İçeriğe geç

İletişim

Amerika Vize Reddi

Amerika Vize Reddi sayfamıza hoş geldiniz.

Tatilinizi planladınız ve bu yıl tatil yapmak için Dünya’nın en güzel ülkesi Amerika Birleşik Devletlerini seçtiniz. Amerika rüyaları kuruyorsunuz ve hemen vize işlemlerinize başladınız. Doldurmanız gereken DS-160 formunu doldurdunuz. Amerika Vizesi için gerekli olan evrakları temin ettiniz. Her şeyin tamam olduğunu düşündünüz. Amerika Konsolosluğu’ndan aldığınız randevunuza gittiniz. Konsolosluğa girdiniz, sıra aldınız, parmak izi işlemleriniz bitti ve mülakata girdiniz. Sonuç Amerika vize başvurunuz reddedildi.

Amerika Vizesi Reddi Aldım

Amerika vize reddi aldığınızda birçok farklı söylemlerle karşılaşacaksınız. Bu gerçekte doğru olmayan söylemlerden bazıları;

  • Bir kere Amerika vizesi alamadıysan tekrar alamazsın.
  • Başvuruyu yaptığın Amerika Konsolosluğunu değiştirmelisin. (Örneğin İstanbul Konsolosluğunda başvuru yaptıysanız ikinciyi Ankara da girmek gibi)
  • Amerika vizesi için başvuru nedenini değiştirmelisin. (Örneğin ilk başvuruda Amerika’ya arkadaşımla gezmeye gitmek istiyorum yazdıysanız, ikincisinde bir yakınımı ziyaret etmek istiyorum gibi)

Aslında bu tip söylemlerin doğru olmadığı UDK Dil Kursu Danışmanlarımızın yılların verdiği deneyimleri ile sabittir. Amerika vize reddi alındığında tekrar başvuru yapılırken sadece DS-160 formunda daha önce vize reddi aldınız mı? Sorusuna hayır yerine evet yazmak dışında bir farklılık olmayacaktır.

Amerika Vize Ret Nedenleri

Amerika Konsolosluğu mülakat günü vizenize onay vermez ise size ABD vize reddi yazısı verecektir. Bu yazı matbu bir yazı olup, direkt olarak neden vize reddi verildiği konusunda ayrıntılı bir neden belirtilmeyecektir. Bu yüzden Amerika vizesi reddi almanıza birçok husus neden olmuş olabilir.

Amerika vize nedenlerini The Immigration and Nationality Act (INA) isimli yetkili kurumun yayınladığı belgeler ışığında sizlere başlıklar halinde açıklayalım.

Finansal Nedenlere Bağlı Vize Reddi

Amerika vizesi başvurusunda bulunurken, Amerika’da geçireceğiniz süre zarfı boyunca seyahatiniz ile ilgili tüm masraflarınızın sizin ya da sponsorunuz tarafından karşılanacağına dair bir delil göstermeniz gerekmektedir. Bunu size bir örnek ile izah edecek olursak;

Gökhan Bey özel bir okulda öğretmenlik yapmakta ve aylık 4000 TL maaş ile 1 yıldır çalışıyor olsun. Ev hanımı olan eşi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 haftalık seyahat planladıklarını ve bu seyahatin tüm masraflarının ise yaklaşık 8000 USD tutarında olduğunu kabul edelim. Gökhan Bey’in x bankasında 10000 USD tutarında parası olduğunu belirtelim. Bu durumda konsoloslukta görevli vize yetkilisine; İş yerinde çalışma süresini, maaş ve gider oranını, birikiminin nereden ve hangi zaman diliminde yapıldığını iyi bir şekilde izah edilmesi gerekmektedir.

Eğer Gökhan Bey hesabında 4000 USD ya da daha azı ile ya da izahını veremeyeceği yüklü bir tutar ile ABD vize başvurusunda bulunsaydı bu durum Gökhan Bey’in Amerika vize reddi almasına sebep olacaktı. Sizlerde Gökhan Bey gibi vize reddi almak istemiyorsanız Amerika vize uzmanlarımızla görüşmeden vize başvurusunda bulunmayın.

