İçeriğe geç

İletişim

Macaristan Schengen Vizesi

Macaristan Schengen Vizesi İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı Schengen vizesine kapalı mı?

Macaristan Schengen vizesi Covid-19 nedeniyle bazı ülkelerde kısıtlamalara uğramıştı. Şu an Macaristan sınır kapıları açıktır ve Schengen vizesi başvuruları için randevu verilmektedir. Değerlendirilmeye alınan vizeler onaylandıktan sonra Schengen bölgelerine kullanım amacına uygun bir şekilde verilen tarihler aralığında kullanılabilmektedir.

Macaristan Schengen vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan Schegen vizesi dosyası tamamlandıktan sonra başvurusu yapıldıktan sonra 7 veya 15 günlük süreç sonrası değerlendirilmiş olacaktır. Oluşabilecek her türü olumsuzluklar göz önüne alınarak 1 ay öncesinden başvuru yapılması tavsiye edilir.

Schengen vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Macaristan bir Schengen bölgesi ülkesi olduğundan dolayı Schegen vizesi ile giriş sağlanabilir. Verilen tarihler aralığında ülkeye giriş yapılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Schengen vizesi ile diğer Schengen anlaşmalı ülkelere giriş yapılabilmektedir. Kalınacak ülkelere arasından en uzun süreli kalış sağlanacak ülkeden vize alınması gereklidir. Schengnen bölgelerinde özgürce seyahat edilebilse de pandemi nedeniyle bazı ülkelerde sınırlama görülebilmektedir. Bu nedenle gidilecek ülkeden vize alınmalı, gidilecek farklı Schengen ülkeleri varsa onlarında dilekçede belirtilmesi gereklidir.

Macaristan vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Macaristan’ın da kabul ettiği aşılar;

  • Almanya / Pfizer-BioNTech
  • Abd / Moderna (mRNA-1273)
  • Canada / AstraZeneca/COVISHIELD
  • Çin / Sinovac
  • Belçika / Janssen/Johnson & Johnson aşıları kabul edilmektedir.

Rusya / Sputnik V aşısı ise Macaristan’da kabul edilmemektedir.

Macaristan vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Biontech aşısı Macaristana giderken gereklidir. Belirlenen şartların sağlanması sonucu aşı kartı ile ülkeye giriş yapılabilmektedir.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Siınovac aşısı 2 doz yapıldıktan sonra 14 gün geçmesi durumunda Macaristan ülke girişinde ve başvuruda kabul görecektir.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

Rusya tarafından üretilen Sputnik aşısı Macaristan tarafından kabul görmemektedir.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Yapılan aşılar etkisi 14 gün sonra gösterdiğinden dolayı uluslararası ülkelerde de bu süre önemsenmektedir. 2. doz aşıdan sonra veya aşı türüne göre 3. doz aşıda sonra 14 gün geçmesi şartı aranmaktadır.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Aşı kartı aşı türüne göre belirlenmiş olan doz sayısı tamamlandıktan sonra oluşturulabilmektedir. E-nabız veya e-devlet sisteminden alınabildiğini söylemek isteriz.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

PCR testleri bazı ülkelerde aransa da Macaristan için aşı kartı istemektedir. Aşıların son dozundan 14 gün geçmesi şartını göz önünde bulundurarak seyahat tarihlerinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Macaristan’da covid-19 salgını önemleri alınmaya devam edilse de karantina uygulaması söz konusu değildir. Ülkeye vardığınız tarihten itibaren seyahatinize başlayabilirsiniz.

Başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Yapılacak olan vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası kesinlikle gereklidir. Ancak covid-19 kapsamlı olması şartı aranmamaktadır.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Konsolosluğa ulaşmak için mail adresi ile iletişime geçilebilmektedir. Acil durumlarda bizlere de ulaşarak daha hızlı vize almanıza yardımcı olabiliriz.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Başvuru tarihinden yapılacak olan seyahatin başlangıç tarihi arasında 17 gün olması gerekmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi başvurularınızı her zaman oluşabilecek aksilikleri göz önünde bulundurarak erkenden yapmalısınız.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Schengen vizesi başvurularında otel ve uçak rezervasyonlarının detayları görülmek istenmektedir. Bu nedenle seyahat tarihlerinize göre uçuşunuzun ve konaklamanızın rezervasyonlarını belgelemeniz gerekmektedir.

Macaristan Schengen vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

İgazolas belgesi gönderilen davetiyeleri desteklemek amaçlıdır. Başvuru için düzenlen belgeler arasında yer almalıdır.

Macaristan Shengen Vizesi Nedir?

