İçeriğe geç

İletişim

Almanya’da Serbest Meslek İçin Vize Rehberi

Almanya’da ticari bir iş kurmak istiyor musunuz? Bu durumda özel bir oturum iznine ihtiyacınız olacak. Gerekli şartları aşağıda öğrenin.

Almanya’da kendi işinizi kurmanın iki yolu vardır: serbest meslek sahibi olarak çalışmak (Freiberufler) veya kendi işinizi kurarak girişimci olmak (Gewerbe). Hangi yaklaşımın sizin için en uygun olduğunu öğrenmek için yeni iş türleri makalemizi inceleyin.

Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve girişimci olarak faaliyet göstermek istiyorsanız, kendi işiniz amacıyla oturum izni başvurusu yapmanız gerekecek. Bu izni alabilmek için genel kriterlere ek olarak iş planınızda ikna edici bir şekilde kapsamanız gereken aşağıdaki ek gereksinimleri karşılamalısınız:

   • Ürün veya hizmetleriniz için ticari ilgi veya bölgesel talep bulunmalıdır.
   • İş faaliyetinizin Alman ekonomisine olumlu bir etkisi olmalıdır.
   • İşinizi sermaye veya kredi taahhüdü yoluyla finanse ettiniz.

Hedef bölgenizde bulunan iş birlikleri gibi danışmanlık hizmetleri, yukarıda belirtilen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Eğer Alman üniversitesinden mezun olduysanız veya araştırma amaçlı bir oturum izniniz varsa?

Eğer akademik dereceniz veya araştırma faaliyetlerinizle ilgili bir iş kurmak istiyorsanız, aynı zamanda kendi işiniz amacıyla oturum izni başvurusu yapmanız gerekecektir. Yukarıdaki gereksinimleri karşılamak zorunda değilsiniz.

Lütfen dikkat: Almanya’da geçim sağlayabilecek durumda olmalısınız. Eğer 45 yaşından büyükseniz, ayrıca yeterli emeklilik düzenlemeleriniz olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Oturum İzni Süresi

Eğer iş fikriniz başarılı olursa ve kendiniz ve aileniz için geçim sağlayabiliyorsanız, başlangıçta en fazla üç yıl süreyle sınırlı olan oturum izniniz uzatılabilir. Sadece üç yıl sonra, sınırsız bir süre boyunca Almanya’da yerleşim izni alabilirsiniz.

Ücretler

Vize, oturum izni, yerleşim izni veya bu belgelerin uzatılması için başvurduğunuzda genellikle bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ücret, konumunuza, kalışınızın süresine ve amacına bağlı olarak değişir. Oturum izni en fazla 100 €, yerleşim izni ise en fazla 147 €’ya mal olacaktır. Genellikle vize ücreti 80 €’dur. Beklentiğiniz ücretler hakkında bilgi almak için yetkili yabancılar dairesi veya yurtdışı misyonunuzla iletişime geçiniz.

Belgeler

Oturum izni başvurusunda bulunurken genellikle şu belgeleri sunmanız gerekecektir:

   • Tamamlanmış başvuru formu
   • Geçerli pasaport
   • İş planı
   • Sağlık sigortası belgesi
   • Araştırmacılar ve akademisyenler: güncel iş sözleşmesi
   • Alman üniversitelerinden mezunlar: diploma fotokopisi
   • 45 yaşın üzerindekiler: yeterli emeklilik düzenlemeleri kanıtı

Ayrıca, aşağıdaki konularda belgeler sunmanız da akıllıca olacaktır:

   • Referanslarınız
   • Girişimcilik deneyiminiz

Lütfen Dikkat: Bu liste eksiksiz veya evrensel değildir, çünkü ihtiyacınız olan belgeler durumunuzun koşullarına bağlı olarak değişecektir. En iyi yaklaşım, başvurmadan önce misyonunuzla veya yabancılar dairesiyle iletişime geçmek ve bilgi broşürü talep etmektir. Orada, sağlık sigortası kanıtınız için gereksinimleriniz hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Misyonunuz veya Yabancılar Dairesi, emeklilik düzenlemelerinizin yeterli olup olmadığını belirlemede size yardımcı olacaktır.