırlama aşamasında sizlere yardımcı olacaktır.

Yunanistan transit vizesi başvuru aşamalarından biri de biyometrik veri beyanıdır. Oturduğunuz bölgeye en yakın yetkili vize başvuru merkezinden randevu almanız; randevu gün ve saatinde şahsen merkezde bulunarak parmak izi ve diğer biyometrik bilgilerinizi kaydettirmeniz gerekmektedir. UDK Dil Kursu yetkili danışmanları randevu sürecinde sizlere eşlik edecektir.

Yunanistan transit vizesi sonuçlanma süresi 4 ila 6 gün içinde olmaktadır. Bu süre; konsolosluğun yoğunluğu ve talepleri, resmi tatil günleri gibi durumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Vizenizin zamanında sonuçlanabilmesi için başvurularınızı mümkün olduğunca erken (en az 1 ay öncesinden) yapmanız yararlı olacaktır.

Yunanistan transit vize başvurusu adımlarını eksiksiz yerine getirmeniz, vize almanızı garanti etmemektedir. Bununla birlikte vize reddi durumunda yeniden başvuru yapılması gerekir ve ücret iadesi yapılamamaktadır. Vize kararları tamamen konsolosluğun inisiyatifinde olup, UDK Dil Kursu’nin konuyla ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Yunanistan Transit Vize Evrak Listesi

Yunanistan transit Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Yunanistan’a transit vize almak için hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

Yunanistan transit vizesi başvuru işlemlerinde kullanacağınız evrakların güncel olduğundan lütfen emin olunuz.

 1. Asıl gidilecek ülkenin vizesi veya oturma izni.
 2. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içermelidir.)
 3. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşeli, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orijinal ıslak kaşeli olmalıdır.)
 4. Pasaport (Seyahat sonrasından en az 6 ay geçerli olmalıdır.)
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 ölçülerinde, beyaz fon arkalı ve güncel olmalıdır.)

Ancak istenilen evraklarda zaman zaman değişiklikler olabilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak, Yunanistan transit vize güncel evrak listesini isteyiniz.

Transit Vize Nedir?

Transit geçiş vizesi yolculuğunuz sırasında geçici kısa süreli alınan vize türüdür. Yunanistan üzerinden başka bir ülkeye seyahat edecekseniz transit vizesine başvurabilirsiniz.

Kimler Yunanistan Transit Vizesi’nden Muaftır?

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen ya da transit geçmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar, Yunan vize rejimine göre vizeye tabidirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri ise vizeden muaftırlar.

Schengen sistemine dahil olan Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili Türk vatandaşlarının, Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlar, turistik amaçlı ziyaretlerinde Yunanistan’da 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler.

Kimler Yunanistan Transit Vize Almalıdır?

Schengen Vize Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani Yunanistan’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmektedir.

Limanlarda belirli Yunan Adaları’nda yazın uygulanan kapı vizesi dışında karayolu Yunan ve Türkiye sınır kapılarında vize verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bu yüzden diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giriş yapacak Türk vatandaşlarının, yola çıkmadan önce ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden “çift transit” vizelerini temin etmiş olmaları gerekir.

Yunanistan Transit Vizesi Alırken Dikkat Edilecek Konular

İlk vize başvurusunda pasaportun en az bir yıl geçerliliği olması şartı aranmaktadır. Müteakip başvurularda pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı Türk vatandaşlarının, çocukları için oturma izni çıkartmamış olmaları nedeniyle sınır kapılarında problem yaşadıklarını belirtmektedir. Türk vatandaşlarının, çocukları için çıkartacakları özel oturma izinlerini yolculuk esnasında yanlarında bulundurmalarını veya kendi oturma izinlerine, çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedir.

Yunanistan Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan transit vizesi, kısa süreli vize türleri arasındadır. Doğrudan yapılan Yunanistan transit vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple Yunanistan transit vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, Yunanistan transit vize başvurularını aracı kurumlara yapacaklardır. UDK Dil Kursu, Yunanistan transit vize başvurularınızı sizin adınıza, uzman kadrosuyla ve büyük bir titizlikle yapmaktadır.

Başvurularınızda eksik evrak olması halinde Yunanistan Konsolosluğu, sizden ek evrak isteyebilir ve böylece vize başvuru süreciniz uzayabilir.

Evraklarınızı eksiksiz olarak hazırladıktan sonra kargo/kurye ile ya da elden, evraklarınızı bize teslim edebilirsiniz. Evrakları inceleme ve vize başvuru sürecini değerlendirme yetkisi tamamen Yunanistan Konsolosluğu’nda olup, UDK Dil Kursu’nin karar alma sürecinde hiçbir etkisi ve yetkisi yoktur.