Macaristan Shengen vizesi 180 günlük bir dönemde 90 günü aşmayacak süre Schengen Üye Devletlerinin sınırları içindeki planlı ziyaretleri veya bu sınırlardan yapılan transit geçişleri kapsayan “kısa süreli vize” türüdür. Schengen Üye Ülkelerinin havaalanlarının uluslararası transit alanlarından asıl gidilecek olan ülkeye aktarmalarda kullanılan “havaalanı transit vize” de Schengen vizesi kapsamındadır. Macaristan Schengen vizesi, vizenin geçerli olduğu süre zarfında diğer Schengen Ülkelerini ziyaret etmenize fırsat tanır.

Macaristan Schengen Vizesi için Pasaportun Özellikleri ve Geçerlilik Süresi Nedir?

Macaristan Schengen vizesi için kullanılan pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde alınmış olması ve eksik, yırtık sayfasının olmaması gerekmektedir. Bazı Schengen başvurularında fotokopileri talep edilmektedir. Eğer eski pasaportlarınızda önceden alına vizelere ve Schengen vizeleri varsa bunu diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunmak gerekebilir.

Macaristan Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir. Schegen vize yönetmeliği kurallarına göre kısa süreli vize 180 günlük bir dönemde 90 günlük kalış izni veren vize olarak tanımlanmıştır. Buna göre 180 günlük herhangi bir dönemde Schengen bölgesinde kalış süresi en fazla 90 gün olabilmektedir. Vizenizin geçerliliğine dair kesin süre vize etiketinde yer alan “Duration of visit” (Ziyaret süresi) başlığı altında gösterilir.

Tek girişli vize Macaristan Schengen vizesi Schengen bölgesine sadece tek giriş hakkı vermektedir. Bu da vize etiketinde “Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘1’ rakamı ile gösterilir. Çift girişli veya çok girişli Macaristan Schengen vizesi vizenin geçerlilik süresi boyunca ülkeye birden fazla giriş yapma hakkı verir. Bu da yine vize etiketinde Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘02’ rakamı veya ‘MULT’ yazısıyla gösterilir.

Shengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler Nelerdir?

Schengen bölgesi, Schengen Ülkeleri olarak anılan 26 ülkeyi kapsar. Schengen Anlaşmasına taraf olan bu ülkelerin vatandaşları kendi ülke sınırlarının dışında, Schengen bölgesi sınırları dahilinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Schengen ülkeleri; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bu ülkeler kısa süreli vize kategorilerinde ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Birliği üyesi olmamalarına rağmen Schengen bölgesine dahildir. 

Macaristan Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de Macaristan Schengen vize başvuruları Macaristan konsoloslukların akredite ettiği vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri vasıtasıyla kabul edilmektedir. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, Schengen vize başvurusunun ilk gidilecek ülkenin konsolosluğuna yapılması gerekir. Eğer Schengen vize başvurunuzu Macaristan konsolosluğu üzerinden gerçekleştirecekseniz ilk giriş yapacağınız ülkenin Macaristan olması doğru olur.

Macaristan Shengen Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Schengen vizesi için seyahat amacınıza uygun vize kategorilerini ve durumunuza göre Schengen vizesi için gereken evrak listesini Macaristan Vize İşlemleri bölümümüzün altında bulacaksınız. UDK Dil Kursu temsilcimizle iletişime geçtiğiniz takdirde en güncel evrak listesi e-mail adresinize gönderilir. Macaristan Schengen vizesi evraklarınızı bize kargo ile gönderdikten sonra başvuru dosyanız hazırlanır. Daha önceden alınmış bir Schengen vizeniz yoksa VIS prosedürü dahilinde parmak izi verme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Bu süreçte yetkililerimiz, biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır. Schengen yönetmeliği gereğince 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) geçilmiştir. Bu tarihinden itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.

Macaristan Shengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Macaristan Schengen vizesi başvuruları bütün evraklar teslim edildikten sonra 5 ila 10 içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Macaristan konsolosluğunun iş yoğunluğu veya ek evrak talebinde bulunması veya gerekli gördüğü taktirde başvuru sahibini mülakata çağırması gibi durumlarda bu süre 14 ila 21 günü bulmaktadır. Macaristan Schengen vizesinin sonucuna dair karar verecek tek tek yetkili kurumun Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği olduğu unutulmamalıdır. Macaristan Schengen vize başvurunuzu yaparken zaman kayıplarını önlemek ve güncel evrak listesi ile işlemlerinizi gerçekleştirmek için UDK Dil Kursu temsilcimizle iletişime geçin. Bulunduğunuz şehre en yakın UDK Dil Kursu iletişim bilgilerini “Şubelerimiz” başlığı altında görebilirsiniz.

