İçeriğe geç

İletişim

Pakistan Online Başvuru – Pakistan E-Vize

Pakistan Vize İşlemleri UDK Dil Kursu Temsilcileri aracılığıyla en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirilir.

Pakistan Vize Başvurusunu Sizin Adınıza Yapalım!

Pakistan e-vize yabancı ülke vatandaşlarının Pakistan’a yapacakları seyahatlerde verilen elektronik izin belgesidir. Türk vatandaşlarından resmi pasaporta sahip olan kişilerin vize muafiyeti bulunmaktadır. Resmi pasaport, diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaportu kapsayan genel bir tanımdır. Umumi (bordo) pasaport sahibi vatandaşların ise ülkeye giriş yapmadan önce vize almaları gerekmektedir. Pakistan’ın vize uygulamalarından biri de Pakistan elektronik vize olarak ülkenin İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya getirilmiştir. E-vize Türk vatandaşlarına 30 gün tek girişli seyahat hakkı tanıyan bir vize türüdür. Geçerlilik süresi, veriliş tarihi itibariyle 90 gündür.

E-vize yalnızca turistik amaçlı seyahatlerde geçerlidir. 90 günü aşan ve özel gerekçeler ile yapılacak seyahatler için D tipi vize alınması gerekmektedir. Öğrenim, oturum, çalışma gibi vizeler için diplomatik temsilciliklere başvuru yapılması gerekmektedir. Pakistan online vize başvurusu ise oldukça pratiktir. Konsolosluk başvurularındaki gibi, mesleki belgeler, gelir belgeleri ya da banka hesap dökümü gibi fazla evrak sunulmasına gerek yoktur. Az evrak ile başvuru imkanı bulunmaktadır. Pakistan vize işlemleri hakkında detaylı bilgi için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Pakistan E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik vize servisi, internete bağlı herhangi bir cihazdan kolaylıkla başvuru yapılabilen bir sistemdir. Dış temsilciliklere yapılan başvurular gibi randevu alınmasına, kağıt evrak hazırlanmasına gerek yoktur. Çevrimiçi olarak anında başvuru imkanı bulunmaktadır. Fakat bazı hususlara dikkat edilmezse başvurunun red ile sonuçlanması olasıdır.

Pakistan e-vize başvurusunda yapılacak basit bir hata bile vize red gerekçesi olup, başvuru sahibinin maddi kayıp ve zaman kaybı yaşamasına sebep olacaktır. Bu sebeple başvurudan önce Pakistan vize işlemleri hususunda deneyimli ve uzman biri ile görüşülmesi son derece faydalı olacaktır. UDK Dil Kursu uzmanları aracılığıyla yapılan Pakistan online başvuru en doğru ve en hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir. Danışmanlık hizmeti kapsamında gerekli tüm vize işlemleri başvuru sahibi adına yapılmaktadır.

E-vize başvuruları 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; elektronik başvuru formunun doldurulması, dokümanların yüklenmesi ve ödemenin yapılmasıdır. Elektronik başvuru formu; kişisel alanlar, pasaport bilgileri, seyahat bilgileri vb. alanlar içermektedir. Vize reddine sebep olmaması açısından basit bir hata bile yapılmaması gerekmektedir. Formun ilgili alanlarının eksiksiz olarak doldurulmasının ardından gerekli başvuru evrakları sisteme online olarak yüklenmekte ve ödeme yapılarak başvuru tamamlanmaktadır. Başvuru evrakları ve Pakistan vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmiştir.

Pakistan E-Vize için Gerekli Evraklar

Pakistan e-vize başvurusunda konsolosluk başvuruları gibi fazla evrak şartı bulunmamaktadır. Pasaporta etiket olarak işlenen vize başvurularında, mesleki belgeler, banka hesap dökümleri ve geçim belgeleri gibi çok sayıda evrak talebi vardır. Elektronik vize servisinde bu evrakların tamamına gerek duyulmamaktadır. Başvuru evrakları, yapılacak vize başvurusunun türüne bağlı değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda başvuru esnasında ek evrak talebinde bulunulması söz konusu olabilir. Sistem tarafından belirtilen tüm evrakların, taramalarının sisteme online olarak doğru formatta yüklemesi yapılmaktadır. Pakistan vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Vize Başvuru Formu: Elektronik başvuru formu, e-vize servisi üzerinden çevrimiçi doldurulmaktadır.
  • Pasaport: Geçerlilik tarihlerinin seyahat dönüşü itibariyle minimum 6 ay daha geçerli olması gerekmetedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Güncel fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
  • Konaklama Belgeleri: Seyahat tarihlerini kapsayan otel rezervasyonu vb. konaklama belgeleri sunulmalıdır.
  • Ulaşım Belgeleri: Gidiş – dönüş tarihlerini gösterir uçak bileti ya da rezervasyonu sunulmaktadır.

Yukarıdaki evraklar temel evraklar olup; ek evrak talebi başvuru esnasında çeşitli durumlara bağlı değişiklik göstermektedir. Evrakların yüklenmesinin ardından ödeme işlemi online olarak yapılmaktadır. Ödemenin tamamlanması ile başvuru adımları tamamlanmış olur. Ortalama 5 iş günü içerisinde vize sonucu e-vize sistemi tarafından e-mail yoluyla iletilmektedir. Onaylanan vizenin 90 gün geçerliliği bulunmaktadır. E-vize sistem üzerinden kontrolü sağlanan elektronik bir belgedir. Fakat e-vize çıktısının alınması ve ülkeye giriş yaparken, bulundurulması gerekmektedir.