İçeriğe geç

İletişim

Macaristan Turistik Vize

Macaristan Turistik Vize İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı turistik vize için kapalı mı?

Macaristan’a gitmek isteyen vatandaşların merak ettiği sorulardan biri olan sınır kapılarının açık olup olmadığıdır. Vize merkezi olarak sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Sınır kapıları açılmış olan Macaristan’a gitmek için vize muafiyeti veya uzmanlarımızın desteği ile alacağınız vize ile ülkeye turistik olarak girebilirsiniz.

Macaristan turistik vizesi kaç günde çıkar?

Pandemi nedeniyle değişen yeni dünyamızda ülkeler arası geçişlerde birçok değişiklik yaşanmasın yanı sıra kısıtlamalara da devam edilmektedir. Verilen rakamlar genel olarak verilse de Macaristan 7/15 günlük süreçte vizeyi onaylamaktadır. Lakin yapılan başvuru ve dosyanın hazırlanma süreci göz önüne alındığında olası bir olumsuzluğu engellemek adına 1 ay öncesinden başvuru yapılması evrakların hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Schengen turistik vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Her ülkede olduğu gibi milli güvenliğin sağlanması ve kontrol altında tutulması için belli taleplerde bulunmaktadırlar. Macaristan bu anlamda Türkiye vatandaşlarına vize muafiyetini sadece diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahiplerine uygulamaktadır. Ancak umuma mahsus pasaport sahipleri ise vize almak durumundadır ve bu bağlamda Schengen vizesi alarak sınırda geçiş sağlayabilmektedirler.

Macaristan’dan turistik Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Schegen vizesi Schengen bölgesinde bulunan tüm ülkelerde seyahat hakkı tanımaktadır. Ancak pandemi nedeniyle birçok kısıtlama söz konusu olduğundan dolayı ülkeler sınır kapılarında farklı uygulamalar getirebilmektedirler. Bu nedenle turistik Schengen vizesi ile alınan ülkeye giriş sağlanması daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra eğer ki farklı ülkelerde giriş yapılacak ise bunu dilekçe yazarak dosyaya eklemelidir.

Macaristan turistik vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Macaristan’ın kabul ettiği aşılar;

  • Almanya / Pfizer-BioNTech

  • Abd / Moderna (mRNA-1273)
  • Canada / AstraZeneca/COVISHIELD
  • Çin / Sinovac
  • Belçika / Janssen/Johnson & Johnson aşıları kabul edilmektedir.

Rusya / Sputnik V aşısı ise birçok ülke dahil Macaristan tarafından da kabul edilmemiştir ancak bu durumun güncellenmesi olasıdır.

Macaristan turistik vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Yaşanılan pandemi nedeniyle verilen kararlarda covid-19 salgınına karşı üretilen aşılar ülkelere giriş ve çıkışlarda zorunlu hale getirilmiştir. Exponential Movig Avarage tarafından onaylanan aşılar kapsamında ki Biontech Macaristan girişlerinde kabul edilmektedir. Hatırlatmak isteriz ki aşılar yapıldıktan 14 gün sonra seyahat edilebilmektedir. Bu nedenle planlamalarınızı yaparken bu süreci göz önüne alarak bir tarih belirlemelisiniz.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Exponential Movig Avarage onayından geçmemiştir. Ancak Macaristan Sinovac aşısını tanımıştır.14 gün kuralının geçerli olmasının yanı sıra 2 dozun da tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

EMA tarafından kabul görmeyen Sputnik aşısı Macaristan tarafından da kabul görmemektedir.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Gerekli dozların yapılması ardından 14 günlük süreci tamamlanmış olması gerekmektedir.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

PCR testi kabul edilmediğinden dolayı Macaristan yapılan aşıları kanıtlayan aşı kartını temin etmektedir. Hes kodu uygulaması veya e-nabız sistemi üzerinden kolayca alınabilen aşı kartı dosyaya eklenmelidir.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

PCR testleri Macaristan tarafından kabul edilmediğinden aşı kartı gösterilmesi gerekecektir. Negatif alınan PCR testi son 72 saat için geçerlidir. Ancak mutlaka 14 günü geçmiş olması ve 2 dozun yapılmış olması gereklidir.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Macaristan aldığı önlemlerle ölüm oranını düşürmüş olduğundan aldığı kararlarda esnemiş ve karantinayı kaldırmıştır. Tabii ki sosyal mesafe, belirli yerlerde maske kullanımı gibi önemlere devam edilmektedir.

Başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Seyahat sağlık sigortası Covid-19 kapsamlı olması gerekli görülmemektedir. Sadece seyahati kapsayacak tarihlerde kesilmiş olması önem arz etmektedir.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Acil durumlarda konsolosluklara mail yolu ile ulaşım sağlanması sağlıklı olacaktır. Vize merkezi olarak sizler için uzmanlar tarafından hazırlanan dilekçe ile başvuru yapabilmektedir. Dilerseniz tüm süreci takip edebilir, vize alımını kolaylaştırabilirsiniz.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Turistik başvurularda 17 gün kuralı vardır. Yapılan başvuru tarihinden itibaren seyahat edilecek sürecin arasında 17 gün olması gerekmektedir.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Otel ve uçak rezervasyonları yolcuların ülkelerine kesin dönüş yapacağını kanıtlamaktadır. Orada kalışını otel, davet eden veya konaklayacağı yeri göstermesi gerekmektedir. Bu konuda uzman ekiplerimizle iletişime geçerek sizlere gerekli desteklerini sağlayacaklardır.

Macaristan turistik vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi istenir mi?

Gönderilen davetiyenin desteklenmesi amaçlı düzenlenen evrak bulunmaktadır. Bu evrakın adı İgazolas’’tır. Macaristan yapılan ticari vizelerde İGAZOLAS belgesi istemektedir. Ancak turistik seyahatlerde davetiye olmadığından dolayı bu belgeye de gerek olmamaktadır.

Macaristan Turistik Vize Başvurusu

Macaristan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Macaristan’a gezi amaçlı seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Macaristan Konsolosluğu’nun temsilciliklerine Macaristan turistik vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Macaristan turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti vizesi, Macaristan sosyal ve kültürel amaçlı vizesi, Macaristan’da Eğitim Vizesi, Macaristan resmi Amaçlı Vizesi, Macaristan transit Vizesi dahil olmak üzere tüm vize çeşitlerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için vize başvurusu gerekmektedir. Macaristan Vize Başvuruları, Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Başvuru Merkezi üzerinden alınmaktadır. 

Macaristan Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine geçtiğinden dolayı sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraflarını çektirmek zorunludur. Bir defaya mahsus olarak yapılan bu uygulamayı yaptıran kişiler, bir sonraki vize başvurularında pasaportlarında yer alan VIS ibaresi sayesinde, 5 yıl süreyle biyometrik Veri beyanından muaf tutulmaktadır. Macaristan’a turistik vize almak için tüm hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Macaristan’a turistik vize alırken 12 yaşın altında olan çocuklardan parmak izi alınmamakta, ancak biometrik fotoğraf zorunludur. Fiziki olarak parmak izi vermesi mümkün olmayan kişilerden parmak izi alınmaz. Geçici fiziksel hasarlardan dolayı parmak izi veremeyen başvuru sahibi ise, geçici durumun ortadan kalktığı bir sonraki başvuruda parmak izi vermek zorundadır.

Macaristan vizesi başvurularını Ankara’dan yapmak isteyen başvuru sahipleri vukuatlı nüfus kayıt örneğini mutlaka sunmalıdır. Seyahat masrafları aile bireyleri tarafından karşılanma durumunda seyahat eden kişi ile aile bireyinin bağının mutlaka  kanıtlanması gerekmektedir. Masraflar eş tarafından karşılanacak ise evlilik cüzdanı yeterlidir. Macaristan’a vize başvurusunda bulunan SSK’lı çalışanlar, 4A hizmet dökümlerini e-devlet şifreleriyle barkodlu olarak almak zorundadırlar. Barkodlu olmayan hizmet dökümleri konsolosluk tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.

Macaristan turistik vize başvurusu yapmak ve işlemlerinizi kolaylaştırmak için ülke uzmanlarımızı arayabilir, sürecin devamı için profesyonel destek alabilirsiniz. Alanında uzman kadromuzla vize alım sürecinizde yanınızdayız.

Macaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan turistik vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Macaristan’a turistik amaçlarla seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Slovenya’ya vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.

Macaristan’a turistik amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Macaristan vize evraklarını hazırlamalıdır. Macaristan turistik vize evrakları Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir.