İçeriğe geç

İletişim

Amerika Mürettebat Vizesi

Amerika mürettebat vizesi yani Mürettebat vizesi C1/D gemilerde (yolcu gemisi, yat veya balıkçı teknesi vb), ya da Amerika’daki uluslararası havayollarında çalışan kişilere yönelik vizedir.

Amerika mürettebat vizesi başvurusunu kimler yapabilir?

 • Ticari bir uçakta pilot veya uçuş görevlisi
 • Bir gemide görevli kaptan, teknisyen, ya da tayfa
 • Bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, güzellik uzmanı, ya da diğer hizmet personeli
 • Bir eğitim gemisindeki stajyer.

Mürettebat vizesi C1/D başvurusu için, eğer çalışacağınız gemiye ulaşmak için yolculuk ediyorsanız Transit Vizesi (C1) gerekli olacaktır. İşvereninden veya işveren temsilcisinden transit geçişin gerekli olduğunu belirten bir dilekçe ya da davet mektubu alması ve Konsolosluğa sunması gerekir. Bu gibi durumlarda Konsolosluk vize bölümü tipik olarak bir C1/D vize kombinasyonu düzenleyecektir.

Mürettebat Vizesi C1/D Özel Evrakları

Mürettebatın sözleşme imzaladığı firmadan işin ne kadar süreceğini, hangi tarihte ülkeye giriş-çıkış yapacağını ve Amerika’da giriş yapılacak limanların, yerlerin bildirimini yapan bir yazı almalıdır. Ayrıca çalışacağı firma ile yaptığı sözleşmede mutlaka Amerika Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

Havayolu Çalışanları;

İşverenin, bu vize için başvuran kişinin kendi firmasında çalıştığını doğrulayan resmi yazıyı ve mürettebat vizesi talep yazısını göndermelidir.

Gemi Adamları;

 • Gemicilik acentesinden mürettebatın çalıştığını gösteren sözleşmenin aslı ve mürettebat vizesi almak istediğini talep eden yazıyı göndermelidir.
 • Liman cüzdanı ya da gemi adamı yeterlilik belgesi sunulması zorunlu evraktır.

Yolcu Gemisi;

 • Yolcu gemisi ile yapılmış sözleşme  
 • İşe alım acentesinden yazı

** C1/D Mürettebat vizesi için başvuru yapanlar aynı zamanda B1 Ticari/B2 Turistik vize başvurusu yapabilirler ve sadece bir vize başvuru ücreti (MRV) öder. Amerika Konsolosluğu’ndaki randevuda mülakat görüşmesi her iki vize türü için aynı gün yapılacaktır.

Mürettebat-Gemici Vizesi Ücreti

Gemi vizesi vize başvuru ücretleri 260 dolardır. 160 dolar konsolosluk harcı vardır. Danışmanlık ücreti ise 100 dolardır. Randevu almadan önce peşin ya da havale yoluyla 260 USD tahsil edilir.

Gemi vizesi C1/D Mürettebat vize harçları randevu öncesinde tarafımızdan tahsil edilip randevu alma sırasında online olarak yapılmaktadır.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Gemi vizesi C1/D Mürettebat vizesi sonuçlanması başvuru işleminden tüm evrakların eksiksiz olarak dosyalanıp mülakat günü konsolosluğa sunulmasından sonra olumlu ise pasaportun alınması ve geri postalanması 10- 15 gün arasındadır.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu UDK Dil Kursu aracılığıyla yaptığınız takdirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden pasaportunuzu almak istiyorsanız 51 Türk Lirası, bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız 60 Türk Lirası ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili UDK Dil Kursu temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika mürettebat vizesi yani Mürettebat vizesi C1/D başvurusu için UDK Dil Kursu Amerika vizesi uzmanlarımız ile 0 382 213 86 60 numaralı hattan iletişime geçebilirsiniz.