İçeriğe geç

İletişim

Macaristan Ticari Vize

Macaristan Ticari Vize İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı ticari vizeye kapalı mı?

Ticari başvurular için Macaristan ticari vize de izin vermektedir. Sınır kapılarının açılmasında vize türlerinde bir sınırlama söz konusu değildir. Biz UDK Dil Kursu olarak Macaristan ticari başvurularınızı yapmaya hazırız. İş seyahatiniz için dosyanızı hazırlıyoruz, evraklarınızı kontrol edip iletişimde olduğumuz başvuru merkezine gönderiyoruz. İnce detaylara önem veren konsolosluklardan onay alabilmek için tecrübeli bir ekip ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Macaristan ticari vizesi kaç günde çıkar?

Uluslararası yapılan anlaşmalar, politik dalgalanmalar ile ülkeler sınır kapılarında vize talep etmektedir. Böylelikle milli güvenlik bir nebze olsa da sağlanabilmektedir. Bu açıdan Macaristan muafiyet göstermediği vatandaşlara vize zorunluluğu getirmiştir. Başvurusu yapıldığında 7 günlük süreçte tamamlanabilecektir. Verilen süre ön görülen süredir. Başvuruyu yapmadan önce dosyanın toparlanması veya olabilecek aksilikler için 1 aylık erken başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Schengen ticari vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Macaristan ticari vizeleri kabul etmekle birlikte Schengen vizesi kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle Schengen vizesine sahip olan vatandaşlar Macaristan’a da gidebilmektedir.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Schengen vizesi kapsadığı ülkeler için geçerlilik sağladığından Macaristan’a giriş sağlanması mümkündür. Önerilen her zaman başvurusu yapılan ülkeden giriş sağlamaktır. Pandemi nedeniyle Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek biraz zorlaşmış olduğundan dikkatli bir planlama yapılarak ticari vize talebi gerçekleştirilmelidir. Bu konuda tecrübeli ekibimizden destek alabilirsiniz.

Macaristan ticari vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

EMA tarafından onaylanmış ve Macaristan’ın da kabul ettiği aşılar;

  • Pfizer-BioNTech

  • Moderna (mRNA-1273)
  • AstraZeneca/COVISHIELD
  • Sinovac
  •  Janssen/Johnson & Johnson

Rusya / Sputnik V aşısı ise Macaristan’da kabul edilmemektedir.

Macaristan ticari vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Biontech aşısı yapılışından 14 gün sonra geçerlilik kazanmaktadır. 2 doz yapılması dahilinde Macaristan’a vize başvurusu yapabilir, onaylandığı takdirde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac aşısı birçok ülkede olanın tersine kabul görmektedir. EMA tarafından onay almasa da Macar tarafından kabul edilmektedir. Aşının yapıldığı günden seyahat tarihine kadar 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilecek önemli olan bir diğer husus ise aşının 2 doz olmasıdır. Gerekli şartlar yerine getirildikten sonra aşı geçerli olacaktır.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

Sputnik aşısı EMA tarafından kabul edilmemiştir. Macaristan’ın bu aşıya karşın tutumu da olumsuz olduğundan dolayı geçerliliği yoktur.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Aşıların geçerlilikleri üzerinden 14 gün geçmesi ile gerçekleşmektedir. Seyahatten önce 14 gün olarak hesaplanmalı ve sınırda geçişlerde sorun yaşanmaması adına planlama bu süreç baz alınarak yapılmalıdır.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Covid-19 salgınını ölmek amacıyla ölümlerin azalması için üretilen aşılar ile kısıtlamaların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle bulaşma oranını kontrol altına almak için getirilen yasalarda aşı zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkeye girişlerde aşıların 2 doz olması ve üzerinden 14 gün geçmiş olması şartı aranmaktadır. Aşı kartları e-nabız veya e-devlet sisteminden alınırken HES uygulamasından da temin edilebilmektedir.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Negatif PCR testleri ülkeye girişlerde yeterli olamamaktadır. Ancak yapılan PCR testleri 72 saat için geçerli olmakla beraber 14 günü geçmiş ve 2 dozu uygulanmış şekilde olacaktır.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Macaristan aldığı önemlerle ölüm oranını azaltmış bu bağlamda esnekleşmeye başlamıştır. Karantinanı kaldırıldığı Macar ülkesinde covid-19 salgının bulaşma oranının azalması için önemli ola maske kullanımı ve sosyal mesafe hala uygulanmaktadır. Ülkeye vardığınızda karantina olmadan seyahatinizi yapabilirsiniz.

Başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Seyahatiniz esnasında olabilecek her türlü sağlık sorununda size gerekli olacak sağlık sigortası talep edilmektedir. Ancak ülkelere göre değişiklik gösterse de Macaristan’da Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası ticari vizelerde aranamamaktadır. Ancak seyahatinizin tarihlerini kapsayan sağlık sigortası şartı yerine getirilmelidir.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Her ne kadar yasa ve kanunlar sıkı olsa da insanların hayatında yaşanabilecek aciliyetli önemli durumlar söz konusu olduğunda esnekleşme yaşanmaktadır. 1. derece yakınını kaybetme, sağlık sorunları için tedavi olunması gerektiğinde v.b durumlarda konsolosluğa mail yolu ile ulaşılabilir. Duruma ilişkin bir dilekçe ibraz edildiğinde ticari vize değerlendirilmesi yapılacaktır.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Belirlenen seyahat için vize türüne göre hazırlanan dosyayı tamamladıktan sonra başvuru tarihi ile seyahat başlangıç tarihi arasında 17 gün olması şartı aranmaktadır.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Ticari vize başvurusu yapılırken konsolosluğun sizden beklentisi ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanızdır. Başvurunun yapıldığı türe göre uygun ikamet edip geri dönüş sağlayacağınızı göstermeniz gerekir. Çünkü vize ülkeye giriş için gereklidir ancak ülkede kalmayı planlayan vatandaşların oturma iznine yönelmesi gerekecektir. Bu nedenle sizden otel veya konaklayacağınız adresi ve dönüşünüzün kesinliğini görmek istemektedir.

Macaristan ticari vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

İGAZOLAS, sertifika anlamına gelmektedir. Kişisel bilgilerin bulunduğu bu dilekçe ile davetiye desteklenmektedir. Onaylı olması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Şirket tarafından gönderilen ve atentli kağıda kaşeli imzalı hazırlanmış davetiye ile birlikte ibraz edilmelidir.

Macaristan Ticari Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçimiz, sayfamıza hoş geldiniz. Macaristan Ticari Vize başvurusu yapmak için ticari davetiyeye ve hazırlamanız gereken evraklara, standart evraklar ve mesleksel evraklar başlığı altında, bu sayfanın devamında görüntüleyebilirsiniz. İyi yolculuklar dileriz.

Ticari vizesi Macaristan için gerekli evrakları İstanbul ofisimize kargo ya da kurye ile göndermeniz halinde, Macaristan Vize Başvuru süreciniz sizin adınıza tarafımızdan başlatılacaktır. Macaristan için parmak izi beyanı işlemi İstanbul’daki başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu, İstanbul’dan yapılacak başvurularda Portekiz, Norveç, Slovenya vize başvurularını da ayriyeten kabul etmektedir. Portekiz, Norveç, Slovenya vizesi değil Macaristan vizesi almanız gerekmektedir. Ancak ticari vize başvuru dilekçeniz, hangi ülkeye seyahat edecekseniz o ülkenin konsolosluğuna hitaben yazılması gerekmektedir.

UDK Dil Kursu departmanı yetkililerimizle iletişime geçerek mesleki ve statünüz hakkında bilgilerinizle, seyahat amacınızı açıklayarak bize bilgi verebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda uzmanlarımız seyahat amacınıza uygun olarak 2022 yılı için Macaristan vizesi için gerekli evraklar ve Macaristan vize başvuru ücreti hakkında size yapılması gerekenler için mail yollayacaktır.

Ticari vize Macaristan vize başvuruları planladığınız seyahat tarihinden ortalama 2 gün önce sonuçlanmaktadır. Macaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğunu hesaba katarak vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 30 gün önce yapmanız önerilir.

2016 yılından sonra VIS ibaresi bulunan bir Schengen vizesi aldıysanız, sistemde kayıtlı olan güncel bir parmak iziniz de varsa parmak izin vermek zorunda kalmadan belgelerinizi size en yakın şubemize göndererek vize başvuru sürecinizi başlatabilmektesiniz. İstanbul’dan yapılan başvurularda herhangi bir problem yaşamamanız için parmak izi verme işlemlerinizde ülke uzmanımız size eşlik edecektir.

Macaristan ticari vize başvurusu bir Schengen vize başvurusudur. Schengen vizesi her 6 aylık dönemlerde maksimum 90 gün o bölgede kalmanıza hak tanır. Ticari vize için başvuruda bulunmak istiyorsanız çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz.

Macaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. Davetiye (Macaristan şirketinin antetli kağıdına, davet eden kişinin pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Şirket çalışanları, şirket sahipleri Macaristan’da ticari faaliyet içerisinde bulundukları şirketlerle Macaristan’da konferans katılımı, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi ticari ilişkilere katılım amacıyla Macaristan ticari vizesine başvuru yapmaları gereklidir. Macaristan ticari vize başvuru işlemlerinde ticari ilişkinin firmalar üzerinden gerçekleştiriliyor olması gereklidir. Eğer Macaristan’a ticari amaçlarla seyahat ediliyorsa Macaristan’da bulunan ilgili firmadan davet mektubunun alınması gerekmektedir. Seminer, fuar ya da konferans katılımı için de organizasyonu düzenleyen kuruluştan davetiyenin alınmasının yanında eğer varsa katılım belgesi, etkinliğe katılım davetiyesi, kabul mektubu gibi evrakların vize başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir. 

Macaristan ticari vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Macaristan’da ticari amaçlarla seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Macaristan’a vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.

Macaristan’a ticari amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Macaristan vize evraklarını hazırlamalıdır. Macaristan ticari vize evrakları Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir. 

Macaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Macaristan vizesi başvurusu yapan lişi şirket sahibi veya ortağı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa ara ülkeye seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Macaristan  Konsolosluğu’na hitaben yazacağı dilekçe metin Türkçe, Macarca veya İngilizce yazılabilir. Macaristan vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan vize başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvurusu için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir.