İçeriğe geç

İletişim

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi gerekli evraklar başvuruda bulunacak kişinin yapacağı seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen mali kaynağın biçimini ve başvuru yapan kişinin Türkiye’ye geri dönemesini gerektiren bağların varlığını ispat eden evraklar olmalıdır.Aşağıda belirtilen listede yer alan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından bütün vizeler için istenen temel evraklar olup Rusya turistik vize, Rusya ticari, Rusya çalışma vizesi, Rusya aile ziyareti vizesi, Rusya insani vize, Rusya öğrenci vizesi ve Rusya transit vize de dahil tüm Rusya vize türleri için farklı evraklar istenmektedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar, Rusya’ya gerçekleştirilecek seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişmektedir. Bununla birlikte Rusya  Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak isteyebilmektedir. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacı, seyahat masraflarını destekleyen mali kaynağın biçimi ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine kanıtlayıcı belgeler istenen ek evraklardan bazılarıdır. UDK Dil Kursu internet sitesindeki Rusya vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategori ilgili sayfayı ziyaret ederek detaylı bilgiye ve Rusya vizesi evrak listesine ulaşabilirsiniz. 

Rusya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Rusya turistik vizesi, 1 ay süre ile en fazla 2 girişli olarak alınabilen bir vize türüdür. Rusya turistik vizesi ile Rusya’da 30 gün serbest dolaşım imkanı bulunmaktadır. Rusya turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi 4 ila 7 iş günüdür. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize Başvuru Formu. Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan.
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. Fotoğraf. 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 5. Voucher. Orjinal Rusya Turizm acentasından alınmış otel voucher belgesi 
 6. Oturum izni. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturum izni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya’daki ticari faaliyetlerin kapsamına göre Rusya ticari vize başvurusu yapabilmektedir. Rusya ticari vizesi 3 kategoriden oluşmaktadır. Tek veya çift girişli verilen Rusya ticari vizesi 90 gün geçerliliği olan bir vize türüdür. Çok girişli olarak 1 yıl süreyi kapsayacak şekilde de talep edilip alınabilmektedir. Örneği fuar veya etkinlik katılımı süreklilik içermiyorsa tek veya çift girişli 90 gün geçerli vize için, eğer ticari faaliyetiniz Rusya’da şube açmak ortaklık kurmak ve benzeri daha uzun soluklu bir faaliyeti içeriyorsa 1 yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak doğru olacaktır. 

 1. Vize Başvuru Formu. Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan.
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. Fotoğraf. 2 adet biyometrik fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 5. Davetiye. Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı, orijinal veya elektronik. Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak firmadan alınması gereken davetiye Rusya Federasyonu Federal Göç İdari Şubesi tarafından ve Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı olmalıdır.  
 6. Oturum izni. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturum izni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya çalışma vizesi için gereken evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir.  Rusya çalışma vizesi için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. Konsolosluk evrak listesinde güncelleme yapabilmektedi. Rusya Konsolosluğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını istemektedir.

 1. Vize Başvuru Formu. Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport. En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
 3. Davetiye. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 4. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
 5. Diploma. Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’da noterden onaylı)
 6. Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 7. Oturum kartı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturum izni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi için gereken evraklar aşağıda sunulmuştur. Başvuru esnasında evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde şekilde ibraz edilmesi gereklidir. Rusya Konsolosluğu evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport. Uzun süreli eğitim için Rusya öğrenci vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun en az 1,5 sene daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir.  
 3. Fotoğraf. 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 4. Davetiye ya da Rusya Dışişleri Bakanlığına Ait Vize Kararı. Rusya öğrenci vizesi için yapacağınız başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır.  Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından hazırlanmış davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul görmektedir. 
 5. Sağlık Raporu. Öğrenci vizesi vermesi için başvurandan HIV virüsü bulunmadığına dair sağlık raporu olmasını istemektedir.
 6. Sağlık Sigortası. Seyahat tarihlerini kapsayan 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Rusya aile ziyareti vizesi başvurusu için Rusya’da yaşayan aile bireyleriyle aile bağlarını ispat eden ve seyahatin amacını gösteren evrakların olması gereklidir.. Aile ziyareti başvuruları için Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye alınması ya da Rusya’daki aile yakını tarafından yazılı sunulan beyanın olması gereklidir. Aile ziyareti ile vize almak için Rusya vizesi gerekli evraklar;

 1. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.
 3. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
 4. Davetiye ya da Yazılı Beyan Aile ziyareti vize başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır.  Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış resmi davetiye Rusya makamları tarafından kabul görmektedir. Davetiyenin verilme süresi 45 günü bulabilmektedir.  
 5. Oturum kartı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturum izni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya İnsani Vize için Gerekli Evraklar

Rusya İnsani vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla birlikte vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir: İnsani vize için Rusya vizesi evrak listesi;

 1. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 3. 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
 4. Pasaport: 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
 5. Davetli olarak gidecek vize başvuru sahibini davet eden kurumun orijinal başvurusu.
 6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
 7. T.C. vatandaşı olmayan kişiler için T.C. tarafından verilmiş ikamet belgesini göstermeleri gereklidir.

Rusya Transit Vize için Gerekli Evraklar

Rusya transit vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.  Transit başvuru için Rusya vize evrakları;

 1. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport.  Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaport. 
 3. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz, 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
 4. Rusya’ya giriş çıkışta farklı ülkeler üzerinden girilip farklı ülkelere geçiş yapılacaksa giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizeleri pasaportta bulundurulmalıdır veya vizenin orijinali gösterilmeli fotokopisi vize başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.
 5. Rusya Federasyonu’ndan kalkış için geçerli olan biletler. Rusya’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak bileti. Uçak ile giriş çıkış yapılıyorsa Rusya’ya giriş çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin uçak biletleri gösterilmek zorundadır.
 6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
 7. Rusya Federasyonu toprakları üzerinden, varış noktası hava yoluyla seyahat eden yabancı bir vatandaş için transit vize, 3 günü geçmeyen bir süre için verilir.
 8. Rusya Federasyonu sınırları içerisinde hava yoluyla doğrudan uçuş yapan bir yabancı vatandaşın transit vize alması gerekmez.