İçeriğe geç

İletişim

Rusya Vizesi

Bu yazı içerisinde; Rusya vizesi nasıl alınır ve Rusya vize başvurusu nasıl yapılır gibi benzer soruların cevaplarını detaylı bir şekilde açıklıyor olacağız. Ayrıntılı cevapları öğrenmek için lütfen okumaya devam edin. 

Rusya Vize İşlemleri

Öncelikle doğru bilinen bir yanlışı düzelterek başlayalım: Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan ve iki ülke arasında 30 günü aşmayacak tüm seyahatler için muafiyet sağlayan anlaşma, 1 Ocak 2021 itibariyle geçerliliğini yitirmiştir. Çünkü bahsi geçen muafiyet anlaşması, bu tarihte Rusya tarafından feshedilmiştir. Yalnızca diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. 
Dolayısıyla; bu çerçevenin dışında kalan, diğer tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durumda Rusya vizesi almak kolay mı ya da Rusya vizesi kaç günde çıkar gibi soruların cevaplarını da ayrıca merak ediyor olabilirsiniz. Tüm bu soruların cevaplarını ve bunlara ek olarak, Rusya vizesi için gerekli evrakların detaylarını öğrenmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz. Son olarak; vize işlemleri hakkında öğrenmek istediğiniz diğer tüm detaylı bilgiye ise sitemiz üzerindeki Rusya vize işlemleri menüsünün alt seçeneklerinden erişebilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vizesi almak kolay mı sorusu, insanların zihninde o kadar çok yer kaplıyor ki vize işlemleri ve müracaatlar için ilk adım bir türlü atılamıyor. Fakat zannedilenin aksine, Rusya vize başvurusu yapmak için çok büyük mücadeleler içerisine girmenize gerek yok. 

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Temelde, vize başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan ilk adım; konsolosluklar tarafından yetkilendirilen Rusya başvuru merkezlerine doğrudan başvurmanızdır. Bahsi geçen Rusya vizesi danışmanlık hizmeti, hem güvenli hem de zannedildiği kadar karmaşık olmayan bir başvuru sistemidir. Ayrıca güvenilir oluşunun yanı sıra aynı zamanda da daha deneyimli bir süreç yaşamanız adına size yardımcı olacaktır. 
Hizmet alacağınız kurum ve kurumun tüm personelleri, soracağınız tüm sorularda ve karşılanmasını istediğiniz tüm beklentilerinizde çözüm odaklı davranacaktır. Dolayısıyla tüm bu beklenti ve taleplerinizi karşılayabilmek için daha sağlıklı bir yöntemle ilerlemeyi tercih edebilirsiniz.

Rusya Vizesi Danışmanlık Hizmeti

Özellikle ilk defa vize için başvuru yapıyorsanız; ikinci seçeneği tercih ederek, Rusya vizesi danışmanlık hizmeti almayı uygun görmüş olabilirsiniz. Peki bu şartlarda nasıl ilerleyeceksiniz? Gelin, bu kısmı kolaylaştırabilmek adına maddeler halinde açıklayalım:

Rus Vizesi Başvuru Formu

Danışmanlık hizmeti alırken, ilk etapta sizden bir başvuru formu doldurmanız istenecektir. Bu bilgileri ilk elden ve eksiksiz olarak doldurmanız çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü aksi bir durumda seyahatinizle ilgili sıkıntılı bir sürecin içerisine düşebilirsiniz.

Davetiye

Rusya’ya gerçekleştirmek istediğiniz seyahatlerin hemen hemen hepsinde, vize türü fark etmeksizin, davetiye alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu tip davetiyeler ise Rusya’da aktif olarak faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından hazırlanacaktır. 