Yunanistan Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Yunanistan için transit vize başvurularını yapacağınız Yunan Konsolosluğu, sizin ikamet ettiğiniz şehre göre değişiyor. Aşağıdaki listede, bulunduğunuz ile göre hangi Yunan Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerektiği bulunmaktadır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, İstanbul, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon illerinde ikamet eden kişiler, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekecektir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden kişilerin, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na başvuru yapması gerekir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Transit Vizesi

Üçüncü Ülke Vatandaşları Kimdir?

Üçüncü ülkeleri: Arnavutluk, Azerbaycan, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Fas, Ekvator, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün, Rusya Federasyonu, Moğolistan, Özbekistan, Peru, Tacikistan, Tunus ve Türkmenistan ülkelerini kapsar.

Yunanistan üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan transit vize başvurusundan muaf değillerse ve başvurularını Türkiye’den yapacaklarsa, Türkiye Cumhuriyeti oturma iznine sahip olmak zorundadırlar.

Türkiye’den Yunanistan transit vizesi başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularında Türkiye’de ikamet ettiklerini kanıtlayan “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini ibraz etmekle yükümlüdür.

Şu an savaş bölgesi konumunda bulunan Irak ve Suriye Devletleri’nin vatandaşları Yunanistan transit vizesine başvuru yapmak istedikleri takdirde, başvurularını direkt olarak Yunanistan Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Yunanistan Transit Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan’dan transit geçiş için başvurusunda bulunacak kişiler, 23 Eylül 2014 tarihi itibarıyla yürürlükte olan uygulama uyarınca, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmalıdır. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesini amaçlamaktadır.

İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanan biyometri işlemi Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanmaktadır.

Biyometrik Veri Taramasında Aşağıdaki Koşullar Uygulanmaktadır:

 • 12 yaşından küçük çocuklar Yunanistan vizesi başvurularında biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildirler.
 • Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.
 • Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmak zorundadırlar.
 • Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaftırlar.
 • Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildir.
 • Yunanistan transit vizesi başvurusunda bulunacak şahısların, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda ise, bu durumu tıbbi rapor ile desteklemesi gerekecektir.
 • Vize başvurusundan 5 yıl daha eski olmaması ve VIS ibareli vize fotokopisi ibraz edilmesi şartıyla, daha önce Schengen vizesi almış, biyometrik verileri (dijital parmak izi ve fotoğraf) ibraz etmiş başvuru sahipleri bu işlemden muaf tutulurlar.

Özel Araçla Gidecek Olan Transit Yolcular

Aracı ile gidecek olanlar: Yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigorta bir günde çıkar. Yeşil sigortayı, kurumumuz sizin adınıza çıkartmaktadır. Bunun için ruhsat fotokopisi yeterlidir. 2000 cc’ye kadar olan özel araçların 1 aylık, 3 aylık ve 1 yıllık sigorta bedelleri fiyatını UDK Dil Kursu’nden öğrenebilirsiniz.

Bu evraklar, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilmemiz için gereken evraklardır. Yunanistan Konsolosluğu, gerek görmesi halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep edebilir.

Yukarıda yer alan belgeleri UDK Dil Kursu’ne kargo/kurye veya elden ulaştırabilirsiniz.

Anne veya babası ile seyahat edecek 18 yaşından küçük çocuklar için her iki ebeveyn tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatnamenin aslı gerekmektedir.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren tüm Schengen vize işlemleri başvurularında biyometrik parmak izi uygulaması başlamıştır. Tarafımızdan, sizin adınıza Schengen Biyometrik Parmak İzi Merkezi’nden randevu alınacaktır. Biyometrik verilerinizin ibraz edilmesi sırasında temsilcilerimiz size eşlik edecektir.

Yunanistan Schengen vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar, Yunanistan Konsolosluğu’nun inisiyatifi altındadır.

Yunanistan Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan transit vizesi başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 4-6 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatil günlerine ya da konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine denk gelmesi gibi durumlar bu sürecin uzamasına neden olabilir.

Bu nedenle Yunanistan transit vizesi için başvuru yapacak kişiler, vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, yılbaşı/yeni yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmeli ve vize başvurularını mümkün olduğunca erken yapmalıdır.

Yunanistan transit vizesi başvurusunda bulunan kişiler, başvurularının reddedilmesi durumunda 3 ay süreyle herhangi bir Schengen ülkesine vize başvurusu yapamazlar.0 382 213 86 60