İçeriğe geç

İletişim

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini e-mail yoluyla tarafınıza gönderilmesini isteyebilirsiniz. Çalışma vizesi için gerekli olan belgeleri hazırlayıp kargo ile tarafımıza gönderdiğiniz takdirde vize başvuru işlemlerinizi sizin adına yapabilmekteyiz. Rusya çalışma vizesi başvurusunda, vize başvuru sahibinin Rusya Konsolosluğu’nda şahsen bulunmasına gerek yoktur. UDK Dil Kursu olarak sizin için vize başvurunuzu takip edebilmekteyiz.

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 yılından itibaren uygulanan vize zorunluluğu kısmi olarak değiştirildi. Rusya Federasyonu 1 Eylül 2019 tarihinden sonra Rusya, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşarına vizesiz seyahat imkanı tanımaya başlamıştır. Umuma Mahsus (Bordo Pasaport) sahipleri ise vize uygulamasına devam etmektedir. Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya’ya yapacakları seyahatte vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Rusya çalışma vizesi pasaporta işlenen bir vize tipidir.

Rusya çalışma vizesi için pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi ve 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için başvuru formundaki bilgilerin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu çalışma vizesi başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması konusunda çok hassas olup Rusya vize başvuru formu içinde yazılmış olan yanlış bilgiler Rusya çalışma vizesi başvuru sürecini uzatabilmekte ya da başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. UDK Dil Kursu olarak Rusya çalışma vizesi başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanızda yardımcı olmaktayız.

Rusya Konsolosluğu, tüm Rusya vize tipleri için davetiye alınmasını zorunlu tutmaktadır. Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetki verilen makamlar tarafından hazırlanmış ve onaylanmış davetiyeleri olan şahısların vize başvurularını kabul etmektedir. Davetiye, başvurulan vizenin türüne göre değişkenlik gösterip Rusya’da bulunan yetkili makamlar davetiyenin içeriğine önem vermektedirler. Çalışma vizesi için davetiye için şahsen başvuru yapmanız durumunda bir buçuk ay gibi sürede davetiyeyi temin edebilirsiniz. UDK Dil Kursu olarak davetiyeyi daha kısa bir sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi kısa zamanda temin edip Rusya Konsolosluğu’na verebilmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya’da faaliyet gösteren şirketler belirli sayıda Türk vatandaşını iş dolayısıyla istihdam etmektedirler. T.C. vatandaşlarının Rusya’da çalışabilmeleri için çalışma vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize başvuru işlemi Rusya’da çalışacakları şirket ile birlikte yürütmeleri gereklidir. 

Rusya çalışma vizesi; 3 aylık 1 girişli, 3 aylık 2 girişli ve 1 yıllık çok girişli olarak alınabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi her ne kadar ticari bir faaliyet gibi görünse de ticari vize kapsamına girmemektedir. Ticari vizeyi içeren amaçlar fuar, konferans, iş görüşmeleri, etkinlik, uluslararası şirket görüşmeleri ya da faaliyet alanı birbirlerine yakın şirketlerin çalışan ve yöneticilerinin yurtdışındaki ticari görüşmeleriyle ilgili etkinlikleri kapsamaktadır.

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu’ndan çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye almalıdırlar. Çalışma vizesinin uzatılması yine Rusya Göçmen Bürosu’nun inisiyatifindedir. Çalışma vizesinin süresi yapılan işe ya da anlaşmaya bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Rusya çalışma vizesi standart tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Özel bir durum olması halinde ya da başvuru sonrasında Rusya Konsolosluğu’nun gerekli görmesi durumunda ek belge isteyebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Başvuru Formu