Macaristan Shengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan Schengen vize başvuru formu tüm kişisel bilgilerinizi içeren bir formdur. Burada vereceğiniz bilgilerin diğer vize evraklarında belirtiğiniz bilgilerle uyumlu olmasına özen gösteriniz. Örneğin vize dilekçenizde belirttiğiniz giriş çıkış tarihleriyle aynı olmalıdır. Pasaport numaranız, kimlik numaranızın doğru yazıldığından emin olmalısınız. Macaristan Schengen vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve ilgili kutuların tarafınızdan imzalanması gerekir.

Seyahatinizde size eşlik eden aile bireyleri için de ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Macaristan Schengen vize başvuru formunun sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf bölümüne yapıştırılması gereken fotoğrafın biyometrik özellikte olması gerekmektedir. 35×45 mm ölçülerinde, fonun beyaz olduğu, yüzü net bir şekilde görüldüğü bir fotoğraf kullanılmalı ve kişini güncel halini yansıtmalıdır.

Macaristan Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Macaristan Schengen vize başvurularının planlanan seyahatten 15 gün önceden yapılması tavsiye edilir. Ancak seyahatin başlangıç tarihinden 3 ay öncesinden yapılan başvurularda kabul edilmektedir. Macaristan Schengen vize başvurularında Türkiye’deki Macaristan konsolosluklarının ve Macaristan’daki yetkili makamların resmi tatil günleri göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu tarihlerinde bu ve benzeri nedenlerden kaynaklanabilecek aksamalar vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. En az 6 aylık bir dönem için geçerli olan Schengen çoklu giriş vizesi sahipleri başvurularını bu vizenin bitiş tarihinden önce yeni bir vize başvurusu yaparak gerçekleştirebilirler. 

Macaristan Schengen vizesine acil ihtiyaç duyanlar randevudan sonra 48 saat içinde sonuçlanan Macaristan Ekspres vize uygulamasından faydalanabilirler. Ancak Macaristan Ekspres vizenin ekstra ücretlere tabi olduğu unutulmamalıdır. UDK Dil Kursu, Macaristan Schengen vizesi işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize sürecinde yaşanabilecek her tülü faktörü göz önünde bulundurarak size asistanlık eder. Temsilcilerimize iletişim ve şubelerimiz bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Macaristan Schengen vizesi C tipi vize nedir?

Macaristan Schengen C tipi vize kısa süreli vizelere verilen bir ad olup, tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize niteliğindedir. Macaristan Schengen C tipi vize, sahibine 180 günlük bir süre zarfında en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkkı vermektedir. Schengen yönetmeliğinde “Tek tip vize” kategorisi içinde yer alır. Kısa süreli Macaristan turistik vize, Macaristan ticari vize, Macaristan aile ziyareti vizesi Macaristan Schengen C tipi vize kategorisinde değerlendirilir. Macaristan Turistik, ticari ve aile ziyareti Schengen vizesi için gereken evrakları web sayfamızın Vize İşlemleri bölümde görüntüleyebilirsiniz.

Macaristan Schengen Vizesi D tipi Vize Nedir?

Macaristan Schengen D tipi vizesi sahibine ülkede uzun süreli kalma veren vize türüdür. Schengen D tipi vizeler ulusal vize olarak da bilinmekte olup, başvuruda bulunulduğu takdirde ülkede çalışma ve oturum izni hakkı da tanımaktadır. Macaristan Schengen D tipi vize ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmekle birlikte Macaristan dışında bir ülkeye giderken yine 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma kuralı geçerlidir. Macaristan çalışma izni, Macaristan oturum izni ve öğrenci vizeleri Schengen D tipi vize kategorisini içinde yer alırlar ve başvuruları doğrudan Macaristan konsolosluklarına yapılmalıdır.

Macaristan Shengen Vizesi tek Giriş Ne Demektir?

Schengen tek girişli vize sahibine Schengen bölgesinde belirli bir süre zarfında Schengen alanından ayrılmadan dolaşım hakkı verir. Tek girişli Schengen vizesi dilediğinizi kadar Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz ancak Schengen alanından ayrıldığınız taktirde vize geçerliliğini yitirir. Eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra yeniden giriş yapacağınız taktirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Macaristan Shengen Vizesi Çok Girişli Alınabilir mi?

