İçeriğe geç

İletişim

Konsolosluk

Zambiya Cumhuriyeti Devleti’nin Türkiye’deki vize işlemlerinin tamamı Zambiya Büyükelçiliği Ankara tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. Zambiya Büyükelçiliği Ankara dışında İstanbul Zambiya Fahri Konsolosluğu bulunur. Ancak Zambiya Fahri Konsolosluğu evrak düzenlemeye ve vize verme yetkisine sahip değildir. Son yıllarda Türkiye ile birçok ülke arasında özellikle birçok Afrika ülkeleri ile vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır.

Zambiya Büyükelçiliği Ankara, vize işlemleri olmak üzere diğer izinleri de yasal olarak düzenleme gibi işlemleri de yapan bir konsolosluk birimidir. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi olan Ankara’daki Zambiya Büyükelçiliği randevu sistemiyle çalışmamaktadır. Zambiya vize başvuruları yalnızca online sistem üzerinden doldurulan başvuru formu ile yapılmaktadır. 

Zambiya’ya seyahat edecek olan diplomatik pasaport sahipleri haricinde tüm pasaport hamillerinin tamamı vizeye tabidir. Türkiye Cumhuriyeti Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil) pasaport sahibi vatandaşların ve Hizmet (Gri) pasaportu sahibi kişilerin işlem gerçekleştirimi yapılması gerekmektedir .Zambiya Cumhuriyeti’ne akredite olan diplomatik temsilciliklere ataması gerçekleştirilen Diplomatik Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizelerini Zambiya Konsolosluğu’na vize için müracaat etmeden, sınırda alabilirler. Zambiya Cumhuriyeti’ne akredite olan diplomatik temsilciliklere ataması gerçekleştirilen Diplomatik Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizelerini Zambiya Konsolosluğu’na vize için müracaat etmeden, sınırda alabilirler.Zambiya Cumhuriyeti’ne akredite olan diplomatik temsilciliklere ataması gerçekleştirilen Diplomatik Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizelerini Zambiya Konsolosluğu’na vize için müracaat etmeden, sınırda alabilirler. Zambiya Konsolosluğu’nun dikkat etmekte olduğu ve resmi işlem süreci dahilinde alımının sağlandığı bir takım belgesel hususlar bulunmaktadır. Zambiya vizesi başvuru sürecinde işlem sürecine dahil edilecek olan belgelerin ve pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve pasaportun en az 6 ay geçerliliğe sahip olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Zambiya Büyükelçiliği’nin başvurunuzu işleme alabilmesi için pasaportunuz içinde herhangi bir yırtılma ve deformasyon bulunmaması gerekmektedir. Büyükelçilik tarafından değerlendirme sürecine dahil edilen başvuruların sonuçlanması ortalama 15 iş günü sürmektedir. Vizeniz e-vize olarak e-mail adresinize gönderilmektedir.