İçeriğe geç

İletişim

Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Rusya insani vizesi için Rusya Konsolosluğu’na bireysel başvuruda bulunulmasının yanı sıra Rusya vizesi için bireysel olarak başvuruda bulunulmasının zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya insani vizesini UDK Dil Kursu aracılığıyla yapabiliriz. Rusya insanı vizesi başvuru evraklarınızı gönderip vize başvurunuzu UDK Dil Kursu aracılığıyla yapmanız halinde başvurunuz sorunsuz, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Rus insani vizesinin süresine, ülkeye giriş sayısına karar veren makam Rusya Konsolosluğu’dur. Bu vize başvurularında kararı İstanbul, Antalya, Trabzon Rusya Başkonsoloslukları ve Ankara Rusya Büyükelçiliği verecektir.

Rusya insani vize başvuru işlemleri için başvuru formundaki bilgilerin doğru olarak doldurulması önemlidir. Rusya Konsolosluğu vize başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu konusunda hassas olup formda belirtilen hatalı bilgi vize başvurusu işleminin süresini uzatabilmekte ya da başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu başvuru formunun Rusça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca olarak doldurulaması mümkündür. UDK Dil Kursu vize başvuru formunu doğru olarak doldurmanıza yardımcı olmaktadır. 2022 Rusya insani vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu, bütün Rusya vizeleri için davetiye almanızı zorunlu kılmaktadır. Bunun  yanı sıra Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Rusya’da bulunan yetkili makamlar tarafından hazırlanmakta olan onaylanmış davetiyeli olan başvuruların vize başvuru işlemlerini yapmaktadır. Bu davetiyelerin içeriği başvurulan vizenin tipine göre değişmekte olup Rusya’daki yetkili makamlar davetiyelerin özellikle içeriğine çok dikkat etmektedirler. Gerekli davetiyeyi şahsen kendiniz almanız durumunda süre bir buçuk ay gibi bir zamanı bulabilmektedir. UDK Dil Kursu olarak davetiyeyi daha kısa sürede temin edebilmekteyiz. Rusya vizesi için gereken davetiyeyi kısa sürede temin edip Rusya Konsolosluğu’na verebilmeniz için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Rusya vizesi için gerekli olan evrak listesi başvurulacak vizenin tipine göre değişmektedir. Aynı zamanda özel bir durum söz konusu olduğunda ya da başvuru sonrasında Rusya Konsolosluğu gerekli görürse ek evrak isteyebilmektedir. Bu durum vize başvuru işlemi sürecini uzatabilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerinizi arayarak ihtiyacınız olan vize ve eğer varsa özel durumla ilgili olarak size en iyi hizmeti sunacaklardır.

İnsan vize, Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları ve vatandaşlığı olmayanlara akademik gelişim, ilerleme ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik gelişim, spor etkinliklerinde görev alma, dinsel aktiviteler ve insanı yardım amaçları için verilen bir vizedir.

Rusya İnsani vize, Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’nun, Rus Hükümeti’nin kurallarına bağlı kalınarak Rusya’da bir akademik kurum, Rusya Federasyonu veya davet eden kurumun vereceği davetiye ile alınmaktadır. İnsani vize, tek ya da çok girişli, çıkışlı olarak 90 gün süreyle ya da çok girişli, çıkışlı olarak 1 sene süreli verilmektedir. Çok girişli ve çıkışlı standart insani vizeyle Rusya’da 180 gün içinde en fazla 90 gün süre ile kalınabilir.

Rusya İnsani Vize için Gerekli Evraklar

İnsani vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla birlikte vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  1. Vize başvuru Formu
  2. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
  3. 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
  4. Pasaport: 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
  5. Davetli olarak gidecek vize başvuru sahibini davet eden kurumun orijinal başvurusu.
  6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
  7. İkametgah belgesi.
  8. T.C. vatandaşı olmayan kişiler için T.C. tarafından verilmiş ikamet belgesini göstermeleri gereklidir.

Rusya insani vizesi ücreti zaman içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir. Vize ücreti başvuru sahibinin başvurduğu vize türüne, giriş sayısına göre değişmektedir. Rusya vizesi için UDK Dil Kursu’ne yapılan başvurularda Rusya Konsolosluğu’na ödenmesi gerekli olan başvuru ücretinin yanı sıra servis ücreti ve hizmet bedeli de istenmektedir. Konsolosluk Rusya vizesi ücretini vize başvurusunun işleme konması ve değerlendirmeye alınması için uygular. Vizenin reddedilmesi halinde vize başvuru ücreti iade edilmemektedir.

Rusya insani vizesinin ortalama çıkış süresi 4-7 işgünüdür. Ancak Rusya Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması, ek evrak talep etmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin onaylanma süresi uzayabilmektedir. Burada önemli olan davetiyenin çıkarılmasıdır. Rusya Federasyonu Göç Şubesi’nin hazırlayacağı bu davetiyenin çıkma süresi 40 günü bulabilmektedir.