Macaristan Schengen çok girişli vize ile belli bir zaman aralığında Schengen bölgesinde dolaşım hakkına sahip olursunuz ve verilen bu süreden istendiğinde çıkış yapıp tekrar vize başvurusu yapmadan giriş yapabilirsiniz. Örneğin 6 aylık çok girişli Macaristan Schengen vizesi aldığınızda Schengen bölgesinde 90 gün dolaşım hakkı elde edersiniz. Tek girişli ve çok girişli kısa süreli Schengen vizesi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için temsilcilerimizi arayın.

Macaristan Schengen Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Macaristan Schengen vizesi alırken hazırlanacak dilekçede seyahatin amacı, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Macaristan seyahatine dair diğer ayrıntılarında yer almasında bir sakınca yoktur. Örneğin Macaristan’ya aile ziyaretinde bulunuyorsanız dilekçe Macaristan’da kalacağınız yakınınız adı, ikametgâhı gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Örneğin turistik turla gidiyorsanız bunu belirtmeniz doğru olur. Uluslararası bir fuara ya da konferansa katılım amaçlı gidiyorsanız katılacağınız organizasyonun tam adını ve gerçekleştiği tarihleri belirtmeniz yerinde olur. Türkçe dilekçeyle de başvuru kabul eden Macaristan Konsoloslukları, Macaristan ticari Schengen vizesi başvurularında, iş amaçlı yapılacak seyahatlerde dilekçenin İngilizce veya Macarca olmasını talep etmektedir.

Macaristan Schengen Vizesi Davetiyesi Nasıl Alınır?

Macaristan Schengen vizesi ile aile ve arkadaş vizesi için başvuruda bulunacaksanız Macaristan’daki yakınınızın göndereceği davetiyeyi başvuru evraklarına eklemeniz gerekir. Davetiye aynı zamanda Macaristan’ya hangi amaçla gittiğiniz de gösterir. Davetiyeyi gönderen kişi Macaristan vatandaşı değilse ikamet (oturum) iznine dair belgeleri de göndermekle yükümlüdür. Macaristan ticari Schengen vizesi için UDK Dil Kursu temsilcimizle iletişime geçin.

Macaristan Shengen Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan Schengen turistik vize, Macaristan Schengen ticari vize, Macaristan Schengen aile ziyareti vizesine dair evrak listesine Macaristan sayfamızdaki Vize İşlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Macaristan Schengen vizesi için başvurularda seyahat amacı veya başvuru yaptığınız vize kategorisi ne olursa olsun bazı evrakların her halükarda bulunması şarttır. Schengen Vize Başvuru Formu, Pasaport, 2 Adet Biyometrik fotoğraf, Banka hesap dökümleri, Macaristan Schengen Vize Başvuru dilekçesi Macaristan Schengen vize başvuruları için gereken evraklardan bazılarıdır. Macaristan Schengen vize başvurularında evraklarınızın güncelliğinden emin olun.

Eski tarihli, süresi dolmuş, yıpranmış ve okunaksız evraklar kabul edilmemektedir. Macaristan Schengen vize başvurularında 18 yaş altı başvuru sahipleri için – seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle birlikte gerçekleştirecek olsalar bile – ebeveynlerden alınmış noter onaylı muvaffakatnamenin ibrazı zorunludur. Macaristan Konsolosluğu gerektiği gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Macaristan schengen vize başvurularında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı – kişi aile sponsorluğu ile seyahat etmeyecekse – zorunlu değildir.

Ayrıca turistik amaçlı yapılan seyahatlerde işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. Macaristan da tıpkı diğer Schengen üye devletlerinin birçoğunda olduğu gibi güncel şirket evrakları ve özellikle orijinal faaliyet belgesi talep etmektedir.
Macaristan Schengen vizesi için gereken güncel evrak listesini edinmek ve vize başvurunuzu başlatmak için UDK Dil Kursu temsilcimizle iletişime geçin. Macaristan Schengen vizesi güncel evrak listesi size e-posta ile gönderilecektir.

Macaristan Shengen Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Macaristan Schengen vizesi, doğru başvuru evraklarıyla yapıldığı takdirde biyometri işleminden sonra normal koşullarda 3 ila 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Macaristan Schengen vize başvurunuzu zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde yapmak için Vize merkezi ile iletişime geçin. Sitemizin sol menüsünde bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

Macaristan Shengen Vizesi ile Başka bir Schengen Ülkesinden Giriş Yapılabilir Mi?

Schengen vize yönetmeliğinde Macaristan Schengen vizesi ile başka bir ülkeden giriş yapma hakkı verir ve Schengen bölgesindeki bütün ülkelerde geçerliliğe sahiptir. Ancak bununla birlikte ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmaya özen gösteriniz. Schengen vizenizin bölgesel geçerliliği vize etiketinde belirtilmektedir.

Macaristan Shengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan Schengen vizesi randevu tarihinden sonra 5 ila 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Macaristan Schengen vize başvurularında öngörülen vize başvuru sonuçlanma süreleri; 5 ila 10 iş günü arasında değişmektedir. Macaristan VIP vize başvuruları ise başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasında sonuçlanabilmektedir. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz.

Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması, teslim edilmesi ve incelenmesi de Macaristan Schengen vizesinin çıkış süresini uzatabilen unsurlardır. Macaristan Schengen vizesi başvurularınızda kullandığınız evrakların güncelliği çok önemlidir. Macaristan Schengen vizesi güncel evrak listesi için temsilcilerimizle irtibata geçin. 

Macaristan Shengen Vizesi ile Kalış Süresi Ne Kadardır?

Macaristan Schengen vizesi ile ülkede kalış süreniz vizenizin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişiklik gösterir. Tek girişli Schengen vizesi ile Macaristan’da belli bir zaman aralığında kalabilirsiniz. Vizenizde belirtilen tarihten sonra çıkış yaptığınızda tekrar aynı vize ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız. Ancak çok Macaristan Schengen vizenizi çok girişli aldıysanız vizenin bitiş süresine göre Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Macaristan Shengen Vizesi Parmak izi Verme Prosedürü Nedir?

Schengen vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Parmak İzi Uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince Macaristan vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Macaristan Schengen vize başvurularında verilen parmak izi verisi 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Ancak Macaristan konsolosluğu tarafından gerekli gördüğü taktirde bazı özel durumlara ve diğer Schengen ülkeriyle yapılan ikili anlaşmalara göre parmak izi talebinde bulunabilir.

Teknik nedenlerden ötürü parmak izi datasına ulaşılamadığı durumlarda da parmak izi işleminin yeniden yapılması gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde başvuru asistanımız sizlere eşlik ederek Macaristan vize başvuru işlemlerinizin sorunsuz biçimde gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır.

Macaristan Schengen Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi Macaristan Schengen başvuru prosedüründe de seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Schengen seyahat sağlık sigortası 30 bin Euro teminatlı şekilde yapılmaktadır. Seyahat sırasında yaşanabilecek yaralanma ve kazalar ve diğer tıbbi acil müdahale gerektiren durumlara karşı bir önlem niteliği taşımaktadır. Seyahat sigortası sağlık sigortasından biraz farklı olarak seyahatinizde sizin dışınızda gelişen olumsuz faktörlerin (kayıp bavullar, seyahat acentesinden kaynaklanan sorunlar vb.)  yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacıyla yapılmak zorundadır. Seyahat ve sağlık sigortasının kapsamı Macaristan’da veya Schengen bölgesinde geçirdiğiniz gün sayısı ile doğru orantılı şekilde yapılır. 

Macaristan Schengen Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Macaristan Schengen vizesi sponsor dilekçesinde, sponsor seyahat sahibinin seyahat masraflarını üstleneceğini belirtir. Gereken sponsor evrakları Macaristan Schengen vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Bu evraklara Macaristan Vize İşlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Öğrenciler ve ev hanımları gibi SGK kaydı olmayan şahıslara birinci dereceden yakınları sponsor olabilmektedir. Öğrenciler ve ev hanımlarına sponsor olacak şahıslardan istenen Macaristan Schengen vizesi evraklarını vizenin türüne göre (turistik, aile ziyareti, öğrenim vb.) Macaristan Vize İşlemleri başlığında görebilirsiniz.

Schengen Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi uzatma başvurusunda, vize süreniz bitmeden önce Schengen bölgesinden ayrılmanızın mümkün olmadığı mücbir sebepleri veya kişisel sebepleri (tıbbi tedavi veya diğer çok acil durumlar) kanıtlarıyla birlikte göstermeniz gerekmektedir. Schengen vize yönetmeliği gereğince vize ancak Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalmanıza izin veren kısa süreli vizeler sözkonusu olduğunda uzatılmaktadır. Daha kısa süreli kalışlarda uzatma mümkün olmamaktadır. Bu kurallar çerçevesinde Macaristan Schengen vizesini uzatmak için vize süreniz bitmeden Macaristan İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Macaristan Schengen Vizem Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Macaristan Schengen vize reddi kararına karşı temyize gidebilirsiniz. Macaristan Konsolosluğu tarafından verilen Macaristan Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri standart bir form ile bildirilir. Ret bildiriminde ret kararının nedenleri ve temyiz için son başvuru tarihi yer almalıdır. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan önce, bir önceki Schengen vize reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez. Vize ücreti, Macaristan Schgen vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.