İçeriğe geç

İletişim

Dubai Expo 2022

Dubai 2022 Expo için hazırlamış olduğumuz sayfamızda ilk olarak etkinliğinden tarihçesinden bahsetmek isteriz. Dünya sergisi veya dünya fuarı anlamına gelen “World Expo” her beş yılda bir düzenlenmektedir. Dünya sergileri en az 3 ve en fazla 6 ay süreli olarak açık kalmaktadır. Ürün tanıtımından çok dünyanın geleceği, global sorunlara sunulan çözümler ve teknolojik gelişmeler sergilenmektedir.

World Expo etkinliği kültürel ve eğitsel amaçlar doğrultusunda düzenlenmeye devam etmektedir. İlk dünya sergisi 1851 yılında Londra’da düzenlenmiştir ve dünyaca ünlü Crystal Palace inşa edilmiştir. Paris’te 1889 yılında düzenlenen dünya sergisi için ise Eyfel Kulesi inşa edilmiş ve hala şehre getiri sağlayan ve dayanıklılığı ile ziyaretçi akınına uğrayan bir yapı olması özelliğini korumaktadır.

Sınırları içerisinde World Expo düzenleyecek ülkelerin BIE üyesi olmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Uluslararası Sergiler Bürosu “BIE” kısaltması ile kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti 2004 yılında BIE üyesi olmuştur.

World Expo 2022 Nerede?

World Expo 2022 Dubai’de düzenlenecek olmakla beraber ilk kez bir Orta Doğu ülkesinde düzenlenmesi ile birlikte ayrı bir önem arz etmektedir. Dubai Expo 2022 için ülke sınırları içerisine 25 milyon kişinin ziyaret gerçekleştirmesi beklenmektedir.

Dünya’nın yükselen değerleri arasında yer alan Dubai, World Expo aracılığıyla yükselen değerine değer katmaya devam edecektir. Dubai Expo 2022, 190 ülkeden katılımcıyı bir araya getirecek olması ile kültürel bir etkileşime zemin hazırlamıştır. Dubai 2022 Expo için 2 km² kapalı bir alanla birlikte toplamda 4,38 km² büyüklüğünde bir alan yapılmıştır.

Dubai’nin dünya sergisi teması “Connecting Minds, Creating the Future” yani fikirleri buluşturmak, geleceği tasarlamak olarak belirlenmiştir. Dubai 2022 dünya sergisi Dubai’nin master planının tasarımcısı olan ünlü HOK firması tarafından gerçekleştirilmiştir. Büyük pavyonları birbirine bağlayan ana merkeze “Al Wasl” adı verilmiştir. “Al Wasl” Dubai’nin eski ismi olmakla birlikte “bağlantı” anlamına gelmektedir.

Sürdürülebilir enerji ile yapının çevresine yerleştirilen fotovoltaik paneller aracılığıyla gereken enerjinin yarısı güneşten karşılanacak şekilde dizayn edilmiştir. Panellerin peyzaj düzenlenmesi ile birlikte ziyaretçilerin gölgede kalabilmeleri amaçlanmıştır. 2022 Dubai Expo dünyaca ünlü tasarımcılar ve mimarlar tarafından yıllar sonra bir fayda sağlayacak ve beğenilecek şekilde tasarlanmıştır.

Fuarın ev sahipliğini üstlenecek olan Birleşik Arap Emirlikleri nisan ayının başında Expo 2020’nin covid-19 salgını nedeniyle bir yıl süreli olarak ertelenmesini talep etmiştir. Uluslararası Sergiler Bürosu “BIE” Expo 2020’de yapılması beklenen serginin 1 Ekim 2022 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleşeceğini bildirmiştir.

Dubai 2022 Expo Vize Başvurusu

Kurumumuz UDK Dil Kursu aracılığıyla Birleşik Arap Emirlikleri arasında yer alan Dubai’ye World Expo ziyareti için yapılan vize başvuruları Emirates Group iştirakı Dnata Group güvencesi ile en hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir.

World Expo 2022 ziyareti nedeniyle yapacağınız vize başvurusu için gerekli bilgilere iletişim bilgilerimizi kullanarak vize temsilcilerimiz ile görüşmeniz halinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dubai Vize İşlemleri sayfamızı inceleyerek sürece dair bilgi sahibi olabilecek olduğunuzu hatırlatmak isteriz.