VOUCHER Belgesi

VOUCHER belgesi Rusya turistik vize başvurularında istenen zorunlu bir belge tipidir. Bu belgeyi ancak başvurduğunuz acenteler üzerinden temin edebilirsiniz. Belge içerisinde ise vize başvurusu yapan kişinin; adı soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi, kimlik numarası, pasaport bilgileri, vatandaşlığı, kalacağı şehirler ve oteller, bu otellerdeki giriş çıkış tarihleri, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve birlikte vize başvurusunda bulunan kişi sayısı yer almaktadır. Son olarak VOUCHER belgesi içerisinde, belgeyi düzenleyen tur operatörünün de bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Evrak Talepleri

Planladığınız seyahate gidiş nedeniniz ve seyahat sürenizle ilgili bir açıklama yapmak durumundasınız. Çünkü bu gerekçelere en uygun olan vize türü belirlenerek, sizden buna göre gerekli evraklar talep edilmektedir. Talep edilen bu evrakları, tıpkı başvuru formunda olduğu gibi eksiksiz ve hatasız olarak toparlayabilmelisiniz. Ayrıca bu süreçte, tarafınıza belirtilecek olan usullere riayet etmeyi de ihmal etmemelisiniz. 

Pasaport

Bu aşamada pasaport bilgileriniz de aynı ölçüde önem taşımaktadır. Öyle ki seyahat dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması ve pasaportunuzun içinde 2 sayfalık daha boş yer olması istenmektedir.

Rusya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her halükarda ibraz etmeniz gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Başvurduğunuz vize türüne göre sizden istenecek olan bu evrakların, hatasız ve eksiksiz olarak talep edilmesi; Rusya Konsolosluğunun bu konuda çok hassas olmasıyla ilişkilidir. Eğer form veya evraklarda herhangi bir aksaklık meydana gelirse; bu durum, seyahatinizin aksamasından iptaline kadar pek çok sorun yaratabilir. Peki Rusya vizesi için gereken evraklar nelerdir? Hemen sıralayalım:
  1. Rusya vizesi başvuru formu
  2. Gerekli şartları taşıyan (dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve 2 sayfalık boş kısmı içerisinde barındıran) pasaport
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  4. 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz arka fon, 35×45 mm ölçülerinde ve güncel)
  5. VOUCHER Belgesi (Özellikle turistik vize başvurularında bulunacak olan kişilerden talep edilen belge) Davetiye
  6. Türkiye Cumhuriyeti oturum izni (Yabancı uyruklu olup, Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için)
  7. Başvurulan vize türüne göre değişkenlik gösterecek diğer evraklar

Rusya Vize Ücreti

Vize başvurusunda bulunabilmeniz için ödemeniz gereken belli bir miktar bulunmaktadır. Bu ödeme, başvurunuzun işleme alınarak değerlendirilebilmesi için Rusya Konsolosluğu tarafından talep edilen harç ücretidir. Fakat bu ücretler belli tarihlere, başvurulan vize türlerine ve seyahat sürelerine göre değişebilmektedir. Dolayısıyla Rusya vize ücreti 2022 yılı içerisinde belirtilebilecek sabit bir fiyattan söz edilemez.
Bununla birlikte bahsi geçen harç ücretinin, Rusya vize başvurusu esnasında istenecek gerekli belgelerden önce ödenmesi talep edilir. Ayrıca herhangi olumsuz bir ret cevabında ücretin iadesi söz konusu olmayacaktır. Kısaca vize başvurunuzun onaylanmaması durumunda, daha önce yatırmış olduğunuz harç ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir. Bu durum tamamıyla Rusya Konsolosluğu ile ilişkili olup, aracı Rusya vizesi danışmanlık hizmeti kurumu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. 

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bütün işlemleri belirtildikleri şekilde tamamladıktan sonra, başvurunuzun durumunu öğrenmek için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu halde Rusya vizesi nasıl alınır sorusundan sonra Rusya vizesi kaç günde çıkar sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:
Rusya vize başvurusunun sonuçlanması, genel şartlarda ortalama olarak 4-10 iş günü olarak belirtilmektedir. Fakat bu süre, bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir. Bu durumlar ise yine seyahat süreniz, başvurduğunuz vize türü ve ibraz edilen evraklarla ilişkilidir. Aynı zamanda Rusya Konsolosluğu tarafından daha sonra tekrar evrak talep edilmesi de söz konusu olabilir. Bunların dışında süreci uzatan bir diğer etken ise Rusya Konsolosluğunun vize başvurularındaki yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. 
Bu gibi yan faktörler yüzünden seyahatinizin aksamasını engelleyebilmek adına; Rusya vize başvurularınızı, seyahatinizden en az iki hafta önce yapmanız daha yararlı olacaktır.