İçeriğe geç

İletişim

Evraksız Rusya Vizesi

Evraksız Rusya’ya gidilir mi? Rusya vizesi almak için gerekli olan evraklar nelerdir? Acil olarak Rusya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların hangi vizeye başvuru yapması gerekiyor? Bu sorulara cevap arayanlar evraksız Rusya vizesi makalemizi dikkatlice okuyarak gerekli bilgileri edinebilirler. 
Rusya, ülkesini ziyaret edecek yabancı vatandaşlara vizeyi zorunlu kılar. Sadece Beyaz Rusya ve Güney Osetya Rusya’ya giriş ve çıkışlarda vize işlemlerinden muaf tutulur.  Evraksız Rusya Vizesi almak için bazı pasaportlara sahip olmak gerekmektedir. Bu pasaportlara sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya vizesiz girebilme ve ülkede belli bir süre kalabilme hakkına sahiptir. 

Rusya Vize İstiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahat etmeleri için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.  Evraksız Rusya Vizesi uygulaması olan ve Türkiye ile Rusya arasında iki ülke vatandaşlarının karşılıklı 18 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla imzalanan vize muafiyet hakkı veren anlaşma 1 Ocak 2021’den itibaren askıya alınmıştır. 
Rusya bazı ülke vatandaşlarına sınırsız bazılarına ise belli bir süre ülkelerinde kalmalarını sağlayan vize vermektedir. Bazı pasaportlara sahip T.C. vatandaşları vizeye ihtiyaç duymadan Rusya’yı ziyaret etme ve orada belirli süreler boyunca kalabilme haklarına sahiptir. 
Rusya’yı vizesiz ziyaret etme ve orada belirli süreler boyunca kalabilme hakkına sahip T.C. vatandaşları:
Gri (hizmet) ve yeşil(hususi) pasaporta sahip T.C. vatandaşları vize şartı olmadan 30 gün Rusya’da kalabilirler.
Diplomatik siyah pasaporta sahip T.C. vatandaşları vizesiz 90 gün Rusya’da kalabilirler. 

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Rusya’ya ticari ya da turistik amaçlarla seyahat gerçekleştirmek isteyen vatandaşların bazı evraklara sahip olması gerekmektedir. Rusya vizesi için gerekli olan evraklar şunlardır:
Rusya vizesi başvuru formu
Vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport
Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde)
Turistik ya da kültürel gezi amacıyla yapılan vize başvurularında, Rusya’daki turizm acentasından, tur operatöründen ya da Rusya’daki bir firmadan hotel voucher belgesinin alınması  gerekmektedir. 
Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların T.C oturum izni alması gerekmektedir.
Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı davetiye alınması gereken başvurular; iş seyahati ve ticari başvurulardır.

Kapıda Rusya Vizesi

Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması devam etmektedir. Rusya’ya seyahat etmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kapıda Rusya vizesi uygulaması bulunmamaktadır. 

Rusya’ya Vize Başvurusu Nerelerden Yapılabilir?

Rusya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Rusya vize başvurularını görev durumlarına göre Rusya Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği veya konsolosluk tarafından belirtilen vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirebilirler. Rusya vizesine başvuru yapılırken Rusya Konsolosluğunun resmi sitesinde bulunan Rusya vize başvuru anketinin doldurulması gerekmektedir. Anketi eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız, başvurunuzun onaylanmasına katkı sağlamaktadır. Başvuru anketinin doldurup çıktısı alındıktan sonra başvuru sahibinin şahsen imzalaması gerekmektedir. Rusya vizesi başvuru formuna buradan ulaşıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 
Başvuru formunda Rusya’ya kaç defa giriş ve çıkış yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. T.C. vatandaşları, Rusya’da kaldıkları süre boyunca Rusya’ya komşu ülkelere ziyaretlerinde veya o ülkelerden döndükleri zamanlarda Rusya topraklarından geçmeleri gerekebilir. Böyle durumlarda çift girişli Rusya vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yolcunun seyahat güzergahı, tur operatörünün turistik hizmet programı sözleşmesi yerine turistik belgede belirtilmesi gerekmektedir. 