Formun Yanlış ve Eksik Doldurulması Sebebiyle Vize Reddi

Amerika vize başvurusunda en önemli form DS-160 formudur. DS-160 formuna yazılacak bilgilerdeki eksiklikler ya da yanlışlıklar muhakkak vize reddine sebep olacaktır. Formun yanlış ve eksik doldurulması sebebiyle alınan Amerika vizesi reddi en çok rastlanan neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada UDK Dil Kursu’nin çeyrek asırlık tecrübesi ile yapacağınız başvuruda bu formun eksiksiz ve doğru şekilde başvuru yapma imkânınız olacaktır. Sizler de UDK Dil Kursu tecrübesinden yararlanmak isterseniz vize@udk.com.tr adresine e-posta yollayabilir ya da 0 382 213 86 60 telefonla bilgi alabilirsiniz.

Eksik Ve Yanlış Bilgilendirme Sebebiyle Vize Reddi

Amerika vize başvurusu sırasında vereceğiniz eksik ve yanlış yönlendirme sebebiyle alınan vize reddidir. Burada vereceğiniz bilgiler sizin bir daha vize alıp alamayacağınız belirleyen ana faktör olmaktadır. Farz edelim Emel Hanım Amerika vize başvurusu sırasında Amerika’da tanıdığım yok seçeneğini işaretledi fakat sosyal medyada ise Amerika’da sevgilisinin olduğu görünüyor. Amerika Konsolosluğu bu durumda sahtekârlık durumu ile karşılaştığını düşünerek Emel Hanım’a vize reddi verecektir. Bir daha ki vize başvurusunda Emel Hanım’ın bunu iyi bir şekilde izah etmesi gerekmektedir, aksi takdirde Amerika vizesi alamayacaktır. Amerika’nın sosyal medyadan üst düzeyde yararlandığını unutmamak gerekir.

Yine aynı şekilde aylık gelirinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Ve açıklamasını yapamayacağınız para size olumsuz şekilde yansıyacaktır ve Amerika vizesinin reddine sebep olacaktır.

Daha Önce Alınan Amerika Vizesinin Yanlış Kullanımıyla Oluşan Vize Reddi

Daha önce alınmış Amerika vizesini yasal oturum izin süresini vize başvurusu yapmadan uzatması durumunda yaptığı vize başvurusu reddedilecektir. Aynı durumda kişinin ailesi vize başvurusunda bulunacaksa bu durumda onlarında Amerika vize başvurusu reddedilecektir.

Öğrenci Vizesine Özgü Amerika Vizesi Reddi

Bu vize türünde özellikle yanlış öğrenci vize başvuruları sebebi ile ret cevabı alındığını bilmekteyiz.

Buna örnek verecek olursak; Ali Bey 35 yaşında dil öğrenmek için Amerika vize başvurusunda bulunuyor. Konsolosluğa bu durum inandırıcı gelmiyor ve reddediyor. Ya da öğrenci benim param var masraflarımı kendim karşılayacağım demesi sebebi ile ret cevabı alınmaktadır. Öğrenciler masraflarını karşılayacak bir sponsor göstermek zorundadır. Aksi takdirde Amerika vizesi reddedilecektir.

Vize Reddi Alanların Yeniden Başvuru Yapması

Yukarıda vize reddi nedenlerini ve yapılan yanlışları sıralamaya çalıştık. Peki, vize reddi aldıktan sonra Amerika vizesi alma ihtimalim tamamen bitmiş midir? Tabi ki hayır. Amerika vize ret almaya neden olan sebebin bir vize danışmanı tarafından analiz edilmesi ve sonucunda bu nedenin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bunun için UDK Dil Kursu olarak sizlere vize uzmanlarımızla vize@udk.com.tr adresinden ya da 0 382 213 86 60 numaralı telefondan yardım almanızı öneriyoruz. Bizim en büyük referansımızın sizler olduğunun bilincindeyiz.

UYARI: UDK Dil Kursu sizlere vize garantisi vaat etmemektedir. Başvurunun onaylanması Amerika vize görevlisinin vereceği karar sonucu gerçekleşeceğini unutmayın! Vize başvurusunda bulunan kimsenin vize alma garantisi olmayacağı gibi sizlere bu şekilde Amerika vize reddi olmayacağına garanti veren ya da vaat eden firmalardan kesinlikle uzak durmalısınız.