Başkonsolosluğa çalışma vizesi sebebiyle müracaatta bulunacak vatandaşların Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığının konsolosluk bölümü sayfasından elektronik başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanmalıdır. Başvuru formunda seyahat detaylarına yer verilmektedir. Davet eden firmanın bilgileri detaylı bir şekilde Rusça yazılmalıdır. Başvuru sahibinin kişisel ve şirket bilgileri ayrıca yazılması gereken diğer önemli bilgilerdir. Belirtilen bilgiler doğru ve yasal olmalıdır. Rusya’da çalışma amacıyla alınacak davetiyede yer alan detaylar ile formda ki bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir. Yanlış bilgiler, vizenin iptaline ve reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi için başvuru formunun son adımında hangi Rusya Başvuru Merkezi üzerinden işlem yapılacağı seçilmektedir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan temsilcilikler üzerinden başvuru kabul edilmektedir. Çalışma davetiyesi çıkartan firmanın işlem sırasında Türkiye’de hangi Rusya Başvuru Merkezi üzerinden işlem yapılacaksa onu belirtmesi önemlidir. Formun, profesyonel yardım alarak doldurulması daha doğrudur. UDK Dil Kursu uzmanlarından Rusya vize başvuru formu doldurulması için hizmet alabilirsiniz.

2022 Rusya Çalışma Vizesi Ücreti

Rusya çalışma vizesi ücreti zamanla değişkenlik gösterebilmektedir.  Rusya çalışma vizesi için UDK Dil Kursu’ne yapılan başvurularda Rus Konsolosluğu’na ödenmesi gereken vize başvuru ücretinin yanı sıra servis ücreti ve hizmet bedeli istenmektedir. Konsolosluk, Rusya çalışma vizesi ücretini başvurunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. 

Rusya Konsolosluğu harç bedelleri başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmekte ve vizenin reddedilmesi halinde iade edilmemektedir. Rusya çalışma vizesi için evraklarınız tarafımıza ulaşmadan önce bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize başvuru belgelerinizi içeren dosya tarafımıza ulaştıktan ve işleme konulduktan sonra Rusya çalışma vizesi ücretini ödeyebilirsiniz. Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir.

Güncel fiyatlar:

  • 3 aylık 1 girişli  Vize Başvuru İşlemi Ücreti 200$
  • 3 aylık 1 girişli  Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 320$ 
  • 3 aylık 2 girişli  Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 270$ 
  • 3 aylık 2 girişli  Vize Başvuru İşlemi Ücreti  Ekspres: 400$ 
  • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 420$ 
  • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 670$ 

*Bu fiyatlara Konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya çalışma vizesi için aşağıda bulunan evrakların hazırlanması gereklidir. Konsolosluk evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Güncel evrak listesi için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayınız. Rusya Konsolosluğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını talep etmektedir. Eksik, hatalı ve yanlış evraklarla yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Rusya çalışma vizesi için evrakların doğru hazırlanması önem arz etmektedir. UDK Dil Kursu vize başvurunuzda evraklarınızın tam ve doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

1. Vize başvuru formu. Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
2. Pasaport. En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
3. Davetiye. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
4. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
5. Diploma. Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’da noterden onaylı)
6. Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
7. Oturum kartı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için TC ikamet izni (Arkalı önlü fotokopisi olmalı)

Rusya çalışma vizesi çok girişli alınması gerekli olan bir vize tipidir. Çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl zaman aralığında değişebilmektedir.  Davetiye başvurusu ise çalışma izni başvurusunun ardından yapılmaktadır. Davetiyenin çıkış süresi 7-10 iş günüdür. Fakat davetiyenin süresi 3 aylık bir zamanı kapsamaktadır ve bu davetiyle tek giriş hakkı verilmektedir. Çalışma vizesi ile Rusya’da ikamet ediliyorsa şirketin davetiyesine gerek bulunmamaktadır.

Rusya çalışma izni başvurusunun ardından çıkan çalışma kartının alınması 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Tek girişli davetiye ile Rus Konsolosluğu’na başvuru sonucu alınır. Fakat bu süreç Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra uzayabilme ihtimali vardır.

Rus Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması veya ek evrak talebi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin çıkış süresi uzamaktadır. Bu nedenle Rusya çalışma vizesini planladığınız seyahatin gidiş tarihinden en az 2 hafta öncesinden başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vize başvuru işlem süresi Rus Konsolosluğu’nun talebine göre değişkenlik gösterebilir. Acil durumlar için vize başvuru işlemleri hızlandırabilmektedir. Bu gibi acil durumlar için süre 3 iş günü veya daha kısa bir zaman olabilmektedir.