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya gerçekleştirecek seyahatin amacına göre vize türleri farklılık göstermektedir. Rusya vizesi için başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra seyahat amacına uygun belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Rusya vize başvurusunu eksik ya da yanlış bilgilerle yapan vatandaşların başvuruları kabul edilmemektedir. Bu sebeple seyahat amacına uygun vize başvuru belgelerini eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlamak büyük önem taşımaktadır. 
Rusya Federasyonu’nun belirlediği başlıca vize çeşitleri:
Rusya Turist Vizesi
Rusya Ticari Vizesi
Rusya İnsani Vize
Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi 
Rusya Çalışma Vizesi
Rusya Eğitim Vizesi
Rusya Öğrenci Vizesi
Rusya Transit Vize
Rusya’ya yönelik gerçekleştiren seyahatler için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında Rusya turist vizesi, ticari vizesi, özel vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi yer alır. Bu vize türlerinin geçerlilik süreleri 15 ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir. 

Rusya Vize Kategorileri

Rusya vize kategorileri giriş yapılan sayıya göre üçe ayrılmaktadır:
Tek Girişli
Çift Girişli
Çok Girişli
Rusya’ya giriş çıkış sayınıza göre ihtiyacınıza uygun vize kategorisine başvuru yapabilirsiniz. Rusya vize etiketinde vizenin hangi tarihlerde geçerli olduğu, kalış süresi ve giriş sayısı gibi bilgiler yer alır. Vizenin geçerli olduğu tarihler ve kalış süreleri farklılık gösterebileceğinden buna göre dikkat göstermeniz gerekmektedir. 
Rusya’dan başka ülkeye ziyaret etmek için Rusya transit vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. Rusya’daki havalimanında kalacağınız süre 24 saati geçmediği zamanlarda Rusya transit vizesi alınması zorunlu değildir. 24 saati geçen bütün aktarmalar, kara, deniz ve demir yolları ile Rusya’dan başka ülkeye seyahatler için Rusya transit vizesinin alınması ise zorunludur. Rusya transit vizesi, tek girişli ise uçak ile seyahat edenler için 3 gün, tren ya da karayolu ile seyahat edenler için 10 gün geçerlilik süresi bulunur. 

Rusya Vizesi Randevusu

Rusya Konsolosluğu, Rusya vizesi işlemlerini randevu sistemi ile gerçekleştirmektedir. Randevusu olmayan vize başvurularının işleme alınması uzun sürmektedir. Randevu almanıza gerek kalmadan UDK Dil Kursu ile Rusya vize işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. UDK Dil Kursu Rusya vizeniz için ihtiyacınız olan bütün işlemleri sizin adınıza yürüterek başvuru sürecinize yardımcı olmaktadır. UDK Dil Kursu şubelerimizle irtibata geçerek evraksız Rusya vizesi işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilme şansını yakalayabilirsiniz. 

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücretleri belirli dönemlerde değişiklik göstermekte olup başvuru yapılan vize türü, giriş çıkış sayısı, talep edilen vizenin işlem süresi ve başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir. 
Rusya vizesi 2022 yılı güncel ücretlerine bakarak vize tercihinizi yapabilirsiniz.

Rusya Vizesi Sonuçlanma Süresi

Rusya vizesi başvurularının süresi vize türüne göre 4 ile 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru evraklarını detaylı inceleme hakkına sahiptir. Bu sebeple vize işlemleri 30 güne kadar sürebilmektedir. 
Rusya Federasyonu’na acil seyahat edilmesi gereken durumlarda Acil Rusya vizesine (Rusya ekspres vizesi) başvuru yapabilirsiniz. Standart Rusya vize başvuru sürelerine göre daha kısa zamanda sadece 48 saat içerisinde vizenizi alabilirsiniz. 
Rusya ekspres vizesi Rusya’ya acil olarak seyahat etmek isteyenler için uygulanan tek vize çeşididir. UDK Dil Kursu uzmanlarımızla iletişime geçmek ve vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek için 0 (212) 970 05 72 hattı arayabilirsiniz.

Başlık metninizi buraya ekleyin

Başlık metninizi buraya ekleyin